• 56' Εμάνουελ Σολέρ
  • 45+1' Τσούμπα Άκπομ
  • 56' Μιτρίτσα
  • 45' Γιάννης Μιχαηλίδης

Φέτος αρέσκεται να κάνει τα εύκολα... δύσκολα. Και για 45λεπτά, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να κάνει ακριβώς αυτό! Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου όμως, βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον βασικό Άκπομ ενώ από τη στιγμή που «κλείδωσε» το τρίποντο (0-2) με τον Μιτρίτσα, έκανε διαχείριση του ματς και του ρόστερ, καταγράφοντας πρεμιέρα με το δεξί.

Όσο... θλιβερή κι αν έμοιαζε η εικόνα του στο α΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κράτησε τα προσχήματα και έσωσε ό,τι σώζεται από το 45λεπτο χάρη στο γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις. Η ειρωνεία της υπόθεσης έγκειται στο γεγονός πως ο Τέιλορ που φάνηκε να μην πατά καλά με το... καλημέρα, βρέθηκε στην περιοχή της Λίνκολν και «σέρβιρε» για τον μοιραίο, μέχρι εκείνο το σημείο, Άκπομ που πλάσαρε για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με εφτά αλλαγές στην ενδεκάδα του συγκριτικά με το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε και τον κορυφαίο της άμυνας του, Κρέσπο, να τίθεται νοκ άουτ στο 44' , επιστρατεύοντας άρον άρον τον Μιχαηλίδη. Οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε ένα φλύαρο ρόλο, εμφανίζοντας και πάλι «χτυπητές» αδυναμίες στη δημιουργία και στην ανάπτυξη.

Μέχρι την επίτευξη του τέρματος στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ είχε να θυμάται μόνο το χαμένο τετ α τετ του Άκπομ (16') που βγήκε την πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων αλλά ο Σολέρ φρόντισε να του βάλει «φρένο». Χωρίς κίνηση, ενέργεια, έμπνευση στο παιχνίδι του, το καμπανάκι ήχησε εκ νέου δυνατά στα αυτιά των ασπρόμαυρων, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς πως είχαν απέναντί τους μια ομάδα από ημιεπαγγελματίες ποδοσφαιριστές που φρόντισαν να κάνουν αίσθηση, καταγράφοντας τις στιγμές τους.

Σε διάστημα δύο λεπτών, η Λίνκολν εξέθεσε δις τους Θεσσαλονικείς και την αμυντική ολιγωρία της ομάδας ενώ οι γηπεδούχοι είδαν ορθώς το γκολ που σημείωσαν στο 26' με τον Καραγιέρο να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Παρά τις όποιες μουντζούρες στο παιχνίδι του, ο ΠΑΟΚ «εξιλεώθηκε» εν μέρει από την τρομερή υπερπροσπάθεια του Μουργκ να κρατήσει τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου προκειμένου να την δώσει στον Τέιλορ απ΄όπου και ξεκίνησε η φάση του πρώτου τέρματος, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 0-1.

Διαφορετική και σαφώς πιο βελτιωμένη η εικόνα του ΠΑΟΚ, επιθετικά, στο β΄ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα με τον Άκπομ στο 54΄, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Το γκολ εντούτοις ήρθε δύο λεπτά αργότερα από στατική φάση και συγκεκριμένα από κόρνερ του Μουργκ, με τον Μιχαηλίδη να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και στην εξέλιξη της φάσης, ο Μιτρίτσα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 με γυριστό σουτ, ανοίγοντας λογαριασμό με τα «ασπρόμαυρα».

Παρά τον αέρα των δύο τερμάτων που απέκτησε ο ΠΑΟΚ, η Λίνκολν δεν το έβαλε κάτω και δημιούργησε συνθήκες ιδιαίτερα επικίνδυνες για τους φιλοξενούμενους που χρειάστηκαν την επέμβαση του Πασχαλάκη τουλάχιστον σε δύο στιγμές στο β΄μέρος και μάλιστα σωτήρια προκειμένου να βάλει... φρένο στις ορέξεις της «σταχτοπούτας» από το Γιβραλτάρ.

Μέχρι την ολοκλήρωση του ματς, ο ΠΑΟΚ έκανε περισσότερο διαχείριση του υπέρ του σκορ, με τον Λουτσέσκου να δίνει χρόνο και στους νεαρούς Κούτσια και Κωνσταντέλια, ανοίγοντας το ρόστερ, κινούμενος και σε ένα 4-4-2 προς το φινάλε καθώς φαινόταν πως το παιχνίδι είχε κριθεί. Όχι, όμως και για την Λίνκολν.  Ενδεικτικό της διάθεσης και του πάθους για τους γηπεδούχους, η φάση στις καθυστερήσεις με το δοκάρι του Τσιπολίνα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον ΠΑΟΚ με τους τρεις πρώτους βαθμούς στο σακούλι του, και ανεξάρτητα από το αν έθελξε ή όχι, αποστολή εξετελέσθη και άμεσα στροφή στην Τρίπολη!

• 29

O Mάικ Μακέλγουεϊ στην παρθενική συμμετοχή της Λίνκολν σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, βλέποντας τους παίκτες να «μπλοκάρουν» τα ατού του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο έχοντας και τις δικές τους στιγμές, ωστόσο το γκολ του Άκπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «έκοψε» τα πόδια των ποδοσφαιριστών του. Ο έμπειρος τεχνικός στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, ωστόσο η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής.

• 47

Με πολλές αλλαγές η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Conference League. Αλλαγές σε όλες τις γραμμές από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, θέλοντας να διαχειριστεί και το υλικό του αλλά και να δώσει «ανάσες» ενόψει της συνέχειας. Φανέλα βασικού και για τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα, με τους Άκπομ και Μιτρίτσα να χρίζονται σκόρερ. Αναγκαστική αλλαγή για τον Κρέσπο στο 44', με τον Ρουμάνο να επιστρατεύει τον Μιχαηλίδη ως παρτενέρ του Μιχάι. Ευρωπαϊκό ντεμπούτο για τον Κωνσταντέλια και 4-4-2 για τον ΠΑΟΚ, με την είσοδο και του έτερου φορ της ομάδας, Σφιντέρσκι. Χρόνο συμμετοχής και για τον Κούτσια, στη θέση του Μουργκ ο Βιεϊρίνια.

45+1'

Από τρομερή υπερπροσπάθεια του Τόμας Μουργκ να κρατήσει τη μπάλα εντός γηπέδου, ασίστ του Τέιλορ και πλασέ του Άκπομ προήλθε το γκολ του ΠΑΟΚ σε ένα πολύ κακό ημίχρονο για τους Θεσσαλονικείς.

• 14’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σολέρ.

• 16’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Άκπομ βγήκε στην πλάτη της άμυνα της Λίνκολν και επιχείρησε να πλασάρει τον Σολέρ, ωστόσο ο πορτιέρο της ομάδας από το Γιβραλτάρ απέκρουσε με τα πόδια.

• 24’

Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αλεξάντρου Μιτρίτσα να ελίσσεται ωραία έξω από την περιοχή της Λίνκολν, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σολέρ.

• 25’

Τεράστια ευκαιρία για την Λίνκολν! Ο Κίκε Γκόμεθ βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Πασχαλάκη

• 26’

Οι παίκτες της Λίνκολν στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Γκόμεζ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε αφού ο επιθετικός της ομάδας από το Γιβραλτάρ ήταν εκτεθειμένος.

• 36’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Λίνκολν! Ο Κίκε Γκόμεζ και πάλι απείλησε την άμυνα του ΠΑΟΚ, αφού βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου.

• 37’

Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ανιόν, που αναγκάζει τον Πασχαλάκη να διώξει με υπερένταση και πάλι σε κόρνερ...

• 45+1’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εκπληκτική ενέργεια του Λούκας Τέιλορ από τα δεξιά που μπαίνει στην περιοχή της Λίνκολν και την κατάλληλη στιγμή στρώνει στον Άκπομ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 54’

O Τσούμπα Άκπομ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μετράει αφού ο επιθετικός του ΠΑΟΚ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με το ριπλέι της φάσης να μην δικαιώνει σε καμία περίπτωση τον διαιτητή.

• 56’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ υπήρξε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λίνκολν με τον Μιτρίτσα να το εκμεταλλεύεται και με θεαματικό τρόπο σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Δικεφάλου.

• 72’

Ευκαιρία για την Λίνκολν, με τον Ρόναν να πιάνει την κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να φωνάζει για ακόμη μια φορά παρών!

• 73’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τσούμπα Άκπομ βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια αριστερά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

• 90+2’

Δοκάρι για την Λίνκολν! Ο Τσιπολίνα εξαπέλυσε έναν κεραυνό από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 1

Τρομερή προσπάθεια από τον Τόμας Μουργκ στη φάση του α΄τέρματος. Από μια κακή πάσα του Εσίτι, ο Αυστριακός έκανε το... αδύνατο, κρατώντας μέσα τη μπάλα προτού την στρώσει στον Τέιλορ. Ο Αυστριακός πιστώνεται και την εκτέλεση του κόρνερ, από το οποίο προήλθε το δεύτερο τέρμα του ΠΑΟΚ.

• 2

Γκολ για Άκπομ και Μιτρίτσα, με τον Λουτσέσκου να επιστρατεύει στη βασική ενδεκάδα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, με τους δύο να καταγράφουν και τα πρώτα τους τέρματα ενώ από τη στιγμή που κλείδωσε το ματς, είχε την ευχέρεια να ανοίξει το ρόστερ του ενόψει της συνέχειας και της αναγκαιότητας όλων.

• 3

Μπορεί να μην το πλήρωσε, ωστόσο, εκτέθηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ από τον αντίπαλο του αμυντικά, έδωσε δικαιώματα, τα οποία θα πρέπει να δουν και να λάβουν σοβαρά υπόψιν τους, ανεξάρτητα από το αν η αποστολή απόψε εξετελέσθη!

47
Τσούμπα Άκπομ
Ο Άγγλος επιθετικός στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός μετά την επιστροφή του στον ΠΑΟΚ «ξεκλειδώνει» το ματς για τον Δικέφαλο στο Γιβραλτάρ, ανοίγοντας λογαριασμό για τη νέα σεζόν, με τον Άκπομ να είναι ιδιαίτερα δραστήριο προκαλώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Λίνκολν, ενώ κακώς του ακυρώθηκε το δεύτερο γκολ που σημείωσε αφού καλύπτονταν από την άμυνα της ομάδας από το Γιβραλτάρ.

6
Μπερνάντο Λόπες
Ο 28χρονος Πορτογάλος κεντρικός αμυντικός αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Τσούμπα Άκπομ, αφού χάνει τελείως τον 25χρονο φορ του ΠΑΟΚ στο πρώτο γκολ του Δικεφάλου, ενώ φέρει ευθύνη και στο δεύτερο γκολ των «ασπρόμαυρων» αφού και πάλι χάνει την φάση.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Ο έμπειρος πορτιέρο του ΠΑΟΚ όπου χρειάστηκε φώναξε παρών, αφού με καταλυτικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν για την άμυνα του Δικεφάλου, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ των «ασπρόμαυρων», ενώ από κοντά σε απόδοση ακολούθησε και ο Αλεξάντρου Μιτρίτσα που σημείωσε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία στο Γιβραλτάρ, με μοναδική παραφωνία το τέρμα του Άκπομ στο β΄ημίχρονο καθώς όπως φάνηκε κακώς ακυρώθηκε.

Άγγλος ρεπόρτερ στο SDNA για Άστον Βίλα: «Προτεραιότητα το Champions League και όχι ο Ολυμπιακός - Φορ μεγάλης κλάσης ο Γουότκινς»