• Λεβνίκοφ (Ρωσία)
  • 62' Μπακασέτας
  • 74' Παυλίδης
  • 80' Κουάισον

Τα... άκουσε και δικαιολογημένα για τα τελευταία δύο αποτελέσματά της, όπως και την εικόνα της. Κάπως έτσι, η Ελλάδα έφτασε να παίζει... τελικό από αρχές Σεπτέμβρη. Με την πλάτη στον τοίχο λοιπόν, η... κανονική Εθνική Ελλάδος εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην δυνατή και ποιοτική Σουηδία του 3/3 στον όμιλο. Σε αυτό το ματς της 4ης αγωνιστικής του Β' προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ, το πρώτο με κόσμο -έστω και λιγοστό- στην εξέδρα μετά από σχεδόν δύο χρόνια, η Ελλάδα έπαιζε τα ρέστα της ώστε να διατηρήσει έστω τις θεωρητικές ελπίδες της για πρόκριση. Η ομάδα του Φαν'τ Σχιπ έδειξε ότι μπορεί να παίξει... κανονικότατο ποδόσφαιρο, αξιοποίησε τις ευκαιρίες της, είχε την τύχη με το μέρος της όταν χρειάστηκε και τελικά υπέταξε 2-1 τη Σουηδία, φτάνοντας τους 6 βαθμούς στον όμιλο και την 3η θέση, με 3 λιγότερους από τους δεύτερους Σκανδιναβούς. Πολύ καλή εικόνα από όλους τους διεθνείς, Μπακασέτας και Παυλίδης τα γκολ της νίκης.

Ήταν τυχερή, το ισορρόπησε

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Σουηδία ξεκίνησε με πολύ μεγάλη πίεση και κατοχή μπάλας επί σχεδόν ένα πεντάλεπτο, ενώ έχασε και τεράστια ευκαιρία στο 3ο λεπτό με το δοκάρι του Σβάνμπεργκ. Η Ελλάδα πέρασε ουσιαστικά τη σέντρα στο 7ο λεπτό και από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να κερδίζει όλο και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Στο πεντάλεπτο 7-12 η Εθνική ανέβηκε και πίεσε κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ, ενώ από το τέταρτο και μετά ισορρόπησε πλήρως το ματς και μάλιστα πήρε και την κατοχή που έφτασε το 60% στο επόμενο διάστημα. Με πολύ παιχνίδι από τα άκρα μεν, αλλά χωρίς πολλές ιδέες από τη μέση και μπροστά, πλην γεμισμάτων και ατομικών ενεργειών, η γαλανόλευκη δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει με ευκαιρίες αυτή την κατοχή μπάλας.

Γενικότερα η ομάδα του Φαν'τ Σχιπ ήταν καλή σε τακτικό επίπεδο, αλλά -ως συνήθως- υστέρησε αισθητά στη δημιουργία ποδοσφαίρου. Οι διεθνείς είχαν ενέργεια και διάθεση και εικόνα ανταγωνιστικής ομάδας, ωστόσο σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, είχαν σαν μοναδική επί της ουσίας ευκαιρία -και μάλιστα τεράστια- αυτή του Παυλίδη στο 28' που με κάποιο τρόπο... κατάφερε να αστοχήσει εξ επαφής. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, το 0-0 παρέμενε, οι μεγάλες ευκαιρίες ήταν 2-1 για τους Σουηδούς, ενώ η Εθνική είχε την εικόνα ομάδας που μπορεί να σταθεί επάξια απέναντι σε ποιοτικότερες ομάδες αλλά και πάλι... κάτι της λείπει.

Βρήκε αυτό που έλειπε

Αυτό που έλειπε βεβαίως δεν είναι... άγνωστο: η μία καλή τελική πάσα, το ένα καλό τελείωμα. Μετά από ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο που οι Σουηδοί πίεσαν και πάλι και έδειξαν να παίρνουν και πάλι το μομέντουμ του αγώνα, η Ελλάδα τα βρήκε και τα δύο στην ίδια φάση! Στο 62ο λεπτό, οι ρόλοι του γκολ της Πριστίνα αντιστράφηκαν, αυτή τη φορά ο Δουβίκας έδωσε την ασίστ και ο Τάσος Μπακασετας πέτυχε το γκολ που έβαλε μπροστά την ομάδα μας. Ένα ακόμη δίλεπτο μετά ο Μπουχαλάκης χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 ενώ στη συνέχεια το ματς -χωρίς να υπάρχει λόγος- το παιχνίδι έγινε... ροντέο.

Άντεξε και στο... ροντέο

Από αυτό, νικήτρια βγήκε και πάλι η γαλανόλευκη! Μετά από το δεύτερο δοκάρι των Σουηδών, ο Ελλάδα βρήκε την αντεπίθεση με την οποία καθάρισε και το ματς. Ο Τζόλης έφυγε μόνος από αριστερά, έδωσε σωστά την ασίστ στον Παυλίδη και αυτός μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0! Ένα γκολ που βέβαια μέτρησε με σχεδόν πεντάλεπτη καθυστέρηση αφού το VAR ακύρωσε την αρχική υπόδειξη για οφσάιντ. Μετά το 2-0 το ροντέο αυτό συνεχίστηκε πάντως, με τις θέσεις να έχουν χαθεί και από τις δύο ομάδες και τους Σουηδούς πλέον να επιτίθενται κατά κύματα αφήνοντας τα νώτα τους εκτεθειμένα. Μόλις δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κουέισον, ενώ η Ελλάδα πια προσπαθούσε να περιορίσει αυτή την... αναρχία στο ματς, ώστε να ελέγξει αυτή την επιθετικότητα του αντιπάλου. Όπως και συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε εύκολα ή δύσκολα να βγάλει τις άμυνες που έπρεπε, να κρατήσει μπάλα και τελικά τη σπουδαία νίκη, την πρώτη της σε αυτή την προκριματική διαδικασία.

• 21

62'

Η φάση που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη, κόντρα στη ροή του αγώνα. Αυτή τη φορά ο Δουβίκας δημιούργησε, ο Μπακασέτας εκτέλεσε και με ένα συνολικά παλικαρίσιο γκολ η Ελλάδα έκανε το 1-0 απέναντι στους Σουηδούς που μέχρι εκείνο το σημείο στο δεύτερο ημίχρονο κέρδιζαν όλο και περισσότερα μέτρα προς το τέρμα του Βλαχοδήμου.

• 3’

Δοκάρι για τη Σουηδία! Πρώτη φάση στο ματς και φτάνουν κοντά στο γκολ οι φιλοξενούμενοι, όταν μετά από διώξιμο του Τζαβέλλα, ο Σβάνμπεργκ με μονοκόμματο δεξί βολέ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο του Βλαχοδήμου.

• 12’

Η Εθνική κερδίζει πέναλτι με τον Παυλίδη, ωστόσο η φάση ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του βοηθού και επιβεβαίωση του VAR, αφού ο επιθετικός της Βίλεμ ήταν σε θέση οφσάιντ.

• 27’

Ατομική ενέργεια του Τσιμίκα από τα αριστερά, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το δεξί υπό πίεση, με τον Όλσεν να μπλοκάρει σταθερά.

• 28’

Μυθική χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Παυλίδης υποδέχεται βαθιά μπαλιά, νικά τον Λίντελοφ στο ένας με έναν, βρίσκεται στα τρία μέτρα από το τέρμα με τον Όλσεν... ξαπλωμένο στη δεξιά γωνία του, όμως αντί να πλασάρει στο κενό τέρμα σουτάρει στο μοναδικό σημείο που δίνει στον Σουηδό την ευκαιρία να αποκρούσει με τα ακροδάχτυλα.

• 38’

Καλή στιγμή για τη Σουηδία. Μετά από κόρνερ του Φόρσμπεργκ, ο Λίντελοφ μένει αμαρκάριστος από την ελληνική άμυνα στο πίσω δοκάρι, όμως δεν πιάνει καλά το σουτ και η φάση τελειώνει.

• 45’

Μακρινό, δυνατό σουτ του Σβάνμπεργκ, ο Βλαχοδήμος ελέγχει την πορεία της μπάλας και διώχνει σε κόρνερ.

• 45+1’

Μεγάλη ευκαιρία της Σουηδίας! Κόρνερ του Φόρσμπεργκ, ξανά ο παίκτης που βρίσκεται στο πίσω δοκάρι είναι ολομόναχος -αυτή τη φορά ο Ίσακ- όμως ο Βλαχοδήμος σώζει ενστικτωδώς το κοντινό σουτ.

• 55’

Καλή στιγμή για τη Σουηδία με την αμαρκάριστη κεφαλιά του Φόρσμπεργκ να περνάει λίγο έξω.

• 62’

ΓΚΟΛ! Η Εθνική ανοίγει το σκορ! Ο Δουβίκας υποδέχεται μπαλιά του Μπακασέτα, γυρνάει, βγάζει τη σωστή πάσα για τον αρχηγό ο οποίος με ένα κοντρόλ μπαίνει στην περιοχή και με αριστερό πλασέ κάνει το 1-0.

• 64’

Κοντά στο 2-0 η Ελλάδα! Σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά και κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπουχαλάκη στην κίνηση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 67’

Δοκάρι για τη Σουηδία – το δεύτερο! Ατομική προσπάθεια του Ίσακ, η μπάλα φτάνει στον Κλάεσον ο οποίος όμως σουτάρει στο δεξί κάθετο του Βλαχοδήμου.

• 78’

ΓΚΟΛ! Στο 2-0 η Ελλάδα! Ο Τζόλης έφυγε μόνος μετά από κάθετη μπαλιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε την πάσα πάρε-βάλε για τον Παυλίδη και αυτός μπήκε ουσιαστικά με τη μπάλα στα δίχτυα.

• 80’

ΓΚΟΛ! Μειώνει αμέσως η Σουηδία. Μετά από σουτ του Φόρσμπεργκ και απόκρουση του Βλαχοδήμου ο Κουάισον από κοντά κάνει το 2-1.

• 90+1’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Φόρσμπεργκ σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Ζέκα σώζει με το κεφάλι.

• 90+7’

Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Σόλο του Τζόλη στην αντεπίθεση, μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, όμως το σουτ κοντράρει κάπου και περνάει κόρνερ.

• 90+8’

Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα με Βρουσάι και Μπακασέτα στην κόντρα, ενώ όλη η Σουηδία ήταν μπροστά.

Ο Μίκης κοιτούσε από ψηλά και ο... Βασιλιάς Όθωνας έριχνε την αστερόσκονή του από την εξέδρα! Δεν γινόταν να χαθεί αυτό το ματς...

11
Τάσος Μπακασέτας
Ο αρχηγός της Εθνικής δήλωσε και πάλι «παρών». Ένα ματς γεμάτο θετικές ενέργειες, με πολλή ποιότητα στις επαφές με τη μπάλα -κάτι που λείπει από την ομάδα- με πάθος στις προσωπικές μονομαχίες, με ψυχραιμία όταν η μπάλα έκαιγε και με μια ενέργεια -και ένα γκολ- που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

3
Βίκτορ Λίντελοφ
Ο στόπερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ από τους κινητικότατους και γρήγορους Έλληνες επιθετικούς. Ο Παυλίδης τον... χόρεψε στη φάση του 26' ενώ τίποτα δεν κατάφερε να κάνει και στα δύο γκολ της Ελλάδας που μπαίνουν από την καρδιά της σουηδικής άμυνας.

8
Κάρλος Ζέκα
Όποιος και αν μπει σε αυτή την κατηγορία... μέσα θα είμαστε. Ο Δουβίκας, ο Μπουχαλάκης, ο Τζαβέλλας, ο Βλαχοδήμος και τα υπόλοιπα παιδιά μπορούν να το... υποστηρίξουν με την εμφάνισή τους, ωστόσο το ματς που έχει κάνει ο Κάρλος Ζέκας έδειξε και πάλι ότι με αυτόν μέσα μιλάμε για άλλη Εθνική ομάδα. Όργωσε όλο το ΟΑΚΑ, κατάπιε τους αντιπάλους του, κράτησε μπάλα όταν χρειάστηκε, έκοψε, έραψε και βγήκε νικητής στις μάχες με τους ποιοτικότατους Σουηδούς χαφ.

Ο Καράσεφ άφησε το ματς να παιχτεί με λίγα σφυρίγματα και παρεμβάσεις, ωστόσο και πάλι το ρωσικό τιμ θα μπορούσε να τα είχε κάνει μαντάρα αν δεν υπήρχε το VAR. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρώσος έδειξε πέναλτι για την Ελλάδα που όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ στο δεύτερο ο βοηθός του εκτέθηκε από το VAR σηκώνοντας σημαία στο κανονικό γκολ του Παυλίδη.