Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

• Σέρτζαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία)
  • 20' Αυτ. Χούμελς

Μερικές φορές κερδίζεις χάρη στην ανωτερότητα σου. Η ποιότητα αρκεί για να φέρει νίκες. Άλλες φορές όμως κερδίζεις με το δέος που προκαλείς στο γήπεδο, με το εκτόπισμα, με τον όγκο σου. Και αναγκάζεις τον αντίπαλο να… αυτοτραυματιστεί.

Παρότι το ματς έγινε στο Μόναχο, η σύνθεση του Γιόαχιμ Λεβ βασίστηκε σε μία παραδοχή που έγινε πριν από την σέντρα: η Γαλλία είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια και η Γερμανία είναι μία ομάδα που πριν από μερικούς μήνες ηττήθηκε με 6-0 από την Ισπανία.

Το σχήμα με τους τρεις στόπερ, η χρησιμοποίηση του κορυφαίου Γερμανού μέσου (Κίμιχ) σε ρόλο δεξιού μπακ-χαφ, η απουσία σέντερ-φορ και ο Γκνάμπρι ως ψευτο-εννιάρι. Η Γερμανία αποποιήθηκε αυτό που ήταν, προσαρμόστηκε για να αναχαιτίσει τον αντίπαλο της. Κι όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, όλο αυτό δεν δούλεψε.

Από την άλλη, η Γαλλία είχε ελάχιστες διαφορές από την ομάδα που σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο πριν δύο χρόνια. Είχε ίδια άμυνα, ίδιο κέντρο και μοναδική προσθήκη τον Μπενζεμά δίπλα στον Μπαπέ.

Με τον Πογκμπά να μοιάζει πελώριος στα χαφ, χάρη στα τρεξίματα του Καντέ και τους πίσω να «τρώνε» σίδερα, οι τρικολόρ έδειχναν -χωρίς να φορτσάρουν- μία αίσθηση ανωτερότητας από το πρώτο λεπτό.

Αυτό μεταφράστηκε σε έναν γερμανικό πανικό που συμπυκνώνεται στην φάση του γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Χούμελς κάνει ένα αγχωμένο τσαφ για την κλάση του και βάζει το αυτογκόλ (20’) από το οποίο η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ δεν συνήλθε ποτέ.

Παρότι οι Γερμανοί είχαν περισσότερη ένταση, περισσότερη πίεση, περισσότερο νεύρο στην επανάληψη, δέχθηκαν και περισσότερες φάσεις. Δοκάρι με τον Ραμπιό και δύο γκολ από Μπαπέ και Μπενζεμά που ακυρώθηκαν ορθώς από το VAR ως οφσάιντ.

Η Γαλλία έκανε παρέλαση στο Μόναχο, έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους και υπενθύμισαν ότι ακόμα και σε μία συμβατική βραδιά μπορούν να κάνουν επίδειξη ανωτερότητας απέναντι σε έναν τεράστιο αντίπαλο. Δηλαδή αν πατήσουν το πόδι στο γκάζι τι θα γίνει;

• 19

Με 4-3-3 παρέταξε την Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάν. Ο προπονητής των Τρικολόρ είχε στο τέρμα τον Γιορίς, πλάγια μπακ Παβάρ, Λούκας Ερναντέζ, ενώ στο κέντρο της άμυνας Κιμπεμπέ - Βαράν. Καντέ, Πογκμπά, Ραμπιό ήταν η 3άδα στο κέντρο, ενώ στην επίθεση ο Μπαπέ ήταν στα αριστερά, ο Μπενζεμά πιο κεντρικός και ο Γκριεζμάν περισσότερο περιφερειακός ήταν παρά στα δεξιά.

• 7

Ο Γιόακιμ Λεβ επέλεξε ένα 3-4-3 για την Γερμανία. Ο τεχνικός της Mannschaft πήγε με Νόιερ στο τέρμα, Ρούντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ σέντερ-μπακ, Γκόσενς, Κίμιχ πλάγια και Κροος - Γκουντογκάν στον άξονα. Γκνάμπρι, Μίλερ, Χάβερτς ήταν οι 3 της επίθεσης, χωρίς όμως κάποιος να έχει ρόλο καθαρού φορ. Αντίθετα όλοι έψαχναν περισσότερο τους χώρους ανάμεσα στις γραμμές των Γάλλων.

45'

Οχι δεν ήταν κάποιο γκολ, κάποια χαμένη ευκαιρία, κάποια ντρίμπλα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια δυνατή μονομαχία ή κάποιος «τσαμπουκάς», ο φακός έπιασε κάτι το… ανεξήγητο. Ο Ρούντιγκερ της Γερμανίας πλησίασε από πίσω τον Πογκμπά της Γαλλίας και όπως φαίνεται στη φωτογραφία, τον δάγκωσε στην πλάτη. Το VAR δεν επενέβη, ίσως πρέπει να το κάνουν οι ειδικοί.

• 15’’

Από εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν στην καρδιά της περιοχής, ο Πογκμπά πηδάει ψηλότερο από όλους και παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει ψηλά, πάνω από το δοκάρι του Νόιερ.

• 17’’

Ο Μπαπέ παίρνει την μπάλα σε θέση έξω αριστερά, μπαίνει στην περιοχή και επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, ωστόσο ο Νόιερ πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει σε κόρνερ.

• 20’’

Με διαγώνια μπαλιά ο Πογκμπά βρίσκει το ανέβασμα του Ερνάντες που κάνει την σέντρα, ο Χούμελς βάζει άτσαλα το πόδι του και με αυτογκόλ «εκτελεί» τον Νόιερ για το 1-0.

• 22’’

Από σέντρα του Γκόσενς από αριστερά, ο Μίλερ βρίσκεται σε θέση σέντερ-φορ, όμως η φαλτσαριστή κεφαλιά του περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γιορίς.

• 38’’

Η σέντρα του Γκόσενς κοντράρει, ο Γκνάμπρι με ανάποδο ψαλίδι βρίσκει τον Γκιντογάν σε θέση βολές, όμως το σκαστό σουτ υπό πίεση, περνάει λίγο έξω από το δοκάρι του Γιορίς.

• 52’’

Ο Μπαπέ σημαδεύει το κάθετο τρέξιμο του Ραμπιό, ο οποίος από αριστερά βγαίνει φάτσα με τον Νόιερ, όμως το πλασέ του με το αριστερό και κακό βηματισμό βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και φεύγει άουτ.

• 54’’

Σέντρα από τα αριστερά για την Γερμανία, ο Γκνάμπρι πιάνει το απευθείας σκαστό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην πάνω πλευρά των διχτύων.

• 56’’

Κάθετη μπαλιά του Κίμιχ για τον Γκνάμπρι, όμως η έγκαιρη έξοδος του Γιορίς προλαβαίνει τον Γερμανό επιθετικό που προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα και να τον ντριμπλάρει.

• 66’’

Ο Μπαπέ παίρνει την μπάλα σε θέση έξω αριστερά, με απανωτές προσποιήσεις χορεύει τρεις αμυντικούς και περνώντας την μπάλα από την μύτη της βελόνας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ, όμως το γκολ ακυρώνεται, αφού ο Γάλλος επιθετικός ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

• 77’’

Ο Μπαπέ περνάει σαν σταματημένο τον Χούμελς με εκπληκτικό σπριντ, όμως ο Γερμανός αμυντικός με εκπληκτικό τάκλιν του παίρνει την μπουκιά από το στόμα πριν πλασάρει για το 2-0.

• 81’’

Ο Πογκμπά με καταπληκτική κάθετη βρίσκει τον Μπαπέ στην πλάτη της άμυνας, εκείνος κόβει παράλληλα για τον Μπενζεμά, ο οποίος πλασάρει εύστοχα για το 2-0. Κι αυτό το γκολ όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ του Μπαπέ στο ξεκίνημα της φάσης.

6
Πολ Πογκμπά
Αυτός ναι, είναι ο Πογκμπά των 100 εκατ. ευρώ. Ο star της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έλαμψε καθώς έκανε ένα από τα καλύτερα ματς των τελευταίων ετών. Πάσες, μακρινές μπαλιές, κλεψίματα, εναέριες μονομαχίες, κερδισμένα φάουλ, εκδηλώσεις αντεπίθεσης. Ο 28χρονος τα έκανε όλα για 90 λεπτά και η απόδοσή του φαινόταν με γυμνό μάτι.

5
Ματς Χούμελς
Στο κορυφαίο επίπεδο τα λάθη πληρώνονται πολύ ακριβά. Και αυτό που έκανε ο κεντρικός αμυντικός της Γερμανίας στοίχισε την ήττα στην ομάδα του. Ο στόπερ της Ντόρτμουντ έβαλε στο πρώτο μέρος το αυτογκόλ με το οποίο η Γαλλία πήρε τη νίκη και έτσι η καταπληκτική επέμβαση που έκανε προς το τέλος, δεν έδωσε κάτι στο σύνολο του Γιόαχιμ Λεβ.

4
Ραφαέλ Βαράν
Πολλοί λένε ότι φαίνεται παικταράς μόνο δίπλα στον Σέρχιο Ράμος στην Ρεάλ Μαδρίτης. Ομως ο σέντερ-μπακ έδειξε κόντρα στην Γερμανία ότι ανήκει στην elite της θέσης καθώς επέτρεψε μετρημένα πράγματα στους περιφερειακούς επιθετικούς της Γερμανίας και τους έκανε να φαίνονται ακίνδυνοι σκουπίζοντας σχεδόν ό,τι περνούσε από το κέντρο.

Το πρώτο κομμάτι του ματς ήταν το πιο δύσκολο για τον Κάρλος Ντε Θέρο Γκράντε. Ο Ισπανός διαιτητής χρειάστηκε να βγάλει μια γρήγορη και ίσως αυστηρή κίτρινη στον Κίμιχ για να μην χάσει το ματς και τα κατάφερε. Στη συνέχεια ήταν πιο άνετος αν και χρειάστηκε να κάνει χιλιόμετρα λόγω του ρυθμού του αγώνα.