• 52' Κόουτ
  • 66' Μπρέζλιν
  • 77' Ολιβέιρα
  • 62' Ολιβέιρα

Είχε αέρα υπεροχής για μόλις... 20 λεπτά. Και μετά το πέρας αυτού του διαστήματος, ο ΠΑΟΚ έχασε τα πάντα και κυρίως το μυαλό του! Εγκλωβίστηκε στα εύκολα λάθη με την Μποέμιαν να τον τιμωρεί σκληρά, εκμεταλλευόμενη τα «δωράκια» του Δικεφάλου καθώς όπως υποστήριξε ο προπονητής του, «δεν είμαστε ακόμη η ομάδα που θέλουμε να είμαστε!». Με το 2-1 στο AVIVA Stadium, ο ΠΑΟΚ καλείται να τα φέρει όλα... τούμπα στην Τούμπα για να παραμείνει ζωντανός στην Ευρώπη!

Αντιλαμβανόμενος πως η ομάδα του «κουβαλά» τον τίτλο του απόλυτου φαβορί έναντι της Μποέμιαν, προσέγγιση άκρως επικίνδυνη ειδικά σε μία περίοδο που κρύβει παγίδες για όλες τις ομάδες δεδομένου πως δεν φαντάζουν καθόλου έτοιμες ενόψει της νέας σεζόν, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έβαλε... φρένο σε όσους φαντάστηκαν πως ο ΠΑΟΚ θα έχει ένα εύκολο βράδυ στο AVIVA Stadium! Και εκ του αποτελέσματος «δικαιώθηκε»!

Ως φαβορί της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ανέλαβε με το «καλησπέρα» τα ηνία του παιχνιδιού και έδειχνε πως μπορεί να πατά με ευκολία στην περιοχή του αντιπάλου που ένιωσε μόλις στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού την απειλή του  Αντρίγια Ζίβκοβιτς για να ακολουθήσουν στη συνέχεια χαμένα τετ α τετ με Ολιβέιρα και Καντουρί! Τακτική άκρως αναμενόμενη για τους Ιρλανδούς που γνώριζαν εξ αρχής πως θα περιοριστούν σε έναν πιο παθητικό ρόλο, αναγκασμένοι να απορροφήσουν την πίεση του Δικεφάλου και να βγουν σωστά στο τρανζίσιον.

Κάτι που έκαναν εξαιρετικά στο 23', όταν κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξαν το σκορ, «σοκάροντας» την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Βεβαίως το «καμπανάκι» για τους Θεσσαλονικείς είχε χτυπήσει δις, με την Μποέμιαν να «εκτελεί» την τρίτη φορά, αποφασισμένη να μην χαριστεί στον αντίπαλό της!  Λάθος εκτίμηση της άμυνας του ΠΑΟΚ, με τον Κέλι να κλέβει την μπάλα, εφορμώντας από τα δεξιά στην περιοχή του Δικεφάλου για να στρώσει την κατάλληλη στιγμή στον Κόουτ που την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0...

Και από εκείνο το σημείο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν! Ο ΠΑΟΚ έδειξε να «καταρρέει» πνευματικά, υπό την έννοια πως εγκλωβίστηκε στα εύκολα λάθη, απώλεσε την συγκέντρωσή του και παραδόθηκε στους Ιρλανδούς που λόγω φυσικής κατάστασης, τρεξιμάτων και αρκετών παιχνιδιών στα πόδια τους, πήγαν το ματς στο δικό τους τέμπο, ελέγχοντας απόλυτα το σκορ μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου!

Και επειδή τίποτα δεν είναι τόσο κακό, ώστε να μην μπορεί να γίνει χειρότερο, το β΄ημίχρονο αποδείχθηκε εξίσου εφιαλτικό! Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε τίποτα από τις ποιοτικές του μονάδες που βρέθηκαν σε εξαιρετικά κακή βραδιά ενώ απεναντίας είδε και πάλι τον Κόουτ να «εκτελεί» για το 2-0, επιχειρώντας από μακριά ένα δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να μην υπολογίζει σωστά, να κάνει λάθος και να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του στο 52'!

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου άλλαξε άρον άρον τα άκρα, ενεργοποίησε άμεσα τον Μπίσεσβαρ ως δεκάρι, επιστράτευσε τον Κούρτιτς, θέλοντας να φρεσκάρει τα πρόσωπα της μεσοεπιθετικής του γραμμής και επί της ουσίας να «αφυπνίσει» την ομάδα του δεδομένου ότι τίποτα δεν έμοιαζε να βγαίνει και να λειτουργεί σωστά στο γήπεδο!

Κάτι που εν μέρει κατάφερε καθώς στο 77' και μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Νέλσον Ολιβέιρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική ασίστ του Σβαμπ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1! Ένα γκολ που έδωσε κάτι από τη χαμένη αυτοπεποίθηση στους Θεσσαλονικείς για να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω σε ένα ματς που αναμφίβολα αδίκησαν τον εαυτό τους και εγκλωβίστηκαν στο κακό τους βράδυ!

• 26

Ο Κιθ Λονγκ παρέταξε την Μποέμιαν με το... κλασσικό βρετανικό 4-4-2 και είδε την ομάδα του να απορροφά την όποια πίεση δέχθηκε από τον ΠΑΟΚ, βλέποντας τους παίκτες του να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα αμυντικά λάθη των παικτών του Δικεφάλου. Ενδεικτικό της ικανοποίησης του 47χρονου τεχνικού από τους παίκτες του, είναι ότι προχώρησε στις αλλαγές του μετά το 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

• 18

Ενδεκάδα χωρίς εκπλήξεις από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος κινήθηκε με Νέλσον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης και τον Καγκάβα σε έναν πιο περιφερειακό ρόλο! Στα αριστερά, σταθερά παραμένει ο Ομάρ Ελ Καντουρί, δεξιά ο Αντρίγια με δίδυμο στα χαφ τους Εσίτι - Σβαμπ! Λίγα πράγματα πήρε ο έμπειρος τεχνικός από τις ποιοτικές μονάδες της ομάδας, επιστρατεύοντας άρον άρον από τον πάγκο και με το δείκτη του σκορ στο 2-0 τους Τζόλη, Κούρτιτς και Μπίσεσβαρ από το 60' ενώ με την είσοδο του Μουργκ λίγο αργότερα άλλαξε εντελώς τα άκρα του!

52'

Μια λάθος εκτίμηση του Αλέξανδρου Πασχαλάκη έδωσε το δικαίωμα στην Μποέμιαν να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Άλιστερ Κόουτ να βάζει με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή την σφραγίδα του στην αναμέτρηση.

• 3’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Νέλσον Ολιβέιρα μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ που βρήκε στον Τάλμποτ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε από κοντά.

• 17’

Υποψία φάσης για την Μποέμιαν, αφού ο Τίρνι βγήκε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Βαρέλα πρόλαβε να καλύψει και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

• 20’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Νέλσον Ολιβέιρα βγήκε απέναντι από τον Τάλμποτ, όμως καθυστέρησε να εκτελέσει με τους αμυντικούς της Μποέμιαν να τον προλαβαίνουν.

• 23’

ΓΚΟΛ για την Μποέμιαν! Λάθος εκτίμηση του Μιχαηλίδη, με τον Κέλι να κλέβει την μπάλα εφορμώντας από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Κόουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 33’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια βρίσκει με ωραία πάσα τον Ελ Καντουρί εντός της αντίπαλης περιοχής, με τον Μαροκινό χαφ να περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το γύρισμά του προς τον Ολιβέιρα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Μποέμιαν.

• 34’

Απειλεί ξανά ο ΠΑΟΚ, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Τάλμποτ να αποκρούσει ασταθώς.

• 43’

Μεγάλη ευκαιρία για την Μποέμιαν! Ο Ντεβόι βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

• 45’

Ωραία ατομική ενέργεια του Βιεϊρίνια από τα αριστερά, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να κάνει το γύρισμα και τον Καγκάβα να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 48’

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Εσίτι βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Μποέμιαν και έπιασε δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Τάλμποτ σε ασταθή απόκρουση, με τον Καγκάβα να παίρνει το ριμπάουντ, χωρίς να μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 51’

Ευκαιρία για την Μποέμιαν, με τον Βαρέλα να απομακρύνει την τελευταία στιγμή με το κεφάλι, προτού ο Κέλι γίνει απειλητικός για την εστία του Πασχαλάκη.

• 52’

ΓΚΟΛ για την Μποέμιαν! Ο Κόουτ κάνει δύο τα τέρματά του, με τον μέσο της Μποέμιαν να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να έχει κακή τοποθέτηση, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

• 54’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να μειώσει, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Τάλμποτ να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ.

• 57’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πιάνει δυνατό σουτ από πλάγια θέση, με τον Τάλμποτ να αποσοβεί τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση.

• 74’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να ελίσσεται στην περιοχή της Μποέμιαν, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Τάλμποτ.

• 77’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ακριβείας από τον Στέφαν Σβαμπ, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πιάνει τρομερή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τάλμποτ που δεν είχε περιθώρια αντίδρασης.

• 90’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάρολ Σφιντέρσκι βρέθηκε σε θέση βολής, έπιασε το σουτ, όμως ο Τάλμποτ με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

• 1

Σε εξαιρετικά κακό βράδυ βρέθηκαν αρκετοί παίκτες που αποτελούν βαρόμετρο για τον ΠΑΟΚ στην παρούσα φάση. Ο Δικέφαλος δεν πήρε τίποτα απολύτως στο α΄ημίχρονο ενώ τιμωρήθηκε σκληρά από τα δικά του λάθη!

• 2

Τρομερή έλλειψη συγκέντρωσης και αυτοπεποίθησης φέρνουν τον ΠΑΟΚ σε εξαιρετικά δύσκολη θέση καθώς καλείται να μαζέψει το μυαλό του ενόψει Τούμπας και να δείξει διαφορετικό πρόσωπο! Στο β΄παιχνίδι απαγορεύονται λάθη όπως τα σημερινά τόσο στο πρώτο γκολ όσο και στο δεύτερο με την κακή εκτίμηση Πασχαλάκη.

• 3

Έσωσε ό,τι σώζεται με τις αλλαγές του ο Λουτσέσκου, προχωρώντας σε γερό φρεσκάρισμα της μεσοεπιθετικής του γραμμής! Το ανέβασμα του Σβαμπ σε συνδυασμό με το γκολ του Ολιβέιρα, έδωσαν στον ΠΑΟΚ έστω κάτι από αυτό που δικαιούταν από τη σωρεία ευκαιριών!

8
Άλιστερ Κόουτ
Ο 23χρονος εξτρέμ της Μποέμιαν έβαλα φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σε μια ιστορική νίκη για την ομάδα του με τον ΠΑΟΚ, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τα δύο γκολ που σημείωσε.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βρέθηκε σε κακό βράδυ, αφού φέρει ευθύνη στο δεύτερο γκολ που σημείωσαν οι Ιρλανδοί, αν και η μπάλα φαίνεται να κόντραρε, ωστόσο την χάνει από τον έλεγχό του και δέχεται το γκολ.

12
Τζόρτζ Κέλι
Ο 24χρονος επιθετικός, ήταν αυτός που πίεσε και οδήγησε στο λάθος τον Μιχαηλίδη στο πρώτο γκολ των Ιρλανδών, κάνοντας την άμυνα του ΠΑΟΚ να τον αισθανθεί με τις επελάσεις τους.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ: «Φυσικά και πρέπει να προσέξετε περισσότερο τον Μιτρίτσα»