Η Λίβερπουλ επιβεβαίωσε τον τίτλο της. Αυτόν του φαβορί για την πρωτιά δηλαδή. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Πόρτο και έκανε το 2x2 στον όμιλο των… 15 τίτλων. Οι Reds αν και έχασαν τον Αλεξάντερ-Αρνολντ στο ζέσταμα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι και οι Πόρτο είχε τις απώλειες των Πέπε και Οτάβιο και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να κάνει δικό της Νο1 του group. Για 3η φορά στην ιστορία τους οι Μέρσεϊσαϊντερς πέτυχαν 3+ γκολ για 6 σερί αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 18’ άνοιξε το σκορ η Λίβερπουλ, όταν το σουτ του Κέρτις Τζόουνς απέκρουσε ο Ντιόγκο Κόστα, ο Σανούσι δεν αντέδρασε καλά και ο Σαλάχ είχε εύκολο έργο στην κενή εστία. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στη συνέχεια, είχαν φάση με τον Ζότα στο 26’ και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη. Ο Μίλνερ έκανε τη σέντρα από δεξιά, άπαντες στην άμυνα των Δράκων «κοιμήθηκαν» και από το δεύτερο δοκάρι ο Μανέ είχε εύκολη δουλειά στην κενή εστία (0-2).

Στην επανάληψη, η 6 φορές κάτοχος του τίτλου δεν άφησε περιθώρια συζήτησης κόντρα σε μια Πόρτο με άμυνα με πολλά προβλήματα. Στο 60’ ο εξαιρετικός, Κέρτις Τζόουνς, πήρε στο κέντρο, έβγαλε την ομάδα του μπροστά και ασίστ στον Σαλάχ, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 0-3. Αυτό που κατάφερε να κάνει η Πόρτο, ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 75’ με κεφαλιά του Ταρεμί, όμως η Λίβερπουλ απάντησε με ακόμα δύο γκολ. Στο 77’ ο Κέρτις Τζόουνς έδωσε ασίστ στον Φιρμίνο για το 1-5 και στο 81’ ξανά ο Βραζιλιάνος ολοκλήρωσε τη μεγάλη βραδιά για την Λίβερπουλ.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Μαρκάνο, Καρντόσο, Σανούσι (56’ Βέντελ), Σέρτζιο Ολιβέιρα (67’ Πέπε), Ουρίμπε (56’ Βιτίνια), Οτάβιο (14’ Φάμπιο Βιέιρα), Χεσούς Κορόνα, Ταρεμί, Τόνι Μαρτίνες (46’ Γκρούιτς), Λουίς Ντίας.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (66’ Τζο Γκόμες), Χέντερσον (73’ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Κέρτις Τζόουνς, Μανέ, Σαλάχ (67’ Φιρμίνο), Ζότα (88’ Οριγκί).

Δεν άντεξε η Μίλαν, τεράστιο διπλό η Ατλέτικο

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Μίλαν έπαιξε εκπληκτικά στο πρώτο 25λεπτο και προηγήθηκε κόντρα στην Ατλέτικο, όμως «πλήρωσε» την αποβολή του Κεσί και δέχθηκε την ανατροπή στο 97’ με 1-2. Πολύ δύσκολα πλέον τα πράγματα για τους Rossoneri που δεν έχουν βαθμό έπειτα από δύο αγώνες.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρέμπιτς στο 19’ όμως το γκολ ήρθε ένα λεπτό μετά με σουτ του Ραφαέλ Λεάο έπειτα από ασίστ του Μπραΐμ Ντίαθ. Η Μίλαν ήταν συνεχώς μπροστά, έκλεβε μπάλες και έκανε την Ατλέτικο να μοιάζει ανήμπορη όμως όλα άλλαξαν στο 28΄με τη δεύτερη κίτρινη στον Κεσί. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα του Πιόλι είχε τη μεγαλύτερη φάση μέχρι να βγει το ημίχρονο καθώς ο Λεάο έκανε αδιανόητο ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο και έσκασε στο έδαφος για να μείνει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό, με τον Σιμεόνε να κάνει όλο πιο επιθετική την ομάδα του και να παίρνει το μισό γήπεδο - που είχε αφήσει η Μίλαν. Κοντογκμπιά, Σουάρες, Ζοάο Φέλιξ είχαν φάσεις, όμως οι Ιταλοί με 3άδα πλέον στην άμυνα άντεχαν τις επιθέσεις και ο Μενιάν έκανε τη δουλειά κάθε φορά που χρειαζόταν.

Ολα έγειραν προς την πλευρά της Ατλέτικο στο 85’ όταν Λεμάρ-Λόντι συνδυάστηκαν από αριστερά και ο Γκριεζμάν με βολέ σπάνιας ποιότητας μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1. Οι Rojiblancos βγήκαν θριαμβευτές από το πολύ σημαντικό ματς στο 97’ όταν ο Σουάρες ευστόχησε στο πέναλτι που έκανε με χέριο Καλούλου για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-2.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Ερναντέζ, Ρομανιόλι, Τομόρι, Καλάμπρια, Κεσί, Μπενασέρ (81’ Φλορέντσι), Σαλεμάκερς (82’ Καλούλου), Ντίαθ (57’ Μπάλο-Τουρέ), Ραφαέλ Λεάο (57’ Ζιρού), Ρέμπιτς (34’ Τονάλι).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλακ, Τρίπιερ (40’ Ζοάο Φέλιξ), Φελίπε, Χιμένες, Ερμόσο (46’ Λόντι), Κοντογκμπιά (64’ Λεμάρ), Κόκε (61’ Γκριεζμάν), Μάρκος Γιορέντε, Καράσκο (46’ Ντε Πολ), Ανχελ Κορέα, Σουάρες.