Οι Ιταλοί προηγήθηκαν πολύ νωρίς, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στο φινάλε και με τις αλλαγές του Έμερι να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο η Αταλάντα χτύπησε ξανά στο φινάλε και πήρε σημαντικό βαθμό.

Το πόσο συναρπαστική ήταν η συγκεκριμένη αναμέτρηση επιβεβαιώθηκε και στην τελευταία φάση του αγώνα, στην οποία η Βιγιαρεάλ πήγε να κλέψει τη νίκη, αλλά ο Μορένο νικήθηκε ακόμα μία φορά απόψε από τον Μούσα που κράτησε το τελικό 2-2 για την ομάδα του.

Το παιχνίδι

Η Αταλάντα πραγματοποίησε ένα ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να βρει πρώτη δίχτυα χάρη στο γκολ του Φρόιλερ στο 6’ μετά από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Στη συνέχεια η ιταλική ομάδα σπατάλησε κι άλλες απόπειρες που είχε να βρει και δεύτερο γκολ, καθώς Ζαπάτα και Ζαπακόστα δεν κατάφεραν να είναι τόσο αποτελεσματικοί.

Στο πρώτο 25λεπτο η Αταλάντα ήταν κυρίαρχη, έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, δημιουργούσε απειλητικές στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα της, έχοντας παραγκωνίσει τη γηπεδούχο Βιγιαρεάλ.

Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι παίκτες του Ουνάι Έμερι βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα και κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας τον δρόμο προς την ισοφάριση.

Στο 29’ και πάλι η Αταλάντα ήταν αυτή που σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζαπακόστα σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε.

Στο 33’ ο Πάου Τόρες πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Αταλάντα, αλλά δεν είδε κάποιο συμπαίκτη του να ακολουθεί τη φάση.

Στο επόμενο λεπτό ο Μορένο έχασε σπουδαία ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Αταλάντα βρέθηκε απέναντι από τον Μούσα, αλλά ο γκολκίπερ των Ιταλών των νίκησε.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι μία αδράνεια στο κέντρο άμυνας της Αταλάντα έδωσαν την ευκαιρία στον Τριγκέρος μετά από δύο κερδισμένες διαδοχικές κόντρες να βρεθεί τετ-α-τετ με τον Μούσα και να τον πλασάρει στην κίνηση για την ισοφάριση της Βιγιαρεάλ σε 1-1.

Στο 42’ ο Μορένο πήρε την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή της Αταλάντα, αλλά και είδε και πάλι τον Μούσα να του λέει όχι.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν μοιρασμένο, καθώς οι δύο ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν στο διάστημα που κυριάρχησαν και το τελευταίο σφύριγμα σε αυτό τις βρήκε ισόπαλες με 1-1.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου η Αταλάντα μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε καλή ευκαιρία όταν το σουτ του Μαλινόφσκι έξω από τη μεγάλη περιοχή εξουδετέρωσε με μεγάλη δυσκολία ο Ρούλι.

Στο 50 ο Γκόζενς έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει τους Ιταλούς ξανά μπροστά στο σκορ, όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας από σέντρα του Τολόι, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζαπάτα να σημαδέψει το δοκάρι με κεφαλιά μετά από κόρνερ, δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε η Αταλάντα να πάρει ξανά τα ηνία.

Η πρώτη απειλητική στιγμή από πλευράς Βιγιαρεάλ ήρθε στο 68’ όταν από εξαιρετική κάθετη του Πάου Τόρες ο Μορένο σούταρε άτσαλα, σπαταλώντας την ευκαιρία.

Στο 73’ και μετά τις αλλαγές του Έμερι από τον πάγκο, η οποία έφερε αλλαγή στη διάταξη κάνοντας πιο επιθετικούς τους Ισπανούς, ο Μορένο βρήκε έξυπνα τον Γκρένεφελντ που με άψογο τελείωμα σκόραρε, κάνοντας ολική ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ.

Κι όμως, ενώ η Βιγιαρεάλ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι αγκαλιά με μία μεγάλη νίκη με ανατροπή, ο Γκόζενς κατάφερε να «σκοτώσει» τα όνειρα των Ισπανών και με κοντινό πλασέ στο 83’ να ισοφαρίσει σε 2-2 για την Αταλάντα.

Στο 85’ ο Κοκλέν, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες, δυσκολεύοντας πολύ τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα η Βιγιαρεάλ άγγιξε το τρίποντο, αλλά ο Μορένο νικήθηκε ακόμα μία φορά από τον Μούσα που πραγματοποίησε ενστικτώδη απόκρουση μετά το κόρνερ.

Μετά τη μεγάλη νίκη της Γιουνγκ Μπόιζ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι Ελβετοί πήραν κεφάλι στον 6ο όμιλο στο ξεκίνημα του Champions League, ενώ Αταλάντα και Βιγιαρεάλ ακολουθούν με έναν πόντο, αφήνοντας στην τελευταία θέση τους «κόκκινους διαβόλους».