Η Ατλέτικο φάνηκε να «καθαρίζει» την νίκη μόλις από το πρώτο ημίχρονο όταν με τέρματα των Καράσκο στο 16ο λεπτό και Κορέα στο 28ο λεπτό προηγήθηκε με 2-0 της Σοσιεδάδ, έχοντας κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο.

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν μπροστά και να πιέζουν την Ατλέτικο, η οποία είχε τον Ομπλάκ σε μεγάλη μέρα.

Η Σοσιεδάδ κατάφερε με τον Ζουμπελντία να μειώσει σε 2-1 στο 83ο λεπτό και να αγχώσει τους γηπεδούχους που τελικά με… κόπο κράτησαν την νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η Ατλέτικο με δύο αγωνιστικές για το φινάλε, είναι πλέον στους 80 βαθμούς στην κορυφή της La Liga, με την Μπαρτσελόνα να είναι 2η με 76 βαθμούς και την Ρεάλ στην 3η θέση με 75 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο.

Η Ατλέτικο λύγισε την Σοσιεδάδ και ο τίτλος είναι στα πόδια της (vid)