• Αλμπέρτο Τεγκόνι (Ιταλία)
  • Ροσάριο Αμπίσο (Ιταλία)
  • 37' Καμαρά
  • 52' Καμαρά
  • 69' Μπόζικοφ (αυτογκόλ)

Ο... πειραματικός Ολυμπιακός των αγώνων με τη Λουντογκόρετς εξαφανίστηκε και αυτός που εμφανίστηκε στο πρώτο ματς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα πλέι-οφ του Europa League ήταν και πάλι ομάδα. Η γνωστή σοβαρή, οργανωμένη και αποτελεσματική ομάδα της εποχής Μαρτίνς, η οποία με ένα άνετο 3-0 έκανε τη δουλειά της. Καθάρισε εύκολα έναν αδύναμο αντίπαλο και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους της δεύτερης ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μαντί Καμαρά, Σισέ και Μπόζικοφ (αυτ.) τα γκολ των «ερυθρόλευκων», με τους Βατσλίκ και Ονιεκούρου να κάνουν το ντεμπούτο τους.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα κλασικό ματς επί Μαρτίνς, ειδικά όταν προσαρμόστηκε στην εξαιρετικά αμυντική τακτική της Σλόβαν και βρήκε τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο. Έντονο πρέσινγκ ψηλά, καλή και γρήγορη κυκλοφορία, γρήγορο τρανζίσιον ήταν ορισμένα από τα στοιχεία των «ερυθρόλευκων» και ειδικά η πολύ καλή πίεση ήταν που δεν επέτρεψε στους Σλοβάκους να αλλάξουν πάνω από 2-3 πάσες σταθερά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το παιχνίδι αντεπιθέσεων της Σλόβαν (κυρίως από τις πτέρυγες) δεν είχε το παραμικρό αποτέλεσμα από τη στιγμή που η άμυνα των Πειραιωτών ήταν αλάνθαστη.

Η ομάδα του Βάις ήταν σταθερά πάντως όλη πίσω από τη μπάλα, έχοντας στο ξεκίνημα γρήγορες επιστροφές, τις γραμμές πολύ κοντά και με ελάχιστες προωθήσεις. Μοιραία έμεναν ελάχιστοι κενοί χώροι για τον Ολυμπιακό. Αυτό το ισορροπημένο από πλευράς ουσίας -και όχι εικόνας- παιχνίδι στο ξεκίνημά του, φάνηκε ότι θα ήταν αποκλειστικά και μόνο δουλειά των «ερυθρόλευκων» να του αλλάξουν τη ροή και φυσικά δική τους ευθύνη να παράξουν φάσεις και ποδόσφαιρο. Η ομάδα του Μαρτίνς, όπως κατά κανόνα κάνει την τελευταία τριετία, είχε και πάλι την υπομονή, τη σοβαρότητα και την αποτελεσματικότητα ώστε να κάνει κάτι τέτοιο και τελικά να λύσει τον γόρδιο δεσμό.

Από τα μέσα του πρώτου μέρους και μετά, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό και έφτιαξε φάσεις για γκολ με τις κλασικές γρήγορες, αυτοματοποιημένες επιθετικές συνεργασίες του και το οργανωμένο πρέσινγκ. Η Σλόβαν αυτό τον ρυθμό, φάνηκε ότι δεν θα μπορούσε να τον ακολουθήσει. Όπως και συνέβη και τελικά ήρθε και το επιθυμητό πρώτο γκολ που ξεκλείδωσε το ματς, έστω κι αν αυτό δεν έγινε από οργανωμένη προσπάθεια. Μετά από σερί χαμένες ευκαιρίες, ο Καμαρά έγραψε το 1-0 με άψογο τελείωμα στο 37'. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, οι πρωταθλητές Ελλάδας διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα, με τις τελικές να είναι 9-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Από το ξεκίνημα του β' μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το παιχνίδι να φύγει από τον έλεγχό τους, πιέζοντας για να καθαρίσουν από το πρώτο 90λεπτο την πρόκριση. Αυτή τη φορά, εκμεταλλεύθηκαν, γρήγορα-γρήγορα μάλιστα, τις στατικές φάσεις και βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Αρχικά στο 52' με τον -εκ των κορυφαίων- Πάπε Σισέ και έπειτα στο 68' με το αυτογκόλ του αρχηγού της Σλόβαν, Μπόζικοφ.

Στο διάστημα αυτό, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν πλήρως σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του Καραϊσκάκη, με καλό ποδόσφαιρο και κυρίως αποτελεσματικότητα στην επίθεση και σοβαρότητα στην άμυνα. Από τη στιγμή που είχαν όλα αυτά, η Σλόβαν δεν είχε καμία τύχη στο Φάληρο. Χαρακτηριστικό της όλης αναμέτρησης ήταν ότι μέχρι το 80ο λεπτό και το στατιστικό που έδωσε η UEFA, οι τελικές ήταν 16-0 για τον Ολυμπιακό. Κάπως έτσι, με τους Πειραιώτες να κάνουν διαχείριση ως το τέλος, η πρόκριση στους ομίλους του Europa δείχνει να κλείδωσε οριστικά χωρίς να... χρειαστεί η ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (26/8).

• 11

Η πρώτη κουβέντα του Πέδρο Μαρτίνς μετά τον αποκλεισμό από τη Λουντογκόρετς ήταν «αντίδραση». Αυτή ήρθε μεγαλοπρεπώς με τη Σλόβαν, με τον ίδιο να κάνει αλλαγές σε πρόσωπα και διάταξη και την ομάδα του να παρουσιάζεται πιο έτοιμη σωματικά και ψυχολογικά. Το 4-2-3-1 επανήλθε, ενώ η άμυνα είχε 4/5 αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς με τους Βούλγαρους και 6 συνολικά. Μόνο οι Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μασούρας και Ελ Αραμπί ήταν ξανά στο αρχικό σχήμα, με τους Σωκράτης και Σισέ να είναι επίσης πρώτη φορά δίδυμο. Από τον πάγκο δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά παρά να δώσει ανάσες στα σωστά σημεία, σε ένα παιχνίδι που είχε εμφανώς προετοιμαστεί πολύ καλύτερα σε σχέση και με τα τέσσερα προηγούμενα.

• 31

Ο Βλάντιμιρ Βάις είχε πει στη συνέντευξη Τύπου της Τετάρτης πως η ομάδα του δεν ήρθε στην Ελλάδα για να μην χάσει, αλλά για να πολεμήσει για τη νίκη. Από τα λόγια ως την πράξη, απέχει αυτό το 3-0 του Καραϊσκάκη με πρώτο σουτ των Σλοβάκων στο 85'... Η έλλειψη ποιότητας, λύσεων και εμπειρίας σε σχέση με τον Ολυμπιακό θα έπρεπε να ισορροπήσουν με άλλα πράγματα, τα οποία όμως δεν υπήρξαν ούτε κατά διάνοια. Πέρα από όλα τα άλλα, ο Βάις... ξέχασε και 4-5 παίκτες του να κάνουν ζέσταμα επί μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα βράδυ που τίποτα δεν πήγε σωστά για την ομάδα του ούτως ή άλλως, την ώρα που είχε και 3-4 απουσίες βασικών παικτών.

37'

Η φάση που ξεκλειδώνει το παιχνίδι. Από το αριστερό πόδι του Μαντί Καμαρά, η μπάλα πάει συστημένη στη δεξιά γωνία της Σλόβαν και έτσι ανοίγει ο δρόμος για μια εύκολη νίκη-μισή πρόκριση.

• 4’

Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό με ένα σουτ του Εμβιλά από καλή θέση εκτός περιοχής, 2 περίπου μέτρα άουτ.

• 20’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, σέντρα του Μασούρα από αριστερά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί από καλή θέση, υπό πίεση, που κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 23’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό, η μπάλα φτάνει στη μικρή περιοχή όπου Ελ Αραμπί και Σισέ μπερδεύονται και τελικά δεν γίνεται καν τελική, μαζεύει ο γκολκίπερ της Σλόβαν.

• 26’

Κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Σωκράτη από εξαιρετική θέση, καταλήγει ψηλά άουτ.

• 27’

Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Αγκιμπού Καμαρά κάθετα για τον Μασούρα, αυτός με τη μία το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή όπου ο Ελ Αραμπί νικιέται από τον Τσόβαν εξ επαφής!

• 28’

Νέα διπλή ευκαιρία με Σισέ και Μασούρα, με το σουτ του πρώτου από κοντά να αποκρούεται από τον Τσόβαν ξανά και τον δεύτερο να μην μπορεί να σουτάρει από κοντά στη συνέχεια.

• 37’

ΓΚΟΛ! Φάση διαρκείας στην εστία του Σλόβαν με συνεχόμενα σουτ και κόντρες μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, η μπάλα στρώνεται τελικά στον Μαντί Καμαρά ο οποίος με ένα υπέροχο πλασέ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0.

• 43’

Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, πάσα του Καμαρά στον Ελ Αραμπί ο οποίος σουτάρει λίγο άουτ με γυριστό από το ύψος του πέναλτι.

• 48’

Σουτ του Εμβιλά στην κίνηση που περνάει λίγο άουτ, ενώ ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε για λίγο να κάνει την προβολή και να αλλάξει πορεία στη μπάλα.

• 50’

Νέο καλό σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, η μπάλα άουτ.

• 52’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 με τον Σισέ. Ωραία σέντρα του Βαλμπουενά, η μπάλα βρίσκει στον Μπόζικοφ, ο Τσόβαν δεν μπορεί να μπλοκάρει και ο Σενεγαλέζος από κοντά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

• 62’

Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Από βολέ του Βατσλίκ ο Μασούρας φεύγει στην κόντρα, μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει με το αριστερό, όμως ο γκολκίπερ της Σλόβαν αποκρούει.

• 66’

Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» με τον Αγκιμπού Καμαρά. Ο Τσόβαν αποκρούει το πρώτο σουτ, ενώ το δεύτερο περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του.

• 68’

ΓΚΟΛ! Καθαρίζει το ματς με το 3-0 ο Ολυμπιακός. Κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Μπόζικοφ δεν βάζει σωστά το σώμα και από κοντά στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

• 85’

Πρώτη τελική της Σλόβαν στο ματς... Σουτ του Βάις εκτός περιοχής, άουτ.

Φαίνεται πως το ξανθό μαλλί τον... εκτοξεύει!

66
Πάπε Σισέ
Ματς... φανέλας βασικού από τον Πάπε Σισέ, ο οποίος έδειξε να συνεργάζεται άψογα με τον Παπασταθόπουλο στο πρώτο τους παιχνίδι ως δίδυμο. Ο Σενεγαλέζος πραγματοποίησε ορισμένες εξαιρετικές αμυντικές προσπάθειες σε περιπτώσεις που αν δεν το έκανε η Σλόβαν θα έβγαζε φάσεις, απέφυγε τα λάθη, είχε την ψυχραιμία και την αποφασιστικότητα με τη μπάλα στα πόδια όταν χρειάστηκε ενώ συνέβαλε και στην επίθεση, όπως του αρέσει να κάνει. Πέτυχε το 2-0 ενώ ήταν μέσα και σε άλλες φάσεις, κυρίως από στημένα. Άτυχος στο φιν

29
Βασίλ Μπόζικοφ
Πολύ κακό βράδυ για τον αρχηγό της Σλόβαν. Ο έμπειρος Βούλγαρος στόπερ έπαιξε αναγκαστικά σε θέση αριστερού μπακ και τα έκανε μαντάρα. Πέρα από ότι ελάχιστα κατάφερε να ακολουθήσει τους πιο γρήγορους αντιπάλους του, από δική του άτσαλη προσπάθεια έρχεται το 2-0 και φυσικά δικό του αυτογκόλ, επίσης με μεγάλη δόση... κακοτεχνίας, μπαίνει και το τρίτο του Ολυμπιακού.

4
Μαντί Καμαρά
Πολλοί θα μπορούσαν να είναι σε αυτή την κατηγορία από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Εμβιλά, ο Βαλμπουενά ή ο Σωκράτης. Όλους τους κερδίζει στο νήμα ο Μαντί Καμαρά, ο οποίος έκανε ακόμη μια εμφάνιση υψηλού επιπέδου σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, με κερασάκι το καθοριστικό και όμορφο γκολ για το 1-0.

Κλασική... ιταλική διαιτησία από τον Μάρκο Γκουΐντα, ο οποίος άφησε το ματς να παιχτεί με λίγα σφυρίγματα, παρά τις αρκετές δυνατές μονομαχίες και τις κατά διαστήματα φωνές και από τις δύο ομάδες. Μοναδική δύσκολη φάση αυτή του 2-0 για τον Ολυμπιακό, όταν μετά και την συμβουλή του βοηθού έδειξε σέντρα αφού η μπάλα γυρνάει προς τα πίσω από παίκτη της Σλόβαν.

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»