Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

Ενας παίκτης του οποίου μόνο και μόνο η κλήση στην αποστολή για το Euro αποτέλεσε έκπληξη, έμελλε να γράψει ιστορία για την Γερμανία το 1996 αλλά και για το ποδόσφαιρο γενικότερα. Χωρίς να έχει εμπειρία με την Εθνική, με όπλο την καλή χρονιά με την Ουντινέζε, ο Ολιβερ Μπίρχοφ πέρασε στα βιβλία της διοργάνωσης με ό,τι έκανε στα γήπεδα της Αγγλίας. Ακολουθεί το story που είναι πλέον 25 ετών για έναν εκ των κορυφαίων κεφαλοσφαιριστών ever.

Ο υψηλόσωμος φορ είχε κάνει ντεμπούτο με την Mannschaft τον Φεβρουάριο του 1996, μήνες πριν την τελική φάση του Euro και αναμενόταν να είναι στη σκιά του βετεράνου πλέον, Γιούργκεν Κλίνσμαν. Το σίγουρο ήταν ότι κανένας δεν είχε από εκείνον απαιτήσεις στο μεγάλο ραντεβού. Και έτσι έγινε αφού βρέθηκε στον πάγκο σε όλα τα ματς. Στη φάση των ομίλων, στο 2ο παιχνίδι μπήκε αλλαγή και έδωσε ασίστ στον Κλίνσμαν για το τελικό 3-0 κόντρα στην Ρωσία, με το οποίο η Γερμανία σφράγισε την πρόκριση στα νοκ-άουτ με έναν αγώνα να απομένει.

Το γεγονός αυτό δεν ήταν ικανό να κάνει τον προπονητή της Mannschaft, Μπέρτι Φογκτς, να του δώσει φανέλα βασικού στους επόμενους αγώνες. Ο Μπίρχοφ παρέμεινε στον πάγκο για το 3ο ματς του group κόντρα στην Ιταλία (0-0) αλλά και στα προημιτελικά με την Κροατία και τα ημιτελικά με την Αγγλία.

Οι Γερμανοί νίκησαν 2-1 τους Κροάτες, όμως χρειάστηκαν την ψυχοφθόρο διαδικασία για να προκριθούν σε βάρος της Αγγλίας και τον σημερινό προπονητή τους, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, να χάνει το τελευταίο πέναλτι. Πλέον είχαν μια θέση στον τελικό, όπου θα αντιμετώπιζαν την ομάδα - έκπληξη της διοργάνωσης, Τσεχία. Ο,τι συνέβη στα νοκ-άουτ ματς, συνέβη και στον μεγάλο αγώνα που θα έκρινε τον τίτλο καθώς ο Φογκτς επέλεξε τον Στέφαν Κουντς να παίξει δίπλα στον Κλίνσμαν.

Ο Μπίρχοφ ήταν στον πάγκο, όμως η μοίρα έμελλε να ετοιμάσει τη σκηνή για να λάμψει ο επιθετικός της Ουντινέζε.

Κόντρα στα προγνωστικά, η Τσεχία συνέχισε να εκπλήσσει. Μπροστά σε 73.000 θεατές στο Wembley η ομάδα του Ντούσαν Ουρίν άνοιξε το σκορ στο 59’ ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο Πομπόρσκι και εκτέλεσε ο Πάτρικ Μπέργκερ. Από τον πάγκο, ο Μπίρχοφ περίμενε απλά ένα νόημα. «Στο πρώτο μέρος ήμουν χαλαρός. Παρακολουθείς και παρατηρείς συμπεριφορές. Ομως όταν σκόραρε η Τσεχία, με έπιασε νευρικότητα. Ξεκίνησα ζέσταμα και ήθελα να μπω αμέσως».

Δέκα λεπτά μετά το γκολ των Τσέχων, ο Φογκτς έναν ακόμα φορ στον αγώνα. «Ημουν ενοχλημένος, ένιωσα ότι πέρασε πολλή ώρα. Ομως έτσι ήταν. Μετά το πέναλτι, η καρδιά μου άρχισε να χτυπά. Συνειδητοποίησα ότι εγώ ήμουν ο επιθετικός που θα μπει και θα έχει την ευκαιρία του».

Χωρίς να έχει παίξει καθόλου από το ματς με την Ρωσία στη φάση των ομίλων, στο 69’, ο Μπίρχοφ πάτησε το τερέν του Wembley παίρνοντας τη θέση του Μεμέτ Σολ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κρίστιαν Τσίγκε εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Γερμανός φορ έκανε αυτό που τον διέκρινε σε όλη την καριέρα του. Πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Η Γερμανία πλέον μπορούσε να ηρεμήσει, αφού το ματς οδηγήθηκε στο επιπλέον 30λεπτο.

Οχι στην παράταση, στον έξτρα χρόνο που ίσχυε το ‘Χρυσό Γκολ’. Ενας κανονισμός που σήμερα δεν υπάρχει. Αν κάποια ομάδα σκόραρε σε αυτό το διάστημα, το παιχνίδι τελείωνε εκεί. ‘Ξαφνικός θάνατος’ ήταν το άλλο όνομα της διαδικασίας και ήταν αυτό που υπέστη η Τσεχία.

Μόλις στο 5ο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Μπίρχοφ πήρε μέσα στην περιοχή, γύρισε και εκτέλεσε με το αριστερό. Η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του keeper των Τσέχων, Πετρ Κούμπα, και αργά και σαδιστικά χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του. Ηταν η τελευταία φάση του Euro 1996 και το πρώτο ‘Χρυσό Γκολ’ στην ιστορία του αθλήματος.

Η Γερμανία είχε μόλις κατακτήσει τον τίτλο που μέχρι σήμερα είναι ο τελευταίος της στη διοργάνωση. Και το έκανε χάρη στον Ολιβερ Μπίρχοφ. «Είμαι περήφανος και ευγνώμων που ο κόσμος συνδέει το όνομά με ένα τόσο σπουδαίο τουρνουά».

Εκτοτε, το ‘Χρυσό Γκολ’ καθόρισε τη μοίρα ακόμα 7 αναμετρήσεων σε Mundial και Confederations Cup. Το τελευταίο που σημειώθηκε ήταν εκείνο των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002 όταν ο Τούρκος επιθετικός, Ιλχάν Μανσίζ, ‘σκότωσε’ την Σενεγάλη.