Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

Οποιος ασχολείται έστω λίγο με το ποδόσφαιρο, ξέρει. Ποτέ δεν πρέπει να ξεγράφεις τους Γερμανούς. Ακόμα και αν έχουν χάσει στην πρεμιέρα, ακόμα και αν χάνουν από νωρίς στο 2ο ματς. Ακόμα και αν η φουρνιά τους έχει μετρημένους παικταράδες και δεν είναι η υπερομάδα του παρελθόντος.

Το σύνολο του Γιόαχιμ Λεβ έβγαλε αντίδραση τεράστιας φανέλας και πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ουγγαρία μπορεί να πάρει ακόμα και την πρωτιά στον όμιλο. Σοβαρό πρόβλημα για την ομάδα του Σάντος που την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την Γαλλία.

Ηταν κάτι που αναμενόταν ότι η Γερμανία θα έμπαινε δυνατά μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Γαλλία. Και έτσι έγινε. Η Mannschaft έβαλε άμεσα την Πορτογαλία στο δικό της τρίτο, έβαλε ένα γκολ που για εκατοστά δεν μέτρησε, όμως είδε την κατόχο του τίτλου να σκοράρει εκείνη με σεμιναριακή αντεπίθεση κυριολεκτικά κόντρα στη ροή του αγώνα.  Αφού προηγήθηκε, η ομάδα του Σάντος πήγε ακόμα περισσότερο σε ultra άμυνα, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο ούτε για μερικά λεπτά και αυτό της κόστισε.

Αν και μέχρι το 35’ δεν είχε δεθχεί τη μεγάλη φάση η ομάδα του Σάντος υπέστη κάτι που καμία άλλη Εθνική δεν έχει πάθει ποτέ σε Euro. Εβαλε δύο αυτογκόλ σε διάστημα 4 λεπτών και στο φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε μάχη για να μην δεχθεί και τρίτο. Αυτό πάντως δεν έμελλε να το γλυτώσει.

Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να ‘σβήσουν’ με τίποτα, βγήκαν καυτοί και στην επανάληψη και με δύο ακόμα κολλητά γκολ ανέβασαν το σκορ στο βαρύ 4-1 και εμφανώς την πίεση του Ρονάλντο που δεν μπορούσε να το πιστέψει. Και αφού είχαμε δει πολλά περίεργα, είδαμε και την Mannschaft να χαλαρώνεικαι στο τέλος να δέχεται γκολ αλλά και φάσεις για να κάνει το ματς θρίλερ.

• 7

Κλασικά και σφικτά παρέταξε την Πορτογαλία ο Φερνάντο Σάντος επιλέγοντας σύστημα 4-5-1. Ρούι Πατρίσιο στο τέρμα, Ρούμπεν Ντίας - Πέπε στόπερ, αριστερά Γκερέιρο και δεξιά Νέλσον Σεμέντο. Στο κέντρο, στο άξονα Ντανίλο Περέιρα, Γουίλιαμ Καρβάλιο και Μπρούνο Φερνάντες και πλάγια οι Ντιόγκο Ζότα και Μπερνάρντο Σίλβα. Μοναδικός προωθημένος δεν ήταν άλλος από τον Ρονάλντο.

• 10

Επέμεινε στο 3-4-3 που χρησιμοποίησε και με την Γαλλία ο Γιόαχιμ Λεβ. Ο τεχνικός της Γερμανίας είχε Νόιερ στο τέρμα και 3 σέντερ μπακ, τους Ρούντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ. Μπροστά τους, η 4άδα των μέσων ήταν Γκόσενς αριστερά και Κίμιχ δεξιά, με τους Κροος και Γκουντογκάν στον άξονα. Μπροστά η τριπλέτα είχε και πάλι τρεις περιφερειακούς επιθετικούς, τους Χάβερτς, Μίλερ και Γκνάμπρι.

• 5’

Ο Γκόσενς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Πορτογάλων με βολέ από πλάγια, όμως δεν μέτρησε το γκολ επειδή ο Γκνάμπρι, που συμμετείχε στη φάση, ήταν οφσάιντ.

• 15’

ΓΚΟΛ! 1-0 η Πορτογαλία! Εκπληκτική αντεπίθεση με τον Μπερνάρνττο Σίλβα να την ξεκινά και να βγάζει στον Ντιόγκο Ζότα, εκείνος ανέβηκε και έδωσε σε κενό τέρμα στον Κριστιάνο Ρονάλντο που είχε εύκολο έργο.

• 18’

Διαγώνιο του Γκόσενς, μπλόκαρε ο Ρούι Πατρίσιο.

• 35’

ΓΚΟΛ! 1-1 η Γερμανία! Υστερα από σέντρα από δεξιά, ο Γκόσενς έκανε το γύρισμα στην κίνηση, στην πορεία της μπάλας προσπάθησε να μπει ο Χάβερτς, όμως ήταν ο Ρούμπεν Ντίας που έβαλε αυτογκόλ.

• 39’

ΓΚΟΛ! Γυρίζει το ματς σε 2-1 η Γερμανία με δεύτερο αυτογκόλ! Ο Κίμιχ από δεξιά γύρισε την μπάλα και ο Ράφα Γκερέιρο την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!

• 43’

Απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο το σουτ του Γκνάμπρι μέσα από την περιοχή.

• 51’

ΓΚΟΛ! 3-1 η Γερμανία! Εκρυψαν την μπάλα οι παίκτες του Λεβ με one-touch-game και ο Γκόσενς γύρισε σε κενό τέρμα στον Χάβερτς που δεν μπορούσε να αστοχήσει.

• 60’

ΓΚΟΛ! 4-1 η Γερμανία! Εφυγε από δεξιά ο Κίμιχ και έκανε τη σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι για τον Γκόσενς που με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ για την Mannshaft.

• 67’

ΓΚΟΛ! 4-2 μειώνει η Πορτογαλία! Υστερα από εκτέλεση φάουλ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε στην κίνηση την πάσα-λόμπα και σε κενό τέρμα ο Ντιόγκο Ζότα είχε εύκολη δουλειά.

• 79’

Δοκάρι για την Πορτογαλία! Τρομερό σουτ του Ρενάτο Σάντσες άφησε όρθιο το Νόιερ!

• 83’

Δοκάρι για την Γερμανία! Στην κόντρα ο Γκορέτσκα έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο!

Απογοήτευση, η (απογοητεύω + -ση < απο- + γοητεύω, λέξη θηλυκού γένους): έβαλε γκολ, έδωσε ασίστ, έτρεξε όλο το γήπεδο σε 13 δεύτερα, αλλά στο τέλος έφυγε με σκυμμένο κεφάλι. «Η απογοήτευση», ένα έργο του ταλαντούχου κ. Κριστιάνο σε γερμανικές αποχρώσεις…

20
Ρόμπιν Γκόσενς
Σίγουρα το καλύτερο ματς του με την Γερμανία. Ο μπακ της Αταλάντα έμεινε στο γήπεδο για 62 λεπτά και όταν βγήκε είχε προλάβει να διαλύσει την Πορτογαλία. Ο αριστερός μπακ-χαφ στο 3-4-3 του Λεβ έκανε κομμάτια την αντίπαλη άμυνα και ήταν μέσα στα 3 από τα 4 γκολ. Στο πρώτο γύρισε για το αυτογκόλ του Ντίας, στο τρίτο έδωσε πάρε-βάλε στον Χάβερτς και έβαλε ο ίδιος το τέταρτο.

5
Ράφα Γκερέιρο
Ενα απόγευμα που θα θέλει να ξεχάσει είχε ο αριστερός μπακ της Ντόρτμουντ. Είχε μόνιμο πρόβλημα από την πλευρά του ‘δείχνοντας’ ότι το καλό του μισό του γηπέδου είναι το μπροστά. Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην ορμή των Γερμανών και σε ένα κρίσιμο σημείο στο φινάλε του πρώτου μέρους αντέδρασε εντελώς λάθος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

6
Γιόσουα Κίμιχ
Ο κορυφαίος ίσως Γερμανός μέσος μπορεί να παίξει το ίδιο καλά πραγματικά σε κάθε θέση. Κόντρα στην Πορτογαλία χρησιμοποιήθηκε ως δεξιός μπακ-χαφ και ήταν συγκλονιστικός. Κάτω σε απόδοση μόνο από τον Γκόσενς, ήταν μηχανάκι που δεν κάνει λάθος με προσφορά στην επίθεση με ασίστ αλλά και άμυνα, όντας άριστος τακτικά όταν χρειάστηκε προς το τέλος.