Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

AAA

Οι Σκωτσέζοι επέστρεφαν στην τελική φάση μίας μεγάλης διοργάνωσης μετά το 1996, ωστόσο το ντεμπούτο τους στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεν ήταν αυτό που ονειρευόντουσαν, φεύγοντας με άδεια χέρια από το γήπεδο μπροστά σε 12 χιλιάδες και πλέον οπαδούς στο «Χάμντεν Παρκ».

Οι… γηπεδούχοι είχαν με το μέρος τους και την παράδοση, προερχόμενοι από τρεις νίκες κόντρα στη σημερινή τους αντίπαλο, ωστόσο ο Σικ των Τσέχων ήταν σε τρελά κέφια και… καθάρισε το τρίποντο για την ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σιλχάβι έπιασε την Αγγλία στην κορυφή του ομίλου, έχοντας για την ώρα και το προβάδισμα με βάση την καθαρή νίκη της και αυξημένες πιθανότητες πρόκρισης.

Το παιχνίδι

Οι Σκωτσέζοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, μπαίνοντας στην αναμέτρηση με διάθεση να πιέσουν και να βρουν πρώτοι το γκολ.

Μόλις στο 5' ο ΜακΓκιν απείλησε με σουτ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτσλικ.

Η Τσεχία άργησε λίγο, αλλά ξύπνησε και μπήκε στις στιγμές της αναμέτρησης, απαντώντας στις ευκαιρίες, με τον Σικ να αναγκάζει τον τερματοφύλακα των Σκωτσέζων να διώξει με υπερένταση την προσπάθεια του στο 16΄’.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντάικς για λογαριασμό των Σκωτσέζων απείλησε, αλλά η προβολή του πέρασε άουτ.

Αφού είχαν συμπληρωθεί πάνω από 30 λεπτά στην αναμέτρηση ο Ρόμπερτσον έχασε καλή ευκαιρία δοκιμάζοντας τα πόδια του.

Το παιχνίδι κυλούσε έχοντας αρκετό ρυθμό, αλλά όχι και τόσο κλασικές ευκαιρίες στη συνέχεια και ο Σικ ήταν αυτός που κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό, όταν μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, βρήκε σε δεύτερο χρόνο την ευκαιρία να βάλει με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με δοκάρι για τους Σκωτσέζους στο 47’ από σουτ του Χέντρικς.

Η αναμέτρηση πήρε φωτιά και στο γέμισμα του Ρόμπερτσον λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ο Κάλας.

Στο 52΄ ο Σικ με μοναδικό κρέμασμα έστειλε την μπάλα από πολύ μακριά στα δίχτυα με αδιανόητη λόμπα από τη σέντρα!

Πρόκειται για ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα, το οποίο έχει ιστορικό χαρακτήρα, καθώς ξεπέρασε αυτό του Βίγια στο Ισπανία-Χιλή που το είχε πετύχει από τα 43 μέτρα, καθώς το τέρμα του Σικ ήταν από τα 45,5 και είναι το πιο μακρινό γκολ στην ιστορία μεγάλων διοργανώσεων των Εθνικών ομάδων.

Η Σκωτία αύξησε την πίεση της και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά Βάτσλικ είχε απαντήσεις, όπως στην απίθανη επέμβαση στο πλασέ του Ντάικς στο 66'.

Τεράστια ευκαιρία στο φινάλε για τον Κρμέντσικ του ΠΑΟΚ, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδο του παραλίγο να σκοράρει σε μεγάλο χαμένο τετ-α-τετ.

Σπουδαία νίκη για την Τσεχία, η οποία κέρδισε με 2-0 και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Euro.

Οι συνθέσεις:

Σκωτία : Μάρσαλ, Χάνλεϊ, Κούπερ, Χέντρι (67’ ΜακΓκρέγκορ), Ο’ Ντόνελ (79’ Φορεστ), Άρμστρονγκ (67’ Φρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Ντάικς (79’ Νίσμπετ), Κρίστι (46’ Άνταμς).

Τσεχία : Βάτσλικ, Τσουφάλ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπόριλ, Σούτσεκ, Κραλ (67’ Χόλες), Μάζοπουστ (72’ Βύντρα), Ντάριντα (87’ Σέβτσικ), Γιάνκτο (72’ Χλόζεκ), Σικ (87’ Κρμέντσικ).

«Καθάρισε» με Σικ τους Σκωτσέζους η Τσεχία (vids)