• 10' Μαζουλουξής
  • 66' Νιούνες
  • 30' Ντουάρτε
  • 90' Βαρόνε

Η γηπεδούχος Λαμία μπήκε στο ματς με στόχο να κάνει σεφτέ στους βαθμούς κι έχοντας τρεις ήττες στα τρία πρώτα παιχνίδια στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έδωσε φανέλα βασικού στον μόλις 17 ετών, 9 μηνών και 3 ημερών, Βασίλη Τρούμπουλο, ο οποίος έκανε το επαγγελματικό ντεμπούτο του.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αγρινίου έπειτα από την ήττα στο προηγούμενο ματς με τον ΠΑΟΚ, πήγε στην έδρα των Φθιωτών με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Δοκάρι και γκολ απ΄τα…αποδυτήρια

H Λαμία μπήκε με το…μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό.

Αφού πρώτα χτύπησε το…καμπανάκι στα «καναρίνια» με το δοκάρι του Μανουσάκη (9΄) βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 10΄.

Ο Μαζουλουξής νίκησε στον αέρα τους πάντες και τα πάντα και με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους.

Οι Φθιώτες είχαν εκτός από το προβάδισμα και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού. χωρίς να επιτρέπουν στον αντίπαλο να φτάσει στην εστία του Σαράνοφ.

Όλα αυτά μέχρι το 25΄,διότι από αυτό το χρονικό σημείο κι έπειτα, ο Παναιτωλικός βγήκε από τη «χειμερία νάρκη» κι άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο.

Γκολάρα ο Ντουάρτε (1-1)

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο ημίωρο με την γκολάρε του Ντουάρτε.

Ο Πορτογάλος μέσος με φοβερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα…συστημένη στα δίχτυα και ισοφάρισε (1-1).

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε τα…πάνω της και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο μέχρι τη λήξη του α΄ημιχρόνου με τους οικοδεσπότες να δείχνουν αιφνιδιασμένοι και να χάνουν τον καλό ρυθμό του πρώτου 25λεπτου.

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου με τον Μιχάλη Γρηγορίου να ρίχνει στο ματς τους Προβυδάκη – Γκόλεμιτς (αντί των Μανουσάκη – Τρούμπουλου) και να γυρίζει τη διάταξη σε 3-5-2 στο 58΄.

Προβάδισμα με Νούνιες (2-1)

Η Λαμία πήρε εκ νέου το…τιμόνι του αγώνα στα χέρια της στο 66΄. Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων, ο Νούνιες έστειλε σε πρώτο χρόνο με δυνατό σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι αφού πήρε το «ριμπάουντ» με νέο σουτ βρήκε δίχτυα (2-1).

Ισοφάριση στο 90΄ (2-2)

Μετά το δεύτερο γκολ η Λαμία οπισθοχώρησε και έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν ευκαιρία με τον Βέργο (76΄) για το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχαν με τον Βαρόνε στο 90΄σώζοντας την...παρτίδα λίγο πριν από την εκπνοή του ματς.

Ο ρέφερι Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) έβγαλε χωρίς προβλήματα το ματς κι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βαρόνε, Μανούσος, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σαράνοφ.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος (58΄Γκόλεμιτς), Νούνιες, Μανουσάκης (58΄Προβυδάκης), Ρόμανιτς (81΄Τσούκαλος), Τιρόνε (74΄Σαραμαντάς), Μανούσος (74΄Αραμπούλι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι (82΄Μόρσεϊ), Βργκος, Κορνέλιους (87΄ Μπαρμπόσα), Χουχούμης,Τσιγγάρας, Φλόρες (82΄Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας (93΄Αντούνες), Ντουάρτε, Βέργος (93΄Μπελεβώνης).

Ματσάρα και μοιρασιά (2-2) στη Λαμία (vid)