Το τριφύλλι μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες στην αναμέτρηση με τον Βόλο και μάλιστα με... εκκωφαντικό τρόπο. Οι πράσινοι πέτυχαν πέντε γκολ ενώ η αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά καθάρισαν το ματς από το τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, μιας και προηγήθηκαν με 2-0.

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε άρδην την εικόνα του, έγινε πιο αποτελεσματικός ενώ έδειξε από το πρώτο λεπτό πόσο θέλει τη νίκη αυτή. Το SDNA σας παραθέτει τους πέντε βασικούς λόγους, για τους οποίους οι πράσινοι επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις αλλά και στις νίκες μετά την πρώτη αγωνιστική.

Η αύρα της Λεωφόρου

Βροντερό παρών έδωσε ο κόσμος του Παναθηναϊκού το μεσημέρι της Κυριακής στη Λεωφόρο. Η ατμόσφαιρα από το πρώτο λεπτό του αγώνα ήταν πραγματικά... καυτή. Όλοι οι παίκτες της ομάδας μιλούσαν για την ώθηση που πήραν από τους οπαδούς, πράγμα που τους βοήθησε πολύ στο να πάρουν τη νίκη.

Είναι δεδομένο ότι η Λεωφόρος με κόσμο είναι εντελώς διαφορετική και... πνίγει από μόνη της τον αντίπαλο. Οι πράσινοι πήραν την απαραίτητη ώθηση από τον κόσμο τους και φυσικά για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι τους αποζημίωσαν και με την εμφάνιση αλλά και με την πληθώρα τον γκολ που πέτυχαν.

Στο σημείο αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό να τονιστεί ότι παρά τις δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, οι φίλαθλοι του τριφυλλιού δεν γύρισαν την πλάτη στην ομάδα και τη στήριξαν. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, καθώς φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο κόσμος αναγνωρίζει τη νέα προσπάθεια που γίνεται και βλέπει ότι κάτι... καλό φτιάχνεται.

Τα γρήγορα γκολ έδωσαν άλλο αέρα

Το γρήγορο γκολ είναι κάτι που θέλουν όλοι οι προπονητές απέναντι σε ομάδες, που είναι χαμηλότερης δυναμικότητας. Ο Παναθηναϊκός στο ματς της Κυριακής κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ στο 4΄ και έτσι ουσιαστικά μέχρι το πέμπτο λεπτό του αγώνα, το τριφύλλι είχε κλειδώσει τη νίκη.

Οι πράσινοι σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια πέτυχαν γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Θυμίζουμε ότι στη θέση του Βόλου βρέθηκαν στα προηγούμενα παιχνίδια, στα οποία δεν κατάφεραν να... επιστρέψουν κιόλας. Φυσικά, αυτά τα γκολ έπαιξαν μείζονα ρόλο στο να... λυθούν τα πόδια των ποδοσφαιριστών της ομάδας και να προσφέρουν στη συνέχεια γκολ και θέαμα.

Είναι πολύ πιθανό ότι αν δεν υπήρχε αυτό το ξεκίνημα, τότε να μην είχε φτάσει το τριφύλλι σε αυτή την εύκολη επικράτηση. Όπως και να έχει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα ήθελε σε κάθε ματς να ξεκινάει με τον ίδιο τρόπο η ομάδα και φυσικά να υπάρχει και το ίδιο αποτέλεσμα.

Το τρικ με Καρλίτος που αιφνιδίασε τον Βόλο

Ο Καρλίτος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Βόλου. Ο Ισπανός επιθετικός πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε, είχε μία ασίστ ενώ κέρδισε και το πέναλτι, με το οποίο έγινε το 4-0. Το ιδιαίτερο σημαντικό είναι ότι ο επιθετικός του τριφυλλιού δεν αγωνίστηκε στην κορυφή.

Ο πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού φέτος αγωνίστηκε ως δεκάρι και από την θέση αυτή έκανε άνω κάτω την άμυνα του Βόλου ουκ ολίγες φόρες. Ο Καρλίτος έπαιρνε την μπάλα από το κέντρο και έφευγε γρήγορα στην επίθεση ενώ προσπαθούσε να απειλήσει συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές τον Καρλίτος σε αυτή τη θέση κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Ήταν κάτι που είχε δοκιμάσει και φαίνεται πλέον να του βγαίνει. Κατάφερε λοιπόν να κρατήσει και τον πολύ καλό Ιωαννίδη μέσα και έτσι να έχει στην αρχική ενδεκάδα όλους τους ποδοσφαιριστές του που βρίσκονται σε φόρμα. Είναι δεδομένο ότι ο Ισπανός ως δεκάρι έπαιξε πολύ καλύτερα από τον Λουντκβιστ και τον Βιγιαφάνιες, οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν στα προηγούμενα παιχνίδια.

Το πρώτο ματς που όλη η επιθετική τετράδα ήταν πολύ καλή

Η εύκολη επικράτηση επί του Βόλου οφείλεται κατά πολύ στην επιθετική τετράδα του Παναθηναϊκού. Ήταν η πρώτη φορά φέτος κατά την οποία όσοι αγωνίζονταν στο επιθετικό τρίτο του αντιπάλου απέδωσαν κάτι παραπάνω από τα αναμενόμενα. Ήταν όλοι πάρα πολύ καλοί, πράγμα που έχουμε χρόνια να δούμε. Έχουμε χρόνια να δούμε σε παιχνίδι να είναι τόσο καλοί και οι τέσσερις ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην επίθεση.

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι είχαν καλή παρουσία μόνο ο Καρλίτος με τον Βιτάλ, ενώ στα προηγούμενα δύο πέραν του Βιτάλ που κάτι έκανε οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Στο ματς με τον Βόλο ωστόσο ο ένας έραβε και ο άλλος... έκοβε. Χατζηγιοβάνης και Καρλίτος πέτυχαν γκολ και ασίστ, από τον Βιτάλ ξεκίνησαν σχεδόν όλες οι σημαντικές φάσεις του Παναθηναϊκού, ενώ ο Ιωαννίδης έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα με τις κινήσεις του, πέτυχε ένα γκολ και θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμα.

Η επιθετική τετράδα του τριφυλλιού ήταν κάτι παραπάνω από αποτελεσματική και αν συνεχίσει έτσι, τότε το θέαμα που θα μπορεί να προσφέρει θα είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακό. Φυσικά, για να βγουν ορισμένα τελικά συμπεράσματα θα πρέπει να υπάρξει και η απαραίτητη διάρκεια.

Το σωστό διάβασμα του αντιπάλου και οι σαφείς εντολές του Γιοβάνοβιτς

Είναι δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός μπήκε ιδιαίτερα διαβασμένος στην αναμέτρηση με τον Βόλο στη Λεωφόρο. Ο Σέρβος προπονητής είχε εντοπίσει το πρόβλημα που έχουν τα στόπερ του Βόλου και για αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησε από τους παίκτες του να πιέσουν τόσο ψηλά. Ο Γιοβάνοβιτς μάλιστα είχε δώσει σαφείς εντολές να πιέσουν οι πράσινοι μέχρι και τον τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας.

Αυτό μόνο τυχαίο δεν ήταν αφού ο Κλέιμαν είχε υποπέσει σε παρόμοιο λάθος σε προηγούμενη αναμέτρηση της ομάδας Βόλου. Το πρέσινγκ ψηλά έπαιξε μείζονα ρόλο στην έκβαση του αγώνα και οι σωστά εφαρμοσμένες οδηγίες του Γιοβάνοβιτς είχαν άμεσο αποτέλεσμα.

Το τριφύλλι έπνιξε τον αντίπαλο του από το πρώτο λεπτό και έδειξε ότι μεσοεπιθετικά διαθέτει ποιότητα, δεν είναι τυχαίο ότι έχει πετύχει 9 γκολ σε τέσσερις αγώνες και κατέχει αυτή τη στιγμή την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Το ζήτημα από εδώ και πέρα είναι η διάρκεια και ο Παναθηναϊκός το έχει ανάγκη, καθώς τα θετικά αποτελέσματα είναι που θα δώσουν στο τριφύλλι την ώθηση για να συνεχίσει εξίσου καλά στο πρωτάθλημα, αλλά και στο κύπελλο όταν αυτό ξεκινήσει.

Παναθηναϊκός: Έτσι γύρισε το... τσιπάκι - Οι λόγοι της πεντάρας! (vids)