• 63' Ασέρ Μπενίτο
  • 7' Τικίνιο
  • 23' Αγκιμπού Καμαρά
  • 45+1 Παπέ Αμπού Σισέ

Πιο εύκολη και από ότι θα περίμενε ο ίδιος ήταν η θεωρητικά επικίνδυνη έξοδος του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League, απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Οι ίδιοι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν βεβαίως για αυτό, παρουσιάζοντας τη γνωστή, σοβαρή και αποτελεσματική εικόνα τους και καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μισάωρο. Το τελικό 0-2 και το τρίτο σερί «τρίποντο» μετά την απώλεια της πρεμιέρας κόντρα στον Ατρόμητο, έφερε την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού την ίδια ώρα ο Βόλος έχανε στη Λεωφόρο.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας και ξεκίνησε το γνωστό του παιχνίδι με την γρήγορη κυκλοφορία και την ανάπτυξη από τα άκρα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στην πρώτη τους τελική στο ματς, στο 7ο λεπτό όταν ο Καμαρά είδε τον Μασούρα, αυτός με κεφαλιά τροφοδότησε τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος σκόραρε από κοντά -το τρίτο του φετινό γκολ. Λίγο μετά, στο 14' και ουσιαστικά στην μόλις μία από τις δύο αξιόλογες επιθέσεις του στο πρώτο 45λεπτο, ο Αστέρας πίστεψε ότι είχε ισοφαρίσει, όμως μέσω VAR το γκολ του Σίτο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Λίγο ακόμη αργότερα, στο 23ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο 2-0, μετά από τραγικό λάθος του Παπαδόπουλου σε σέντρα-σουτ του Αγκιμπού και ουσιαστικά στο σημείο αυτό καθάρισε το παιχνίδι. Στην άμυνά του ο Ολυμπιακός ήταν καλά οργανωμένος, έκλεισε τα ατού του αντιπάλου, απέφυγε τα λάθη, ενώ επιθετικά για ένα ακόμη ματς ήταν ουσιαστικός στις φάσεις που χρειάστηκε. Γενικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε πλήρως και έκανε αυτά που έπρεπε για να μην επιτρέψει στην ομάδα του Ράσταβατς να διεκδικήσει το παραμικρό.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια και ενώ ακολουθούν Φενέρ και Παναθηναϊκός μέσα σε λίγες μέρες, ο Ολυμπιακός έκανε και την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων, με τον Μαρτίνς να βγάζει νωρίς Μασούρα, Μ. Καμαρά και Τικίνιο που ουσιαστικά ήταν και οι καλύτεροι του πρώτου μέρους. Οι Πειραώτες συνέχισαν να έχουν με άνεση τον έλεγχο όσων συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να πιέζουν ή να πιέζονται στην άμυνά τους. Ελάχιστες ήταν οι αξιοσημείωτες ενέργειες και από τις δύο ομάδες στο δεύτερο 45λεπτο, κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, με τον ρυθμό να πέφτει στα... Τάρταρα όσο πλησίαζε η συμπλήρωση των 90. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει αυτό που ήθελε, μια νίκη χωρίς να ιδρώσει, παραμένοντας παράλληλα αήττητος μέσα στη σεζόν σε 11 αγώνες. Κακός συνολικά, αντίθετα, ο Αστέρας, παρέμεινε χωρίς νίκη και γκολ μετά από 4 αγωνιστικές.

• 29

7'

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί τη μπάλα, ο Καμαρά βλέπει την κάθετη κίνηση του Μασούρα και τον τροφοδοτεί, αυτός με κεφαλιά βρίσκει τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος εκτελεί από κοντά για το 0-1 που άνοιξε τον δρόμο για μια εύκολη νίκη.

• 7’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Έξοχη μπαλιά του Καμαρά που βλέπει την κίνηση του Μασούρα, αυτός με κεφαλιά στρώνει τη μπάλα για τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος με ένα κοντρόλ και δεξί βολέ από πολύ κοντά, γράφει το 1-0.

• 10’

Δυνατό σουτ από τον Αγκιμπού Καμαρά, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 14’

Μέσω VAR ακυρώνεται γκολ του Αστέρα για οφσάιντ. Το σημείωσε ο Σίτο με κεφαλιά μετά από επέμβαση του Βατσλίκ σε σουτ του Κρέσπι, όμως όπως φάνηκε ήταν εκτεθειμένος.

• 23’

ΓΚΟΛ! Γρήγορα φτάνει στο 2-0 ο Ολυμπιακός. Ο Αγκιμπού Καμαρά βρίσκεται στα δεξιά, κάνει μια δυνατή σέντρα σουτ που παίρνει πορεία προς το τέρμα, με τον Παπαδόπουλο να κάνει τραγικό λάθος. Η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια, πέρασε κάτω από τα πόδια του και κατέληξε στα δίχτυα.

• 29’

Νέο σουτ από του Αγκιμπού Καμαρά μετά από ωραία επίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα κοντράρει στον Μασούρα και καταλήγει άουτ.

• 33’

Καλή φάση για τον Αστέρα. Σέντρα του Σίτο από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι με τον Μπαράλες να κάνει την προβολή και τον Βατσλίκ να αποκρούει σταθερά.

• 39’

Ο Τικίνιο βρίσκεται προ του Παπαδόπουλου και ετοιμάζεται να εκτελέσει, όμως ο Καρμόνα με έξοχο τάκλιν τον κόβει.

• 61’

Δυνατό σουτ του Άλβαρες, πάνω από το οριζόντιο του Βατσλίκ η μπάλα

• 68’

Πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος. Μακρινό, δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.

• 87’

Σουτ του Ρέαμπτσιουκ από διαγώνια και αριστερά, μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος.

19
Γιώργος Μασούρας
Ο διεθνής μεσοεπιθετικός συνεχίζει να αποδεικνύει κάτι που ήδη γνωρίζαμε -όπως φυσικά και ο προπονητής του. Όσοι εξτρέμ κι αν έρθουν, η επίδρασή του στο παιχνίδι αυτού του Ολυμπιακού είναι ανυπολόγιστη, κάνοντας αυτά που πρέπει, όταν πρέπει. Παραπάνω από το μισό 0-1 του Τικίνιο είναι δικό του με την δύσκολη κεφαλιά-ασίστ που βγάζει, ενώ γενικά έκανε ένα «γεμάτο» ματς όσο αγωνίστηκε, βοηθώντας ως συνήθως και σε όλα τα... γύρω-γύρω.

29
Φεντερίκο Άλβαρες
Σε κανένα σημείο του αγώνα ο Αργεντινός μπακ του Αστέρα δεν κατάφερε να ακολουθήσει όποιον «ερυθρόλευκο» μεσοεπιθετικό βρισκόταν στον χώρο ευθύνης του. Έχασε και τον Μασούρα στο 0-1, δεν κατάφερε να ανακόψει ούτε τον Αγκιμπού στο 0-2.

29
Τικίνιο
Όχι και τόσο αφανής αφού σκόραρε, όμως επί της ουσίας το γκολ του «ανήκει» περισσότερο σε Μαντί και Μασούρα που το δημιούργησαν. Σε κάθε περίπτωση, ο Βραζιλιάνος βρήκε και πάλι δίχτυα -το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα- δείχνοντας έτοιμος να βοηθήσει τα μέγιστα τον Ολυμπιακό φέτος.

Μονάχα μια δύσκολη φάση είχε το ματς και το VAR έδωσε τη λύση. Στο 14' ο Αστέρας σκόραρε όμως το γκολ του Σίτο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Κατά τα άλλα, ο Καραντώνης δεν είχε προβλήματα και κράτησε τον έλεγχο σε ένα εύκολο παιχνίδι.

Απίστευτο σερί Αστέρα Τρίπολης με Απόλλωνα, 11-1-0!