• Άγγελος Ευαγγέλου-VAR (Αθηνών)
  • Κούλα Χασάν (Ξάνθης)
  • Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)
  • Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών)

Αφού δεν τα έβαζε μόνος του, είπε να το... φάει μόνος του! Ο ΠΑΟΚ... χάρισε τη νίκη στον σκληροτράχηλο ΠΑΣ Γιάννινα που έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» από την Τούμπα 0-1 χάρη στο γκολ του Κόντε! «Καμπάνα» για τον Δικέφαλο η ήττα της πρεμιέρας !

Κάθε αρχή και δύσκολη... Ο ΠΑΟΚ είχε -θεωρητικά- τον τίτλο του φαβορί έναντι του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο γήπεδο της Τούμπας. Και ως... φαβορί, ανέλαβε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης -ωστόσο- εγκλωβίστηκε στο α΄ημίχρονο από έναν εξαιρετικά «διαβασμένο» αντίπαλο που μπλόκαρε τα ατού του Δικεφάλου, ιδιαίτερα «σκληρό» στο παιχνίδι του, προμηνύοντας πως και φέτος, στη μετά Γιαννίκη εποχή, είναι φτιαγμένοι για τα δύσκολα.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ; Ζητείται ένταση! Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, με την στατιστική να δείχνει στο φινάλε του α΄μέρους, 64% έναντι 36% του ΠΑΣ, με 8/3 τελικές προσπάθειες στο στόχο και κόρνερ 4-0. Πρακτικά, όμως, μετεξεταστέοι. Αρκεί να αντιληφθεί κανείς πως η πρώτη καλή -με αξιώσεις- ευκαιρία του Δικεφάλου σημειώθηκε στο 23΄από στατική φάση και συγκεκριμένα από κόρνερ του Μουργκ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Σβαμπ, πιάνοντας την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Σάλιακα να διώχνει τη μπάλα με το πόδι του πάνω στη γραμμή.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει παιχνίδι από τις πτέρυγες με τα ανεβάσματα των μπακ του, είχε σε καλή ημέρα τον Σβαμπ που κατέγραψε ευφυέστατες πάσες αλλά αδυνατούσε να πατήσει στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και να γίνει απειλητικός μέσα από την περιοχή. Μάλιστα, στο φινάλε του α΄μέρους έδωσε και δικαιώματα καθώς ο Kόντε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τέιλορ, «έσπασε» τη μπάλα στον επερχόμενο Σνάιντερ, το διαγώνιο σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, με το 0-0 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον πρώτο λόγο και στο β΄ημίχρονο, η πρωτοβουλία των κινήσεων του ανήκε ενώ κατέγραψε και μία απίθανη ευκαιρία με τον Καγκάβα να μην μπορεί να σκοράρει εξ επαφής δευτερόλεπτα πριν αφήσει τη θέση του στον Μιτρίτσα που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του στα ασπρόμαυρα (60'). Με την είσοδο του Ρουμάνου και του Κούρτιτς στα χαφ, θέλοντας να «απελευθερώσει» περισσότερα τον Σβαμπ, ο Λουτσέσκου προσπάθησε να δώσει μια πιο επιθετική πνοή στην ομάδα αλλά ο ΠΑΣ έδειξε να διαχειρίζεται χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες την πίεση του αντιπάλου, έχοντας -μάλιστα- διάθεση να τρέξει τους ασπρόμαυρους στην κόντρα επίθεση.

Ντεμπούτο και για τους Σίντκλεϊ - Άκπομ, με τον τεχνικό του Δικεφάλου να κινείται από το 74΄ με δύο φορ, στη λογική να τα παίξει όλα γι΄όλα καθώς ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, την ώρα που ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα, θέτοντας υπό πίεση τους Θεσσαλονικείς που φρόντισαν να κάνουν το απόλυτο.... δώρο στον ΠΑΣ Γιάννινα στο 87'!

Σε μια αδιανόητη φάση, ο Κρέσπο γύρισε με το κεφάλι τη μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος βγήκε να διώξει με τα πόδια, έπιασε όμως... αέρα και ο Κόντε τη «τσίμπησε» και με πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 0-1, «σοκάροντας» την Τούμπα!

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι, με τον ΠΑΣ να φεύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από την Τούμπα, βυθίζοντας την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου σε προβληματισμό για την εικόνα, τις επιλογές αλλά και το γεγονός πως παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών με το... καλημέρα του πρωταθλήματος!

• 9

Με αλλαγές παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει θέση κάτω από τα γκολποστ, τον Ντόουγκλας να συνθέτει το δίδυμο στα χαφ με τον Σβαμπ και τον Καγκάβα στο «δέκα». Ως εκ τούτου ο Μπίσεσβαρ τοποθετήθηκε αριστερά, ο Μουργκ δεξιά και στην κορυφή αγωνίστηκε ο Σφιντέρσκι. Στο 60΄ο Λουτσέσκου προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με την είσοδο του Μιτρίτσα να φέρνει τον «Μπίσε» πίσω από το φορ ενώ η είσοδος του Κούρτις στα χαφ έγινε με σκοπό να απελευθερωθεί περαιτέρω ο Σβαμπ. Από το 74΄, ο Ρουμάνος κινήθηκε με δύο φορ, βάζοντας μέσα και τον Άκπομ ενώ ντεμπούτο στα αριστερά της άμυνας και για τον Σίντκλεϊ σε ένα 4-4-2 με τον Μιτρίτσα δεξιά και τον Μπίσεσβαρ αριστερά.

• 11

Ο Ηρακλής Μεταξάς παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με την περσινή... συνταγή του 4-4-2, κλείνοντας άριστα τους χώρους στους παίκτες του ΠΑΟΚ, που έφθαναν με δυσκολία στην περιοχή των Ηπειρωτών. Ο ομογενής προπονητής έκανε τις κατάλληλες κινήσεις προς το τέλος του παιχνιδιού και ευτύχησε να δει την ομάδα του να σκοράρει το γκολ της νίκης εκμεταλλευόμενη το τραγικό λάθος του Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

86'

Το τραγικό λάθος του Ζίβκο Ζίβκοβιτς που βρήκε... αέρα, έδωσε το δικαίωμα στον Κόντε να γίνει κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα «παγώνοντας» την Τούμπα.

• 4’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εκπληκτική πάσα του Σβαμπ στον Μπίσεσβαρ, που σέντραρε από τα αριστερά με τον Καγκάβα να βρίσκει με κεφαλιά τον Σφιντέρσκι. Ο Πολωνός στόπαρε και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λοντίγκιν.

• 9’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Πέδρο Κόντε να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς με καίρια έξοδο να προλαβαίνει απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τον Δικέφαλο.

• 18’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να πιάνει δυνατό σουτ από τα αριστερά, όμως η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Λοντίγκιν.

• 23’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τόμας Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Στέφαν Σβαμπ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα, όμως ο Σάλιακας με σωτήρια επέμβαση απομάκρυνε τον κίνδυνο.

• 27’

Φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Αουγκούστο είχε την ευκαιρία για ένα καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

• 41’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι έκανε ατομική ενέργεια και εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

• 45+2’

Mεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! O Kόντε μετά από λάθος του Τέιλορ, σπάει στον επερχόμενο Σνάιντερ, το διαγώνιο σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς! Η μεγαλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους στο ματς.

• 46’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Τόμας Μουργκ να εξαπολύει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

• 58’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι βρέθηκε σε θέση βολή, πιάνοντας δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Λοντίγκιν.

• 60’

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Καγκάβα βρίσκει αέρα και δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ένα μέτρο από τη γραμμή του τέρματος...

• 74’

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιάσμιν Κούρτιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Λοντίγκιν.

• 81’

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Υπέροχη ενέργεια του Κόντε, μπουκάρει στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο άνοιξε το κοντρόλ και δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

• 87’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Τραγικό λάθος του Ζίβκο Ζίβκοβιτς που βρίσκει... αέρα και δίνει το δικαίωμα στον Κόντε να γίνει κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα «παγώνοντας» την Τούμπα.

• 1

Σε ένα ακόμη παιχνίδι προβληματίζει η αδυναμία του ΠΑΟΚ να πατήσει περιοχή, να απειλήσει τον αντίπαλο στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, κάτι που πλήρωσε ακριβά και στην πρεμιέρα. Θέμα επιλογών; Έντασης; Το βέβαιο είναι πως ο ΠΑΟΚ ακούσε «καμπάνα» στα αυτιά του.

• 2

Δώρο το... γκολ στον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος όχι μόνο άντεξε στην πίεση του Δικεφάλου και διαχείριστηκε το ματς με μαεστρία αλλά «τσίμπησε» και «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή!

• 3

Το μεγαλύτερο σφάλμα του ΠΑΟΚ θα ήταν να κρύψει τις αδυναμίες του και την κακή εικόνα του, τουλάχιστον κατώτερη των προσδοκιών, κάτω από το ολέθριο λάθος του Ζίβκοβιτς!

9
Πέδρο Κόντε
Ο Ισπανός επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να μην φάνηκε αρκετά στην αναμέτρηση, ωστόσο «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή, αφού εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Ζίβκοβιτς και χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο της νίκης.

88
Ζίβκο Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος τερματοφύλακας υπέπεσε σε τραγικότατο λάθος, δίνοντας το δικαίωμα στον Κόντε να τσιμπήσει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ σε πρεμιέρα με ήττα μετά από 18 ολόκληρα χρόνια.