Το 14ο Κύπελλο Γαλλίας της ιστορίας της πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε της Μονακό με σκορ 2-0, χάρη σε τέρματα των Μάουρο Ικάρντι και Κιλιάν Μπαπέ. Παράλληλα, αυτό ήταν το πρώτο τρόπαιο στην καριέρα του τεχνικού των Παριζιάνων, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως φοβισμένες στο ματς, με την Παρί να έχει την κατοχή και να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 13ο λεπτό. Ο Ντανίλο Περέιρα ήταν αυτός που επιχείρησε να σκοράρει, σουτάροντας με δύναμη, έπειτα από κόρνερ, όμως το σουτ του βρήκε στα σώματα.

Τελικά, η ομάδα του Ποτσετίνο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 19΄ χάρη σε ένα τρομερό λάθος της άμυνας της Μονακό. Συγκεκριμένα, ο Μαζέτσκι έδωσε τη μπάλα στον Ντισασί, όμως ο στόπερ των Μονεγάσκων δεν κατάλαβε τον Κιλιάν Μπαπέ που ερχόταν. Έτσι, ο Γάλλος επιθετικός έκλεψε τη μπάλα και έδωσε την ασίστ στον Μάουρο Ικάρντι, με τον Αργεντίνο φορ να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία, με τον Μαζέτσκι να διώχνει σε κόρνερ σουτ του Φλορέντσι με το εξωτερικό (34΄) και τον Νάβας να διώχνει επίσης μια επικίνδυνη σέντρα σουτ ο Βόλαντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Στο 69ο λεπτό, ο Ζέλσον Μαρτίνς έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Νάβας δεν υπολόγισε καλά τη φάση και στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα (80΄), η Παρί ισοφάρισε τα δοκάρια, με τον Μπαπέ να προσπαθεί να κρεμάσει από μακριά τον Μαζέτσκι, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπαπέ κατάφερε και βρήκε δίχτυα, με τον Ντι Μαρία να τον βγάζει τετ α τετ και τον 22χρονο σούπερ σταρ να νικά τον Πολωνό τερματοφύλακα με πολύ ωραία λόμπα για το τελικό 2-0.

Μονακό - Παρί Σεν Ζερμέν 0-2