Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

• Χάρι Κέιν
  • 46' Χάρι Μαγκουάιρ
  • 50' Χάρι Κέιν
  • 63΄ Τζόρνταν Χέντερσον

Είχαν πει ότι δεν έχει κερδίσει ποτέ σε πρεμιέρα Euro. Το έκανε φέτος. Check.

Είχαν πει ότι δεν είχε κερδίσει ποτέ παιχνίδι νοκ-άουτ στην κανονική διάρκεια. Το έκανε φέτος. Check.

Είχαν πει ότι παίζει μόνο για το 1-0 και δεν μπορεί να προσφέρει θέαμα εκτός από ουσία. Το έκανε απόψε. Check.

Είχαν πει πάρα πολλά. Ότι ο Χάρι Κέιν δεν συμμετέχει, δεν σκοράρει, δεν έχει θέση στο αρχικό σχήμα. Ήδη μετράει τρία γκολ και το κοντέρ συνεχίζει να γράφει.

Ότι η αιφνίδια αλλαγή συστήματος (3-5-2 από 4-2-3-1) ήταν αυτοκτονική και φοβική επιλογή απέναντι στην Γερμανία. Κι αυτό διαψεύστηκε.

Ότι ο Πίκφορντ δεν κάνει για να υπερασπίζεται την εστία των «λιονταριών». Ήδη πέρασαν πέντε παιχνίδια στο Euro και κανείς δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στην εστία του.

Σε όλο αυτό το μπλα, μπλα, μπλα, την φλυαρία, η Αγγλία απαντάει με νίκες. Με προκρίσεις. Με πειστικές εμφανίσεις.

Αυτή τη φορά το γρήγορο γκολ που δεν ήρθε σε κανένα από τα προηγούμενα παιχνίδια, ήρθε από το 4ο λεπτό χάρη στον δημιουργικό οίστρο του Ραχίμ Στέρλινγκ και την εκτελεστική δεινότητα του Χάρι Κέιν.

Η πλάστιγγα είχε ήδη γείρει, οι Ουκρανοί είχαν τελειώσει ψυχολογικά, πριν καν… ιδρώσουν στο γήπεδο. Έμειναν στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος επειδή οι Άγγλοι δεν πάτησαν το πόδι στο γκάζι, όμως στην επανάληψη με το που σήκωσαν την μπάλα στον αέρα, τα πάντα τελείωσαν.

Με τρεις κεφαλιές, τα τρία λιοντάρια έφτασαν από το 63ο λεπτό το σκορ στο 4-0 και μετά… άραξαν στα κυβικά τους. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επιστρέφει στο Λονδίνο, περιμένει στο «Γουέμπλεϊ» την Δανία και έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι αυτή τη φορά τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά…

• 7

Με δεδομένο ότι έπαιζε κόντρα σε μια ομάδα γεμάτη αστέρια, ο Αντρέι Σεβτσένκο επέλεξε να πάει σε σύστημα με 3 σέντερ μπακ. Στο τέρμα ο Μπουσάν, στην άμυνα οι Ζαμπάρνι, Κριβτσόβ, Ματβιένκο. Μπροστά τους 4 παίκτες, Καραβάεβ, Σίντορτσουκ, Ζιντσένκο, Μικολένκο και ο Σαπαρένκο ήταν πίσω από τους επιθετικούς, Γιαρμολένκο και Γιάρεμτσουκ. Στην πορεία γύρισε σε 4άδα στην άμυνα, όμως το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.

• 9

Οπως και ο Σεβτσένκο, έτσι και ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, άλλαξε το σύστημα που χρησιμοποίησε στο προηγούμενο ματς. Από την 3άδα στην άμυνα κόντρα στην Γερμανία, παρέταξε την Αγγλία με 4-2-3-1. Πίκφορντ στο τέρμα, σέντερ-μπακ Μαγκουάιρ - Στόουνς, αριστερά Σο και δεξιά Γουόκερ. Κεντρικοί μέσοι ήταν οι Ράις και Φίλιπς, ενώ η τριπλέτα Στέρλινγκ, Μάουντ, Σάντσο, ήταν πίσω από τον μοναδικό φορ, Χάρι Κέιν.

4

Δεν άφησε πολλά περιθώρια η Αγγλία έτσι ώστε να έχουμε τη φάση που έκρινε τον αγώνα, καθώς ποδοπάτησε την Ουκρανία. Αρα, το 1-0 των Τριών Λιονταριών στο ξεκίνημα είναι εδώ ως η φάση της αναμέτηρησης με τον Στέρλινγκ να κάνει την κάθετη και τον Κέιν με τελείωμα κλάσης να ανοίγει το σκορ

• 4’

Ο Στέρλινγκ ελίσσεται ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, την κατάλληλη στιγμή με υπέροχη κάθετη βγάζει τον Χάρι Κέιν σε θέση βολής κι εκείνος με ωραίο τσίμπημα κάνει το 0-1!

• 17’

Ο Γιάρεμτσουκ κλέβει την μπάλα ψηλά και επιχειρεί κατά μέτωπο επίθεση, όμως εκτελεί συρτά από δύσκολη γωνία και ο Πίκφορντ αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

• 29’

Από εκτέλεση φάουλ του Σο, ο Κέιν παίρνει την γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει ψηλά.

• 32’

Ο Στέρλινγκ εφορμά από τα αριστερά και κάνει την φαρμακερή σέντρα που κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Κριβτσόφ. Ο Ράις που παίρνει το ριμπάουντ κάνει το δυνατό ευθύβολο σουτ, όμως ο Μπούστσαν απομακρύνει με τις γροθιές.

• 40’

Ο Σο κάνει ξανά το ρήγμα από τα αριστερά και σερβίρει στον Σάντσο, ο οποίος μετά από περιστροφή γύρω από τον άξονα του σουτάρει πάνω στον Μπούστσαν από το ύψος του πέναλτι.

• 43’

Καλό σουτ του Σαπαρένκο εκτός περιοχής, όμως η μπάλα παίρνει ανάποδα φάλτσα και περνάει δίπλα από το δοκάρι του Πίκφορντ.

• 46’

Ο Σο εκτελεί με σέντρα το φάουλ, ο Μαγκουάιρ σηκώνεται ψηλά και νικά τους πάντες στον αέρα και με διαγώνια δυνατή κεφαλιά κάνει το 0-2.

• 50’

Ο Στέρλινγκ με χορευτικά ταλαιπωρεί τον προσωπικό του αντίπαλο, με τακουνάκι βγάζει σε overlap τον Σο, που με σέντρα ακριβείας βρίσκει το κεφάλι του Χάρι Κέιν, ο οποίος σαν σε προπόνηση κάνει το 0-3.

• 62’

Από απομάκρυνση του Ματβιένκο με το κεφάλι, ο Κέιν πιάνεθ το διαγώνιο αριστερό βολέ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μπούστσαν κάνει εκπληκτική απόκρουση.

• 63’

Από το κόρνερ του Μάουντ, ο Χέντερσον κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι και ανενόχλητος με διαγώνια κεφαλιά κάνει το 0-4.

• 74’

Ευθύβολο βολέ του Μακαρένκο, ο Πίκφορντ δείχνει να αιφνιδιάζεται και διώχνει πολύ άτσαλα με τις γροθιές.

Extreme makeover και αυτό φαίνεται στην έκφρασή του. Από το «μηδέν» στον όμιλο, ματσάρα στον δρόμο προς τον ημιτελικό. Ο Χάρι Κέιν κόντρα στην Ουκρανία είχε 100% κερδισμένες εναέριες μονομαχίες, 84% στις πάσες από 33 επαφές με την μπάλα και 2 γκολ. Not bad που λένε και οι Εγγλεζάδες.

9
Χάρι Κέιν
Το καλύτερο ματς του στο τουρνουά έκανε ο επιθετικός της Τότεναμ. Αφού ‘ζεστάθηκε’ με το πρώτο του γκολ κόντρα στην Γερμανία, έδιωξε μόλις στο 4’ το όποιο άγχος από την Αγγλία κόντρα στην Ουκρανία και έβαλε ακόμα ένα στην επανάληψη. Ο 27χρονος φορ έφτασε τα 9 τέρματα σε Euro/Παγκόσμιο Κύπελλο και πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ τον Νο1, Αλαν Σίρερ.

5
Σέρχι Σίντορτσουκ
Αν και είναι άδικο έπειτα από μια καταστροφική εμφάνιση να τα ‘ακούσει’ ένας. Ο μέσος της Ντιναμό Κιέβου ήταν από ένας από τους χειρότερους. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ζιντσένκο έτσι ώστε η Ουκρανία να κρατήσει και να προσπαθήσει να κυκλοφορήσει την μπάλα. Ο 30χρονος δεν τα πήγε καλά και ο Σεβτσένκο τον έβγαλε στο 64’.

3
Λουκ Σο
Αν δεν πάρει θέση εδώ τώρα, ίσως να μην πάρει ποτέ. Ο αριστερός μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να μην χρειάστηκε να κάνει πολλή δουλειά αμυντικά για να ‘γράψει’ clean-sheet, όμως την έκανε επιθετικά. Από το πόδι του αριστερού μπακ έφυγε η μπάλα για να πάει στο κεφάλι του Μαγκουάιρ για το 2-0 και το ίδιο έγινε για το 3-0 με τον Κέιν.

Ενα από τα πιο χαλαρά βράδια της καριέρας του πέρασε ο Φέλιξ Μπριχ. Ο Γερμανός διαιτητής, δεν χρειάστηκε να κουραστεί καθόλου στο ματς. Ούτε να τρέξει, ούτε να πάρει κάποια μεγάλη απόφαση, ούτε καν να βάλει το χέρι στην τσέπη για να βγάλει έστω μια κίτρινη κάρτα.