• 51' Τσιγκρίνσκι
  • 61' Μύγας
Κοκκινες καρτες
  • 33' Ρομαό

Η ΑΕΚ ξεπέρασε τα όχι ασυνήθιστα προβλήματα σε μια πρεμιέρα, απέναντι σε έναν πολύ καλό Ιωνικό, έκανε «πάρτι» το δεύτερο ημίχρονο... με διοργανωτή τον εκρηκτικό Στίβεν Τσούμπερ και τελικά έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με το 3-0 προκαλώντας ενθουσιασμό σε πάνω από 15 χιλιάδες οπαδούς της στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση είχε ζητήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δύσκολο πρώτο 25λεπτο που ο Ιωνικός με καλή πίεση και άμεσο παιχνίδι έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ, η Ένωση κατάφερε να σταθεί όρθια και μπροστά στο σκορ, αφού... χτύπησε σαν την κόμπρα στο 7' με την κεφαλιά του Λε Ταλέκ από την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Σε αυτό το διάστημα οι Νικαιώτες κέρδισαν τις εντυπώσεις, ενώ στην ομάδα του Μιλόγεβιτς δεν βγήκαν οι επιλογές κυρίως του Γαλανόπουλου, αλλά και του Τάνκοβιτς. Τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά, όταν ο Ρομαό πήρε δεύτερη κίτρινη στο 34΄, όταν έριξε από πίσω τον Άμραμπατ.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς εκμεταλλεύθηκε σωστά το μομέντουμ, με δύο αλλαγές στο ημίχρονο. Σιμάνσκι αντί Γαλανόπουλου και Τσούμπερ αντί Τάνκοβιτς. Το κέντρο της ΑΕΚ έδεσε, ενώ ο Τσούμπέρ μπήκε στο γήπεδο «δαιμονισμένος» και... σμπαράλιασε κυρίως από αριστερά την άμυνα των φιλοξενούμεων. Ο Ελβετός διεθνής δημιούργησε την φάση από την οποία ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι από τον Μύγα και ο Άμραμπατ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση στο 62΄, ενώ πέντε λεπτά μετά ήταν ο ίδιος ο Τσούμπερ που με ένα ευθύβολο σουτ από αριστερά μέσα στην περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Χουτεσιώτη.

Η ΑΕΚ είχε και δοκάρι με τον Γκαρσία μετά το 3-0 και δυο -τρεις ακόμη φάσεις για γκολ, ενώ ο ρυθμός της ήταν πολύ έντονος, κάτι που μαζί με την εμφάνιση του Τσούμπερ όπως ήταν φυσικό δημιούργησε κλίμα ενθουσιασμού στο ΟΑΚΑ, με τους οπαδούς της Ένωσης να το χαίρονται μετά από πολύ καιρό είναι αλήθεια, με την ψυχή τους.

• 11

Με 4-2-3-1 και έκπληξη τον Γαλανόπουλο αντί του Σιμάνσκι, ο Μιλόγεβιτς. Δεν βγήκε η επιλογή, αφού στο πρώτο ημίχρονο στα χαφ ήταν «μαύρη τρύπα» ο Έλληνας χαφ. Γενικά στο διάστημα που το ματς παιζόταν στα ίσια δεν φάνηκαν στοιχεία βελτίωσης για την οποία πολλές φορές μιλάει ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς ως τώρα. Είδε το ζήτημα με τον Γαλανόπουλο και τον άλλαξε στο ημίχρονο, ενώ και το Τσούμπερ αντί Τάνκοβιτς αποδείχθηκε κομβικά σωστή επιλογή.

• 92

Με 4-2-3-1 ο Σπανός, που παρουσίασε μια ομάδα δουλεμένη, καλή στην πίεση, που ήξερε να παίξει το άμεσο παιχνίδι και να ψάξει τους επικίνδυνους επιθετικούς της. Μετά την αποβολή του Ρομαό έφερε πίο πίσω δίπλα στον Γκοτσούλια τον Αοσμάν και δεν έκανε αλλαγή. Δεν είχε τρόπο πλέον να αντιμετωπίσει και την είσοδο του Τσούμπερ στο παιχνίδι. Η μέσο-επιθετική ποιότητα της ΑΕΚ με αριθμητικό μειονέκτημα ήταν πολύ για να την αντιμετωπίσει ο Ιωνικός.

66'

Όλο το γήπεδο τον περίμενε κι εκείνος το έκανε! Δευτερόλεπτα πριν τη φωτογραφική λήξη, ο Στέφεν Τσούμπερ έχει κάνει το 3-0 για την ΑΕΚ και σηκώνει το ΟΑΚΑ στο πόδι…

• 1’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό με τον Τουράμ να πλασάρει άουτ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς.

• 7’

Γκολ για την ΑΕΚ! Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου στο δεύτερο δοκάρι και ο Λε Ταλέκ ανοίγει το σκορ.

• 9’

Νέα ευκαιρία για τον Ιωνικό και πάλι με τον Τουράμ, ο οποίος κάνει ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή, αλλά πλασάρει άστοχα από δύσκολη θέση.

• 17’

Και πάλι απειλεί ο Ιωνικός, και πάλι ο Τουράμ και πάλι άουτ η μπάλα.

• 28’

Ο Τουράμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πέρασε και τον Στάνκοβιτς στην έξοδο, αλλά ήταν μακριά από την περιοχή και δεν μπόρεσε να σουτάρει προς την εστία.

• 41’

Δυνατό σουτ του Αμραμπάτ, ο Χουτεσιώτης έδιωξε τη μπάλα.

• 61’

Ωραία υποδοχή της μπάλας μέσα στην περιοχή από τον Αραούχο, ο οποίος ανατρέπεται από τον Μύγα και ο διαιτητής υποδεικνύει το πέναλτι.

• 62’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ εκτελεί εύστοχα και διπλασιάζει τα τέρματα της Ένωσης.

• 65’

Αντεπίθεση της ΑΕΚ μετά από λάθος του Τσιγκρίνσκι, το πλασέ του Αραούχο διώχνει σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.

• 66’

Από την εκτελέση του κόρνερ, ο Μάνταλος βρίσκει τον Τσούμπερ κι εκείνος με ωραίο σουτ κάνει το 3-0 για την ΑΕΚ.

• 84’

Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να σουτάρει και τον Χουτεσιώτη να διώχνει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Λιβάι Γκαρσία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

• 88’

Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

• 1

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ από στημένη φάση, κόντρα στο όχι καλό ξεκίνημα που είχε κάνει κι ενώ μόλις στο 1΄είχε κινδυνέψει άμεσα με το 0-1. Στιγμές που ορίζουν την μοίρα ενός αγώνα.

• 2

Ο Ρομαό δεν σκέφτηκε την πρώτη κίτρινη που είχε, έσπρωξε από πίσω τον Αμραμπάτ και είχαμε με την αποβολή του το δεύτερο σημείο που έκρινε πολλά. Ο Ιωνικός παρά το 1-0 εξακολουθούσε να ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα, αλλά με το αριθμητικό μειονέκτημα άλλαξαν πολλά.

• 3

Η είσοδος του Τσούμπερ άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες. Δεν μπορούσαν να τον παρακολουθήσουν οι αντίπαλοι, πήρε και πίεση από τον Άμραμπατ που έγινε ακόμη πιο επικίνδυνος κι αυτός.

Γύρισε, βραβεύτηκε, αποθεώθηκε και επειδή είναι και ο… Ιησούς, είχε και τη λάμψη γύρω από το σώμα του. Ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι ήταν από τα κεντρικά πρόσωπα στο ΟΑΚΑ.

17
Στέφεν Τσούμπερ
Μπήκε στο ημίχρονο και μεταμόρφωσε την ΑΕΚ. Ο κόσμος τον περίμενε πώς και πώς και ο Ελβετός τούς αποζημίωσε από το πρώτο ματς με γκολ, ασίστ και ορισμένες εξαιρετικές προσπάθειες στον αγωνιστικό χώρο.

24
Αλέξις Ρομαό
Παίρνεις κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, παίρνεις δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ λίγο μετά τη μεσαία γραμμή και αφήνεις την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 30ο λεπτό της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Ε, δε χρειάζεται και κάτι παραπάνω για να είσαι ο πιο αδύναμος κρίκος.

7
Νορντίν Άμραμπατ
Πρώτη εμφάνιση για τον Μαροκινό και η ποιότητά του έκανε τη διαφορά. «Πήρε» την κόκκινη του Ρομαό, σκόραρε από το σημείο του πέναλτι και ήταν από τους πλέον κινητικούς παίκτες της ΑΕΚ στο ματς.

Δεν είχε ζητήματα ο Τζοβάρας. Σωστές όλες οι σημαντικές πρώτες του αποφάσεις, όταν χρειάστηκε και το VAR σε μια φάση που ζήτησε πέναλτι για χέρι η ΑΕΚ, αποδείχθηκε πως είχε δίκιο, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι στήριξης του Σάντσες. Σωστές και οι δύο κάρτες στον Ρομαό.

Το μήνυμα του Άρη προς τον κόσμο: «Δεν απαντάμε σε τυχόν προκλήσεις, η ομάδα σας χρειάζεται»