Ένας Άγιαξ βγαλμένος από τα καλύτερα ολλανδικά ποδοσφαιρικά όνειρα, εμφανίστηκε στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» της Λισαβόνας απέναντι στη... δύσμοιρη πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, Σπόρτινγκ που επέστρεψε σε ομίλους Champions League μετά από 4 χρόνια. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Γ' ομίλου, ο «Αίαντας» του Έρικ Τεν Χαγκ μετέτρεψε σε σάκο του μποξ την ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ, με το τελικό 1-5 να φαντάζει και φτωχό βάσει της εικόνας του αγώνα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους θριαμβευτές οι Σεμπαστιάν Αλέ και Άντονι.

Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού πέτυχε 4 γκολ στο ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και έγινε ο πρώτος που καταφέρνει κάτι τέτοιο μετά τον μυθικό Μάρκο Φαν Μπάστεν, τον Νοέμβρη του 1992 σε ένα Μίλαν – Γκέτεμποργκ 4-0. Ο δε Βραζιλιάνος εξτρέμ είχε το ρόλο του δημιουργού, αφού έδωσε τις ασίστ στο πρώτο και και το τρίτο γκολ των Ολλανδών, ενώ από δικό του σουτ προήλθε το πρώτο και από δική του ατομική ενέργεια και πάσα ξεκίνησε το τέταρτο.

Το ματς είχε πάντως και αρνητικό πρωταγωνιστή. Πρόκειται για τον πρώην αμυντικό του Ολυμπιακού, Ρούμπεν Βινάγκρε, ο οποίος είχε μια σχεδόν θλιβερή αμυντική εικόνα και ευθύνη και στα τρία πρώτα γκολ του Άγιαξ, τα οποία μπήκαν από την πλευρά του, ενώ ο Αμορίμ τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο. Όχι βεβαίως ότι οι... υπόλοιποι τα πήγαν καλύτερα, αφού ο Άγιαξ πρακτικά όποτε ήθελε δημιουργούσε φάση για γκολ σε όλο το 90λεπτο, χωρίς η Σπόρτινγκ να μπορέσει να ακολουθήσει τον κατά διαστήματα φρενήρη επιθετικό ρυθμό των Ολλανδών.

Το πάρτι του Άγιαξ ξεκίνησε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Άντονι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ από τα δεξιά, έκανε το σουτ που βρήκε στο δοκάρι και στο «ριμπάουντ» ο Αλέ με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο Ιβοριανός έχασε ευκαιρία για το 0-2 στο 6', όμως το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα. Στο 9ο λεπτό, από πάσα του Άντονι που πέρασε σαν σταματημένο τον Βινάγκρε, ο Αλέ έγραψε το 0-2 με κοντινή προβολή. Στο 33' η Σπόρτινγκ προσωρινά μείωσε σε,  1-2 με το αδύναμο πλασέ του Παουλίνιο που όμως δεν κατάφερε να σταματήσει ο Πάσφεερ, ωστόσο και πάλι ο Άγιαξ άμεσα επανέφερε την... δική του τάξη. Στο 39' ο Μπέργκχαους έκανε το 1-3 μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, η Σπόρτινγκ είχε μια ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, όμως το γκολ του Παουλίνιο ακυρώθηκε μέσω VAR. Ένα ακόμη δίλεπτο αργότερα (51'), ο Αλέ πέτυχε το 1-4 με ένα ακόμη απλό πλασέ από τη δεύτερη ασίστ του Άντονι. Στο 53' ο Παουλίνιο είχε δοκάρι για τη Σπόρτινγκ και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι τα... παράτησαν. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το 63' όταν ο Αλέ ολοκλήρωσε το... κουαρτέτο του, αυτή τη φορά από ασίστ του Μαζρουαΐ. Τυπικό ήταν το τελευταίο μισάωρο, με τον Άγιαξ να κατεβάζει το τέμπο και να πανηγυρίζει τη νίκη στην πρεμιέρα, η οποία τον φέρνει και στην κορυφή του ομίλου.

* Διαβάστε εδώ τι έγινε στο άλλο ματς του ομίλου.

Champions League, Γ' όμιλος: Σπόρτινγκ - Άγιαξ 1-5