• 47' Τικίνιο Σοάρες
  • 72' Τικίνιο Σοάρες
  • 87΄ Μάριος Βρουσάι
  • 79΄ Αμπιόλα Ντάουντα

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός απέναντι στον Απόλλωνα, φτάνοντας σε ευρεία νίκη με 4-1, στο πλαίσιο της -εμβόλιμης- 3ης αγωνιστικής της Super League. Σε αντίθεση με τα τελευταία τους ματς, αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» συνδύασαν τη νίκη με καλό, κατά διαστήματα, ποδόσφαιρο και αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας ακόμη καλύτερη ψυχολογία ενόψει των κρίσιμων δύο «εξόδων» με Αστέρα Τρίπολης και Φενέρμπαχτσε. Κορουφαίοι για τους νικητές οι Μασούρας (1 γκολ, 1 ασίστ) και Τικίνιο (2 γκολ), με τον Βραζιλιάνο να ανοίγει λογαριασμό στο Λιμάνι. Βρουσάι και Ντάουντα τα άλλα δύο γκολ.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, ήταν... ιδανική για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, πετυχαίνοντας από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου τα οποία απλοποίησαν σε τεράστιο βαθμό το έργο του. Γενικότερα, οι Πειραιώτες αυτή τη φορά δεν παρασύρθηκαν από (τον συνήθως αργό) ρυθμό του αντιπάλου, κρατώντας το τέμπο αρκετά ψηλά για αρκετή ώρα και κάνοντας το γνωστό παιχνίδι κατοχής με γρήγορη και αποτελεσματική κυκλοφορία μπάλας. Ήδη στο 12ο λεπτό του αγώνα, το σκορ ήταν 1-0 με 5 τελικές συνολικά και κατοχή μπάλας στο 70% για τους γηπεδούχους. Φυσικά το γκολ του Μασούρα στο 8ο λεπτό βοήθησε στην κυριαρχία του Ολυμπιακού που συνέχισε με καλό passing game σε όλο το ματς. Μετά το 20λεπτο πάντως έπεσε κάπως ο ρυθμός, με τον Απόλλωνα να κάνει το καλύτερο διάστημά του στο ματς σε αυτό το τέταρτο, με δύο καλές στιγμές.

Όπως και να 'χει, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αποφεύγοντας αυτή τη φορά και τα λάθη στην άμυνά του που εμφανίστηκαν στα τελευταία παιχνίδια. Το γρήγορο 2-0 του Τικίνιο στο 47' ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι για τους γηπεδούχους που στη συνέχεια πάντως παρέμειναν «ψηλά» και πίεσαν για περισσότερα γκολ. Ο Πετράκης έκανε αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα, όμως ελάχιστη αντίσταση προέβαλε η ομάδα του σε όλο το 90λεπτο. Ο Ολυμπιακός κρατούσε μπάλα σταθερά σε ποσοστό άνω του 70%, η μεσαία γραμμή του με Κούντε και Αγκιμπού κυριαρχούσε πλήρως και κατάφερνε να βγάλει τις επιθετικές συνεργασίες που του έλειψαν προσφάτως.

Το 3-0 τελικά επιτεύχθηκε στο 72' με το τρομερό σουτ του Τικίνιο που είχε ήδη πάρει ψυχολογία από το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα, ενώ στο 79' ο Απόλλωνας μείωσε σε 3-1 με τον Ντάουντα σε μια φάση που στάθηκε τυχερός. Το ματς «άνοιξε» και πάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με υψηλό ρυθμό αλλά και τις τακτικές να... πηγαίνουν περίπατο κυρίως στη μεσαία γραμμή. Ο Ολυμπιακός τελικά πέτυχε και τέταρτο γκολ, με τον Βρουσάι να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 87' μετά από ασίστ του Καρμπόβνικ. Πολύ καλό ματς συνολικά από την ομάδα του Μαρτίνς απέναντι στον κακό φέτος Απόλλωνα, τον οποίο ο Ολυμπιακός νικά για πέμπτο σερί μεταξύ τους ματς και 11ο στα τελευταία 12 συνολικά.

• 9

72'

Ο Τικίνιο Σοάρες... ξεμπουκώνει και πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-0 του Ολυμπιακού επί του Απόλλωνα, με ένα δεξί «τούβλο» που δεν αφήνει περιθώριο στον Κότσαρη.

• 1’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Έξοχη σέντρα του Μασούρα, ο Τικίνιο προλαβαίνει την έξοδο του Κότσαρη αλλά η κεφαλιά του περνάει ελάχιστα άουτ.

• 7’

Νέα φάση για τον Ολυμπιακό. Τακουνάκι του Ονιεκούρου για τον Ρέαμπτσιουκ, σέντρα του Μολδαβού και κεφαλιά του Τικίνιο από την καρδιά της περιοχής την οποία μπλοκάρει ο Κότσαρης.

• 8’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ατομική προσπάθεια του Αγκιμπού από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει χαμηλά, ο Κότσαρης αποκρούει προς το πλάι, με τον επερχόμενο Μασούρα να σκοράρει σε κενή εστία.

• 10’

Νέα φάση των γηπεδούχων, με τον Κότσαρη να αποκρούει την προβολή του Ονιεκούρου μετά από γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ.

• 12’

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Κόρνερ του Ματέι, ο Άλβες βρίσκει τη μπάλα με το γόνατο και ο Βατσλίκ μπλοκάρει σταθερά.

• 21’

Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ωραία επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Τουτουαρίμα μπαίνει στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή κάνει «τσαφ» στην πάσα ενώ ο ο Ιωαννίδης περίμενε για να εκτελέσει.

• 29’

Μακρινό σουτ του Ανδρούτσου μετά από κόρνερ, ο Κότσαρης μπλοκάρει σταθερά.

• 32’

Σουτ του Αγκιμπού εκτός περιοχής μετά από πάσα του Κούντε, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 47’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανεβάζει τον δείκτη του σκορ. Εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα και καρφωτή κεφαλιά του Τικίνιο ανάμεσα σε Μπαξεβανίδη-Σλίβκα για το 2-0.

• 65’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Κούντε και κεφαλιά του Τικίνιο ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.

• 69’

Σουτ του Κούντε εκτός περιοχής που κοντράρει και αλλάζει πορεία, αλλά ο Κότσαρης αποκρούει.

• 72’

ΓΚΟΛ! Ο Τικίνιο πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του για το 3-0 του Ολυμπιακού. Φάουλ του Κούντε που κοντράρει, η μπάλα φτάνει στον Βραζιλιάνο ο οποίος ελίσσεται ανάμεσα σε 2 αντιπάλους στην περιοχή και με ένα δεξί «τούβλο» στέλνει τη μπάλα δοκάρι και μέσα.

• 79’

ΓΚΟΛ! Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντομίνγκες κάνει το σουτ που κοντράρει, ο Βατσλίκ πεσμένος αποκρούει και Ντάουντα με το κοντινό «ριμπάουντ» κάνει το 3-1.

• 87’

ΓΚΟΛ! Στο 4-1 φτάνει ο Ολυμπιακός. Ωραία ατομική προσπάθεια του Καρμπόβνικ που μπαίνει στην περιοχή, σπάει τη μπάλα για τον Βρουσάι ο οποίος με ωραίο γυριστό δεξί σουτ, νικά τον Κότσαρη.

Βραζιλιάνος που σηκώνει το Καραϊσκάκη στο πόδι και πανηγυρίζει με αυτό τον τρόπο, δεν μπορεί να παρά να ξυπνά μόνο ευχάριστες αναμνήσεις στον κόσμο του Ολυμπιακού!

29
Τικίνιο Σοάρες
Ο Βραζιλιάνος φορ έδειξε με αυτή του την εμφάνιση γιατί ο Πέδρο Μαρτίνς πέταγε τη σκούφια του για την απόκτησή του. Όταν «μπει» στο σύστημα της ομάδας και βρει ρυθμό, ο Ελ Αραμπί θα έχει... πολλή δουλειά και ανταγωνισμό στην κορυφή της επίθεσης. Δύο ωραία γκολ, ευκαιρίες για περισσότερα και γενικότερα πληθωρική παρουσία στην επίθεση του Ολυμπιακού με κίνηση και εκτός περιοχής.

17
Ζόρντι Τουτουαρίμα
Όποιον παίκτη του Απόλλωνα και να διαλέξει κανείς για τη συγκεκριμένη κατηγορία, πιθανότατα μέσα θα πέσει. Ο Ολλανδός αριστερός μπακ επιλέγεται κυρίως για τον αριθμό των φάσεων που βγάζει ο Ολυμπιακός από τον χώρο ευθύνης του.

8
Πιέρ Κούντε
Ποιότητα. Η μία λέξη που περιγράφει το παιχνίδι του Καμερουνέζου χαφ. Απέναντι στον Απόλλωνα την έβγαλε όλη και φυσικά η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού ήταν δύο κλάσεις πάνω από αυτή του αντιπάλου, έστω και χωρίς Μαντί Καμαρά-Εμβιλά. Έκοβε και έραβε σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου, με τρομερή διάθεση και πολλά τρεξίματα, ενώ όποτε χρειάστηκε ήταν άψογος και στον ρόλο του πλέι μέικερ.

Είχαν αρκετή δουλειά ο Κουτσιαύτης και η ομάδα του στο Καραϊσκάκη. Στο 37' σε μια πτώση του Ανδρούτσου στην περιοχή δείχνει «παίζετε» μάλλον σωστά, αφού παρότι υπάρχει επαφή ο αμυντικός του Ολυμπιακού πέφτει πολύ εύκολα. Ένα λεπτό μετά, ο Άλβες κάνει καθαρό χέρι στην περιοχή του, όμως μετά τον έλεγχο του VAR ο ρέφερι γυρνάει τη φάση πίσω και δίνει επιθετικό φάουλ στον Μπα, κατά τη διεκδίκηση της μπάλας. Σωστά ακυρώνεται και στο δεύτερο ημίχρονο γκολ του Απόλλωνα ως οφσάιντ.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη στα αποδυτήρια (vids)