Η Έβερτον περίμενε να δεχθεί πρώτα γκολ για να… ξυπνήσει, με την Μπέρνλι να προηγείται με 0-1 στο 53ο λεπτό με τον Μι. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αρκετά γρήγορα  κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά να πετύχουν την ολική ανατροπή. Αρχικά στο 60ο λεπτό ισοφάρισαν με γκολ του Κέιν, ενώ στο 65ο λεπτό ο Τάουσεντ με εκπληκτικό τέρμα διαμόρφωσε το 2-1. Πριν οι φιλοξενούμενοι μπορέσουν να συνέλθουν από την ανατροπή, δέχθηκαν και τρίτο γκολ, με τον Γκρέι να είναι ο σκόρερ για το 3-1 στο 66ο λεπτό.

Η Έβερτον θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ, ένα ακυρώθηκε από τον διαιτητή, με το 3-1 να παραμένει ως το τέλος.

Με την νίκη αυτή η Έβερτον μπήκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων μιας και έφτασε στους 10 βαθμούς, όσους έχουν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι και η Λίβερπουλ ενώ η Μπέρνλι είναι στην 18η θέση με 1 βαθμό.

«Ξύπνησε» όταν δέχθηκε γκολ η Έβερτον και έπιασε την κορυφή (vid)