Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

• 53΄ Αυτ. Ντεμιράλ
  • 66' Ιμόμπιλε
  • 79΄ Ινσίνιε

Με το «καλημέρα» έδειξε τις διαθέσεις της στο 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Η «σκουάντρα ατζούρα» μπορεί να μην εντυπωσίασε συνολικά, όμως ακόμη και έτσι κατάφερε να επικρατήσει πανεύκολα 3-0 της Τουρκίας στην πρεμιέρα του EURO 2020 στο «Ολίμπικο» και φυσικά έβαλε πλώρη για να καθαρίσει και ολόκληρη τη... μπουγάδα του Α' ομίλου.

Οι Τούρκοι του Σενιόλ Γκιουνές είναι μια ποιοτική ομάδα με εξαιρετική αμυντική γραμμή, όμως στο ματς αυτό δεν φάνηκε κανένα από αυτά τα στοιχεία. Αντιθέτως, η τυπικά φιλοξενούμενη Ιταλία κυριάρχησε πλήρως σε όλο το 90λεπτο, δεν επέτρεψε την παραμικρή ευκαιρία μπροστά στην εστία του Ντοναρούμα και όταν πια βρήκε για πρώτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, έφτασε τελικά σε μια άνετη επικράτηση, παίζοντας στρωτό ποδόσφαιρο, όπως ακριβώς είχε υποσχεθεί ο προπονητής της.

Το ματς που στην μετά-covid εποχή διεξήχθη μπροστά σε περίπου 17.000 φιλάθλους, φάνηκε από νωρίς ότι θα ήταν ένας μονόλογος των Ιταλών. Πίεσαν από τα πρώτα λεπτά, εκμεταλλεύθηκαν το παντελώς ακίνδυνο και παθητικό παιχνίδι των Τούρκων, κράτησαν τη μπάλα σε ποσοστά άνω του 60% σε όλο το 90λεπτο και με υπομονή έφτιαξαν τις ευκαιρίες τους. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαντσίνι κυριάρχησε πλήρως, με διψήφιο αριθμό τελικών, όμως είτε οι λίγο απρόσεκτες τελικές, είτε οι επεμβάσεις του Τσακίρ κράτησαν το αποτέλεσμα στο 0-0. Ωστόσο, γρήγορα αυτό άλλαξε στην επανάληψη. Το σκορ άνοιξε στο 53' με αυτογκόλ του Ντεμιράλ της Γιουβέντους, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν και ο καλύτερος για την ομάδα του. Μετά το 1-0, η Τουρκία κατέρρευσε πλήρως, η Ιταλία έφτιαξε την ψυχολογία της και συνεχίζοντας να παίζει με υπομονή και τη μπάλα κάτω, βρήκε δύο ακόμη γκολ από Ιμόμπιλε και Ινσίνιε.

Κάπως έτσι, οι Ιταλοί συνέχισαν το απίθανο σερί που «τρέχουν» πια με 28 ματς χωρίς ήττα σε επίσημα ματς, ενώ αήττητοι παραμένουν και σε παιχνίδια που δίνουν στο «Ολίμπικο» σε τελικές φάσεις Euro ή Μουντιάλ.

• 17

Σενόλ Γκιουνές: Ο Τούρκος τεχνικός επέλεξε να στήσει την ομάδα του αμυντικά στην πρεμιέρα του Ολίμπικο και στο πρώτο μέρος άντεξε. Ωστόσο στην επανάληψη έκανε επιθετικές αλλαγές που δεν βγήκαν στην ομάδα του.

• 17

Ρομπέρτο Μαντσίνι: Ο Ιταλός προπονητής έδωσε... παιχνίδι στον Μπεράρντι από δεξιά που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας και δημιούργησε ουσιαστικά τα δύο τέρματα της Ιταλίας.

53'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από αυτή του 53ου λεπτού, όταν η Ιταλία βρίσκει για πρώτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έστω και με λίγη δόση τύχης, οι Ιταλοί αξιοποίησαν σε αυτό το σημείο την υπεροχή τους και από το σημείο αυτό δεν ξανακοίταξαν πίσω, καθαρίζοντας εύκολα το ματς.

• 18’

Πρώτη σημαντική φάση στο ματς, για την Ιταλία. Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, ο Μπαρέλα την «έσπασε» για τον Ινσίνιε που από καλή θέση στην περιοχή πλάσαρε 2-3 μέτρα άουτ.

• 22’

Νέα ευκαιρία για τους Ιταλούς. Κόρνερ του Ινσίνιε και κεφαλιά του Κιελίνι από την καρδιά της περιοχής που σώζει εντυπωσιακά ο Τσακίρ.

• 28’

Σουτ του Μπαρέλα εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

• 33’

Καλή ευκαιρία για την Ιταλία. Σέντρα του Μπεράρντι από αριστερά και κεφαλιά του Ιμόμπιλε που περνάει ένα περίπου μέτρο άουτ.

• 37’

Πλασέ του Ινσίνιε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω στον Τσακίρ που μπλοκάρει εύκολα.

• 39’

Ακόμη μια τελική εκτός περιοχής για τους Ιταλούς. Δυνατό σουτ του Μπεράρντι, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 44’

Προσπάθεια του Ιμόμπιλε που βρήκε χώρο και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε.

• 52’

Πρώτη τελική για την Τουρκία. Ο Ουντέρ έφυγε στην κόντρα και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σπινατσόλα και ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.

• 53’

ΓΚΟΛ! Η Ιταλία ανοίγει το σκορ. Ο Μπεράρντι βρήκε χώρο στα δεξιά και μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Ντεμιράλ που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

• 57’

Φάση για την Ιταλία. Σουτ του Ινσίνιε εντός της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 60’

Διαγώνιο σουτ του Μπεράρντι από καλή θέση στην περιοχή, άτσαλο όμως, αρκετά μέτρα άουτ.

• 66’

ΓΚΟΛ! Η Ιταλία καθαρίζει το ματς. Μετά από φάση διαρκείας, ο Μπεράρντι κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Σπιναντσόλα το κοντρόλ και το σουτ, ο Τσακίρ αποκρούει όμως με το «ριμπάουντ» ο Ιμόμπιλε κάνει το 0-2.

• 79’

ΓΚΟΛ! Η Ιταλία κάνει το 0-3! Λάθος του Τσακίρ, οι Ιταλοί κλέβουν τη μπάλα και με γρήγορη κυκλοφορία φτάνει στον Ινσίνιε ο οποίος με ωραίο πλασέ νικά τον Τούρκο γκολκίπερ.

11
Μπεράντι
Ο μεσοεπιθετικός της Σασουόλο ήταν εξαιρετικός στην έναρξη του 16ου Euro και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ήταν αυτός που έκανε την ενέργεια στο 1-0 και δημιούργησε το 2ο τέρμα, ενώ σε όλο το παιχνίδι δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της Τουρκίας.

3
Ντεμιράλ
Ο αμυντικός της Τουρκίας στο πρώτο μέρος ήταν σταθερός και έκοψε αρκετές προσπάθειες των Μπεράρντι και Ινσίνιε. Ωστόσο στην επανάληψη δεν ήταν αρκετά ασταθής, αλλά και άτυχος με το αυτογκόλ που πέτυχε για το 1-0 της Ιταλίας.

18
Μπαρέλα
Ο μέσος της Ίντερ έδειξε με το... καλημέρα γιατί ήταν όλο το κέντρο των πρωταθλητών. Έκοψε όλες τις προσπάθειες της Τουρκίας που δεν κατάφερε να περάσει καν το κέντρο και έκανε ουσιαστικά υποδειγματικό δεύτερο μέρος.

Η μοναδική δύσκολη φάση που σήκωσε και κουβέντα για τη διαιτησία του Ολλανδού, Ντάνι Μακέλι, ήταν αυτή του 44ου λεπτού. Τα ριπλέι έδειξαν τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Τσέλικ μετά τη σέντρα του Σπινατσόλα, το VAR τσέκαρε όμως τη φάση και η υπόδειξη ήταν να συνεχιστεί το ματς. Κατά τα άλλα, ο Ολλανδός και η ομάδα του δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.