• 29' Καμαρά
Κοκκινες καρτες
  • 44' Καμαρά
  • 63' Τσελίκ

Όπως έχει αποδειχθεί πολλάκις κατά το παρελθόν -και ειδικά το «ερυθρόλευκο»- σε αυτές τις καλοκαιρινές προκριματικές διαδικασίες δεν... παίζεις μπάλα. Είτε παίρνεις αποτελέσματα και προκρίσεις, είτε πας νωρίς σπίτι σου. Στην πρεμιέρα του στη σεζόν 2021/22, κόντρα στην πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν, Νέφτσι Μπακού, για τη 2η προκριματική φάση του Champions League, ο Ολυμπιακός έκανε έστω και δύσκολα τη δουλειά του και πήρε τη νίκη με 1-0, χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Μαντί Καμαρά. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που είχε να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες για διαφορετικούς λόγους, ήταν κυνική, όταν χρειάστηκε ήταν αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση και κάπως έτσι, μπροστά σε 10.000 φίλους της για πρώτη φορά μετά από 507 ημέρες, έκανε το πρώτο βήμα για την 7η σερί πρόκριση σε προκριματικά επί των ημερών του Πορτογάλου προπονητή.

Αυτός ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών και προβλημάτων, όμως ήταν μάλλον λογικό, δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς και δεν επέβαλλε το παιχνίδι του, όπως συνήθως κάνει εντός έδρας δηλαδή, για αρκετή ώρα. Πολλά τα λάθη και οι χαμένες μπάλες στη μεσαία γραμμή για τους «ερυθρόλευκους» που είχαν και κακό, αργό τρανζίσιον από την επίθεση στην άμυνα, με αποτέλεσμα η ούτως ή άλλως επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις Νέφτσι να βγάζει 2-3 καλές φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο. Επιθετικά, οι Πειραιώτες για επίσης αρκετή ώρα δεν είχαν ρυθμό, ταχύτητα στην ανάπτυξη και κίνηση χωρίς τη μπάλα. Για περίπου μισή ώρα, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά δεν είχε ευκαιρία, παρότι είχε κατοχή μπάλας άνω του 60%. Την πρώτη όμως που βρήκε την αξιοποίησε.

Μια στιγμή ποιότητας στο 29ο λεπτό, ήταν αυτή που ξεκλείδωσε το ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν τη μπάλα στο διάστημα αυτό και σε μια επίθεση από τα δεξιά που δεν... μύριζε γκολ, ήρθε το 1-0. Ο Βαλμπουενά βρήκε με διαγώνια πάσα τον Καμαρά, ο οποίος με ένα απίθανο διαγώνιο πλασέ στην κίνηση εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Μαμάντοφ. Στα επόμενα λεπτά η Νέφτσι είχε μια κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση, την οποία έσωσε ο εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού, Τζολάκης, ο οποίος παρεμπιπτόντως έγινε ο νεαρότερος τερματοφύλακας που παίζει για τους «ερυθρόλευκους» στα ευρωπαϊκά κύπελλα, σπάζοντας ένα ρεκόρ 53 ετών. Με εξαίρεση αυτή την ευκαιρία του Αλασκάροφ, η όχι και τόσο σταθερή άμυνα του Ολυμπιακού, καθάρισε τις υπόλοιπες φάσεις, όμως το ματς «έμπλεξε» και πάλι λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Στο 43' ο Καμαρά είδε απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Αλασκάροφ (σ.σ. τον κλώτσησε στο κεφάλι σε προσπάθεια για διώξιμο) παρότι ήταν εμφανές ότι δεν είχε δει τον αντίπαλό του. Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να βγάλουν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Στην επανάληψη πια, ο Ολυμπιακός δεν δοκίμασε καν να κάνει παιχνίδι κατοχής. Έδωσε στους Αζέρους τη μπάλα και αυτός πια περίμενε προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Τζολάκη, ψάχνοντας με τη σειρά του μια καλή ευκαιρία για να καθαρίσει το παιχνίδι. Τα μακρινά σουτ της Νέφτσι στα πρώτα λεπτά του, τα καθάρισε μάλλον εύκολα ο Τζολάκης, ενώ στο 63' ήρθε η ώρα του Τσελίκ να δει την κόκκινη κάρτα του Πορτογάλου ρέφερι, για ακριβώς ίδιο λόγο με αυτόν τον Καμαρά, μια κλωτσιά στο κεφάλι του Ρέαμπτσιουκ σε προσπάθειά του να διώξει, ενώ μάλιστα ο Μολδαβός είχε τσιμπήσει τη μπάλα και έφευγε μόνος από τα αριστερά.

Από τη στιγμή που αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στο ματς, ο Ολυμπιακός πήρε πάλι τον έλεγχο του αγώνα και απειλήθηκε ελάχιστα ως το φινάλε. Ο Μαρτίνς κλείδωσε το ματς με τις αλλαγές του και πλέον ο Ολυμπιακός πάει στο Μπακού για τη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης έχοντας αυτό το 1-0 ως αβαντάζ για την πρόκριση.

• 97

Όποιο πλάνο και αν είχε καταστρώσει ο Πέδρο Μαρτίνς μέχρι και λίγες ώρες πριν το ματς, επί της ουσίας πήγε περίπατο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Καραϊσκάκη. Ο Ολυμπιακός στην τελευταία προπόνηση είχε όλους τους διαθέσιμους βασικούς του ετοιμοπόλεμους, όμως κατέληξε να παίζει με τις... ρεζέρβες. Πλην του τιμωρημένου Μπα και των τραυματιών Τικίνιο, Φορτούνη, οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Ελ Αραμπί να μένει εκτός με κορωνοϊό, τον Παπασταθόπουλο να μπαίνει σε καραντίνα για τον ίδιο λόγο και τον Εμβιλά να τίθεται εκτός μάχης με ελαφριά θλάση. Στο 18ο λεπτό βρήκε και ο Μπουχαλάκης με πρόβλημα στη γάμπα, ενώ πριν βγει το πρώτο ημίχρονο ο Καμαρά αποβλήθηκε. Οι πολλές απουσίες επηρέασαν σίγουρα το παιχνίδι των Πειραιωτών, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, ωστόσο και πάλι τηρουμένων των αναλογιών όσοι αγωνίστηκαν έκαναν τη δουλειά τους. «Κλείδωσε» το ματς ο Μαρτίνς με την αλλαγή του Σισέ στην επανάληψη, παίζοντας έτσι ένα 5-3-1. Σωστές και οι υπόλοιπες αλλαγές που φρέσκαραν σε κρίσιμα σημεία την ομάδα του.

• 10

Ο Σαμίρ Αμπάσοφ αντίθετα δεν είχε να αντιμετωπίσει αγωνιστικά προβλήματα και κατέβασε τη Νέφτσι με την καλύτερη δυνατή σύνθεσή της στο Καραϊσκάκη. Με αυτό το 3-5-2 που γινόταν και 3-4-3 στην επίθεση, οι Αζέροι έδειξαν ότι μόνο... αμελητέα ποσότητα δεν είναι αφού πρόκειται για καλοδουλεμένη ομάδα που είναι εξαιρετικά επικίνδυνη όταν βρίσκει χώρους στην επίθεση, με τους ταχύτατους και τεχνίτες παίκτες που διαθέτει. Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία πάντα κάτι έλλειπε για τη Νεφτσί, είτε σε πάσα, είτε σε εκτέλεση, είτε στη συνολική τακτική διαχείριση του αγώνα. Ο Αζέρος τεχνικός πάντως ελάχιστα επενέβη στο ματς, με μια αλλαγή και άλλες δύο πολύ καθυστερημένες, στο τελευταίο πεντάλεπτο. Προβλέψιμο συνολικά πάντως και το παιχνίδι της -εκτός αντεπιθέσεων- με τη μπάλα να πηγαίνει στην αριστερή πτέρυγα επί σχεδόν ένα 90λεπτο.

29'

Μια πάσα στο σωστό σημείο και τον κατάλληλο χρόνο από τον Βαλμπουενά και ένα απίθανο σουτ του Καμαρά -κάτι που το «έχει» ο νεαρός χαφ- έκαναν όλη τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

• 5’

Πρώτη καλή στιγμή για τη Νέφτσι. Ο Λαβάλ έκανε την κίνηση από αριστερά και τροφοδότησε τον Μαχμούντοφ που έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη.

• 11’

Νέα φάση για τη Νέφτσι. Αντεπίθεση με τον Μπουγκρίν που έστειλε τη μπάλα άουτ με φαλτσαριστό σουτ.

• 14’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 17’

Ο Μπουχαλάκης βρίσκει τον Μασούρα που προσπαθεί να απειλήσει από διαγώνια θέση, όμως ο αντίπαλος κίπερ δεν έχει πρόβλημα.

• 29’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Διαγώνια πάσα του Βαλμπουενά για τον Καμαρά, ο οποίος με ένα δεξί πλασέ στην κίνηση από τα 20' μέτρα έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας της Νέφτσι για το 1-0.

• 32’

Κλασική ευκαιρία για τη Νέφτσι! Οι Αζέροι «κρύβουν» τη μπάλα με ταχύτατες εναλλαγές, αυτή φτάνει στον Αλασκάροφ από κάθετη του Μπουγκρίν που τρυπάει την άμυνα του Ολυμπιακού, όμως ο Τζολάκης σώζει το τετ-α-τετ!

• 36’

Πλασέ του Μαχμούντοφ από καλή θέση που κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 45+1’

Σουτ του Κόλι εκτός περιοχής, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 48’

Μακρινό σουτ του Κόλι μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

• 51’

Σουτ του Μπουγκρίν που μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Τζολάκης.

• 57’

Νέο σουτ του Μπουγκρίν μέσα από την περιοχή, ο Τζολάκης είναι και πάλι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 63’

Συρτό σουτ του Μαμαντού εκτός περιοχής, ο Τζολάκης καθαρίζει ξανά.

• 68’

Νέο μακρινό σουτ του Μπουγκρίν, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 73’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού και σουτ του Χασάν πάνω στον Μαμάντοφ.

Μια εικόνα που έλειψε σε όλους, ανεξαρτήτως οπαδικού χρωματισμού. Ο λόγος για τον οποίο το ποδόσφαιρο έγινε το Νο1 σπορ στον πλανήτη, ο κόσμος, ξανά στη θέση του. Συγκεκριμένα για το Καραϊσκάκη, 507 ημέρες μετά από ένα Ολυμπιακός-Παναιτωλικός.

88
Κωνσταντίνος Τζολάκης
Ο Καμαρά πέτυχε το γκολ της νίκης, ο Βαλμπουενά ήταν ηγέτης και κουμανταδόρος, όμως ο νεαρός γκολκίπερ ήταν αυτός που κράτησε το μηδέν στην εστία του και έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Με πολλές εξαιρετικές επεμβάσεις, σταθερός σε εξόδους και μακρινά σουτ, πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, στο ματς που έγινε ο νεαρότερος τερματοφύλακας στην ιστορία των «ερυθρόλευκων» στα κύπελλα Ευρώπης!

20
Μερτ Τσελίκ
Ο Τούρκος μπακ ούτως ή άλλως δεν έκανε την καλύτερη εμφάνιση της ζωής του, ωστόσο στο 63ο λεπτό ήταν αυτός που... καθάρισε το ματς για τον Ολυμπιακό. Η αργή του αντίδραση και το εγκληματικό μαρκάρισμα στον Ρέαμπτσιουκ έφεραν την κόκκινη κάρτα του Πινέιρο και από το σημείο αυτό που το ματς παίχτηκε πάλι με 10 εναντίον 10, ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε ξανά.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Μια κλασική, ηγετική εμφάνιση του Γάλλου σε ματς ιδιαίτερων συνθηκών και απαιτήσεων. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός, παρότι έχασε πολλές προπονήσεις, μπήκε στο παιχνίδι αντί του Μπουχαλάκη στο 18' και έκανε εξαιρετικό κουμάντο στη μεσαία γραμμή της ομάδας του, ακόμη και όταν έμεινε με 10 παίκτες. Φυσικά, του πιστώνεται και η ασίστ στο γκολ της νίκης.

Εξαιρετική η διαιτησία του Πορτογάλου Πινέιρο ο οποίος σφύριξε ό,τι είδε. Σωστές αποβολές για Καμαρά και Τσελίκ, συνολικά σωστός πειθαρχικός έλεγχος και σφυρίγματα μόνο όταν ήταν απολύτως απαραίτητο.