• 11' Μαντσίνι
  • 60' Γκάμα
  • 66' Γκαρσία

Υπάρχουν παιχνίδια που όλα σου πάνε καλά. Υπάρχουν παιχνίδια που όλα σου πάνε στραβά. Υπάρχουν και κάποια άλλα, περίεργα παιχνίδια, που ενώ όλα δείχνουν να σου πάνε στραβά, εντέλει όλα σου πηγαίνουν πρίμα!

Ο Άρης χρειάστηκε να κάνει τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο Περιστέρι, αλλά καμία δεν του βγήκε σε κακό. Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγήκε με μυϊκό πρόβλημα στο 24ο λεπτό, αλλά λίγο νωρίτερα είχε φροντίσει να κάνει το 0-1 στην πρώτη τελική του Άρη στο παιχνίδι.

Στο ημίχρονο ο Φαμπιάνο αντικαταστάθηκε με πρόβλημα από τον Δεληζήση, όμως χάρη σε αυτή την αλλαγή η άμυνα των κιτρινόμαυρων «έδεσε», μάλιστα ο Έλληνας αμυντικός είχε μία συγκλονιστική διπλή απόκριουση πάνω στην γραμμή (75’), κρατώντας το 1-3.

Στο 63ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπρούνο Γκάμα να αποχωρήσει με πρόβλημα, όμως λίγο νωρίτερα είχε φροντίσει να κάνει το 1-2 από το σημείο του πέναλτι, το οποίο προήλθε από φάουλ που είχε εκτελέσει ο ίδιος.

Και μέσα σε όλα αυτά, το 1-3 ήρθε από τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του Μαντσίνι!

Ήρθε τόσο εύκολα το πρώτο φετινό διπλό για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που σκαρφάλωσε για πρώτη φορά πάνω από το μηδέν; Όχι, καμία σχέση.

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Χουλιάν Κουέστα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να έχει σωρεία από μεγάλες επεμβάσεις, κάτι που δείχνει ότι παραγωγικά η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πήρε ψηλό βαθμό, άσχετα αν δεν τελείωσε τις φάσεις.

Ένα freak πέναλτι του Ευθύμη Κουλούρη, ο οποίος έκανε χέρι πηδώντας στο τείχος (60’) κι ένα φτηνό πούλημα της μπάλας από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο που έφερε το 1-3 (65’) άλλαξαν όλη την ροή ενός κλειστού ματς, που είχε πολλές αμφισβητούμενες φάσεις, 12 λεπτά συνολικής καθυστέρησης (5 στο πρώτο και 7 στο δεύτερο ημίχρονο) και αμέτρητες φάσεις, σε ένα πραγματικά χορταστικό παιχνίδι…

• 14

Στην επιστροφή του στο Περιστέρι, ο Γιώργος Παράσχος δεν πείραξε πολύ τα πρόσωπα (μόλις μία αλλαγή), όμως άλλαξε σχηματισμό, με το αγαπημένο του 4-1-2-3 να επιστρέφει αντί του 4-2-3-1. Ο Σάλομον, ο Ντένιτς και ο Καρτάλης έφτιαξαν την τριάδα στα χαφ, με τους Σπιριντόνοβιτς και Μουνίθ να βρίσκονται ακροβολισμένοι στις δύο πτέρυγες πλάι στον Ευθύμη Κουλούρη.

• 47

Με την συνταγή που τελείωσε το ματς με τον Παναθηναϊκό, παρέταξε την ομάδα του ο Άκης Μάντζιος με τον Μπαντού Εντιαγέ να είναι το νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα (σε ρόλο επιτελικού χαφ), με το 4-2-3-1 να παραμένει ως τακτικός σχηματισμός. Έκπληξη αποτέλεσε η αλλαγή στις πτέρυγες ανάμεσα σε Μπρούνο Γκάμα (δεξιά) και Μαντσίνι (αριστερά), κάτι που δεν συνέβη στα προηγούμενα παιχνίδια.

60

Σε εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα που μάλλον δεν πήγαινε μέσα, ο Κουλούρης απλώθηκε για να διώξει την μπάλα, την βρήκε με τον αγκώνα και «χάρισε» ένα πέναλτι από το οποίο προήλθε το 1-2, που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς.

• 9’

Ο Καρτάλης κόβει για τον Μουνίθ που πιάνει το διαγώνιο αριστερό σουτ από την γωνία της περιοχής, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

• 10’

Ο Μπρούνο Γκάμα συνδυάζεται υπέροχα με τον Σούντγκρεν και βγάζει την σέντρα από τα δεξιά, ο Μαντσίνι που έχει συγκλίνει τελειώνει την φάση απευθείας με δεξί βολέ και ο Άρης κάνει το 0-1.

• 14’

Μακρινό σουτ Κουλούρη εκτός περιοχής, όμως η μπάλα περνάει περίπου δύο μέτρα πάνω από την εστία.

• 15’

Από κάθετη του Μαντσίνι από αριστερά, ο Καμαρά πετάγεται σε θέση σέντερ-φορ, όμως δεν κατάφερε να κάνει καλά την προβολή προς την εστία.

• 16’

Από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Μουνίθ, ο Κουλούρης βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά πλασάρει στον Κουέστα, ενώ ο Σπιριντόνοβιτς που πήρε το ριμπάουντ σε άδεια εστία, σημάδεψε ψηλά.

• 35’

Από σέντρα του Σάσα από τα δεξιά και άσχημο διώξιμο του Στρούγγη, ο Ματέο Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ, όμως το σκαστό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

• 36’

Από όμορφη ατομική ενέργεια και υπέροχη κάθετη του Καμαρά, ο Μπαντού Εντιαγέ, έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Πίριτς με έγκαιρη έξοδο εκτός περιοχής, πρόλαβε και απομάκρυνε.

• 43’

Από σέντρα του Καμαρά, ο Τζέγκο κάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο Πίριτς αποκρούει ασταθώς και ο Εντιαγέ που παίρνει το ριμπάουντ κάνει το 0-2, όμως το γκολ ακυρώνεται ορθώς ως οφσάιντ.

• 45+3’

Ο Κουλούρης βγαίνει στην πλάτης της άμυνας σε θέση μέσα δεξιά από υπέροχη πάσα του Σάλομον, όμως το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, διώχνει με τα πόδια ο Κουέστα. Η μπάλα στρώνεται στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος με συρτό σουτ σε κενή εστία κάνει το 1-1.

• 54’

Ο Τζέγκο πιάνει το ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι των γηπεδούχων.

• 57’

Από σέντρα του Ντένιτς από τα δεξιά, ο Κουλούρης τελειώνει με υπέροχο τακουνάκι, όμως ο Κουέστα με σπουδαία επέμβαση κρατάει το 1-1.

• 59’

Από φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Κουλούρη που βρίσκεται στο τείχος. Ο Πορτογάλος είναι ψύχραιμος από την βούλα του πέναλτι και κάνει το 1-2.

• 65’

Ο Ματέο Γκαρσία κλέβει την μπάλα στην μεσαία γραμμή, κάνει κατά μέτωπο κούρσα, τελειώνει με το αριστερό στην κλειστή γωνία του Πίριτς και κάνει το 1-3.

• 68’

Μετά από απομάκρυνση του Γκάνεκ, ο Κουλούρης πιάνει το ευθύβολο σουτ, όμως ο Κουέστα με εντυπωσιακή επέμβαση διώχνει σε κόρνερ.

• 75’

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Ντένιτς με πλασέ νικάει τον Κουέστα, όμως ο Δεληζήσης διώχνει πάνω στην γραμμή. Ο Σπιριντόνοβιτς την σπρώχνει στην κενή εστία όμως πετυχαίνει τον Δεληζήση που είχε ξαπλώσει πάνω στην γραμμή!

23
Χουλιάν Κουέστα
Ο Άρης πήρε το καλοκαίρι τον Ντένις για να του δώσει γάντια βασικού, όμως ο Ισπανός, ο οποίος πέρσι είχε ουκ ολίγα άσχημα βράδια, έχει επανακτήσει την θέση του κάτω από τα δοκάρια από πολύ νωρίς μέσα στην σεζόν. Με τέτοιες εμφανίσεις μάλλον δεν πρόκειται να κουνηθεί κιόλας. Με σωρεία εντυπωσιακών επεμβάσεων ακύρωσε τα ατού του Ατρόμητου και είχε τεράστια συμβολή στο πρώτο διπλό του Άρη.

33
Ντάνι Καστελάνο
Όλη η αμυντική γραμμή του Ατρόμητου παίρνει πολύ χαμηλό βαθμό, αφού είχε σωρεία λαθών, σε ένα παιχνίδι που ο Άρης δεν έκανε πάρα πολλές τελικές. Κακός ο Πίριτς, κακός ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, αλλά κάκιστος ο Ντάνι Καστελάνο. Ο Ισπανός αριστερός μπακ είδε τον Άρη να φορτώνει πολύ την πτέρυγα του (ειδικά στο πρώτο μέρος), δίχως να μπορεί να δώσει απαντήσεις στα ανεβάσματα του Μπρούνο Γκάμα και του Σούντγκρεν σε ένα πολύ προβληματικό βράδυ για τον ίδιο.

16
Μπρούνο Γκάμα
Υπάρχει ένα αξίωμα στον Άρη. Όταν ο Μπρούνο Γκάμα είναι καλός, όλος ο Άρης είναι καλός. Ο Πορτογάλος έπαιξε στα δεξιά και βρήκε ένα σημείο αναφοράς, μετά από ένα προβληματικό ξεκίνημα στην σεζόν. Ο πιο ποιοτικός παίκτης των κιτρινόμαυρων ήταν μέσα στα δύο πρώτα γκολ (ασίστ στο πρώτο, σκόρερ στο δεύτερο) είχε μεγάλη συνεισφορά στο επιθετικό κομμάτι και πρόλαβε στην μία ώρα που αγωνίστηκε να αφήσει έντονο το αποτύπωμά του.

Σε ένα πολύ δύσκολο και πολύπλοκο ματς με πολλές διακοπές και αμφισβητούμενες φάσεις (συνολικά 12 λεπτά καθυστερήσεων), ο Περράκης απέφυγε το μεγάλο λάθος και μοίρασε το καρπούζι στην μέση. Σωστός και ακριβοδίκαιος στις αποφάσεις του, έπεσε μέσα σε όλες τις δύσκολες φάσεις, αν και η συνεργασία του με το VAR θα μπορούσε να είναι κάπως πιο γρήγορη.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη στα αποδυτήρια (vids)