Ήταν και οι τρεις βασικοί ο Τσιμίκας για την Λίβερπουλ και οι Γιαννούλης - Τζόλης για τους γηπεδούχους. Σε μία πολύ ωραία αναμέτρηση στο Carrow Road οι Έλληνες «έλαμψαν» με τους κόκκινους να φεύγουν με την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο Τσιμίκας για ακόμα μια φορά που τον εμπιστεύτηκε ο Γίργκεν Κλοπ ήταν ξανά εξαιρετικός και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί των «καναρινιών», με τον Τζόλη να υπέροχος και να δημιουργεί ευκαιρίες, ωστόσο έγινε μοιραίος καθώς έχασε πέναλτι για το 1-1.

Στο παιχνίδι η Λίβερπουλ άρχισε με γκολ όταν και ο Μιναμίνο στο 3ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Τσιμίκα και ασίστ του Οριγκί έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Φάρκε εκμεταλλεύτηκε το ότι Λίβερπουλ παρά το γρήγορο γκολ δεν είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ο Τζόλης... ζάλισε τον Μπράντλει.

Ωστόσο ο νεαρός μεσοεπιθετικός σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία που του δόθηκε πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Γιαννούλης κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Κέλερ του είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη όταν στο 50' ο Τσιμίκας βρήκε υπέροχα τον Οριγκί για το 2-0, με το... κερασάκι να βάζει ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Μιναμίνο στο φινάλε για το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι είδε την Γουίκομπ να προηγείται, όμως σοβαρεύτηκα και την... διέλυσε με 6-1. Στο 22ο λεπτό ο Χάνλαν... πάγωσε το Έτιχαντ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της 4ης κατηγορίας ωστόσο η χαρά δεν κράτησε για πολύ. Ο Ντε Μπρόινε επτά λεπτά μετά ισοφάρισε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Μαχρέζ με ένα γκολ και μία ασίστ (43'-45') διαμόρφωσε το 3-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πεπ πέτυχε ακόμα τρία τέρματα με τους Τόρες (71'), Μαχρέζ (83') και Πάλμερ (88') για το τελικό 6-1 που βρίσκει την ομάδα του Μάντσεστερ στον 4ο γύρο.