• Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας) /VAR: Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία)
  • Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
  • 32' Γιώργος Μασούρας
  • 83' Ματιέ Βαλμπουενά
  • 7' Αμρ Ουάρντα

Στην πρόβα τελικού, δέκα μέρες πριν το μεταξύ τους ματς στο ΟΑΚΑ που θα κρίνει το δεύτερο τρόπαιο της σεζόν, το αποτέλεσμα ήταν... κόκκινο! Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη χάρη στο γκολ του Γιώργου Μασούρα και έκανε ιδανική... προαναγγελία φιέστας, στη βραδιά που πανηγυρίζει τον 46ο τίτλο του. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντίθετα, παρά την ήττα, «κλείδωσε» και μαθηματικά τη 2η θέση.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα του λεπτά ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε τις πρώτες δύο σημαντικότερες φάσεις, ωστόσο γρήγορα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε τελικά να κάνει το γνωστό παιχνίδι του με την κατοχή και την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Στο διάστημα αυτό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο, ίσως και ο ίδιος δίνοντας χώρο, αφού παρέμενε πάντα επικίνδυνος στις γρήγορες κόντρες του.

Μετά τις δύο χαμένες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων και τις δύο τελικές των γηπεδούχων, από το εικοσάλεπτο και μετά, το παιχνίδι παίχτηκε κυρίως στο μισό γήπεδο προς την εστία του Πασχαλάκη αφού η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν αυτή που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Οι Πειραιώτες κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα, πίεσαν τόσο από τις πτέρυγες όσο και κάθετα και βρήκαν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή με όλο κυρίως το γρήγορο τρανζίσιον. Αυτό που έψαχνε, το γκολ, ήρθε τελικά στο 32' από τον Μασούρα και ασίστ του Ελ Αραμπί, ενώ είχαν προηγηθεί τρεις ακόμη τελικές. Μόλις βρήκε το γκολ πια, ο Ολυμπιακός πήρε ψυχολογία και πίεσε ακόμη περισσότερο, έμεινε αρκετά ψηλά με όλες τις γραμμές του και έχασε νέες σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ανδρούτσου. Το 1-0 αυτό παρέμεινε όμως ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε αντίστοιχο ρυθμό με το πρώτο, αλλά μεγαλύτερη... δόση τακτικής και από τις δύο ομάδες. Η γενικότερη εικόνα πάντως ήταν με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο και να πιέζει προκαλώντας πολλά προβλήματα και λάθη στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος με τη σειρά του δυσκολευόταν να βρει χώρους στην κόντρα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν νέες σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με Μπρούμα και Φορτούνη, όμως φάνηκε ότι αυτό που είχαν κυρίως στο μυαλό τους ήταν κυρίως να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Ως το τέλος, είχαν ακόμη δύο τελικές με Φορτούνη και Μπουχαλάκη, ωστόσο το ματς... έσβησε με αυτό το 1-0.

• 27

Το 3-4-3 που «χτίζει» ο Πέδρο Μαρτίνς εδώ και δύο μήνες ενόψει κυρίως της επόμενης σεζόν, δεν άλλαξε ούτε σε αυτό το ντέρμπι. Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε τους καλύτερους διαθέσιμους σε κάθε θέση, με την ομάδα του να έχει φυσικά τη γνωστή επιθετική φιλοσοφία που έχει πάντα, ψάχνοντας τα αποτελέσματα που θέλει. Στα χαφ προτιμήθηκε και πάλι το δίδυμο Μπουχαλάκη-Εμβιλά, με τον Καμαρά να μένει στον πάγκο. Όχι όμως για πολύ, αφού ο τραυματισμός του Σωκράτη άλλαξε τα πλάνα του «ερυθρόλευκου» τεχνικού. Ο Εμβιλά πέρασε στην τριάδα της άμυνας δίπλα σε Σεμέδο και Χολέμπας, ενώ ο χαφ από τη Γουϊνέα πήρε τη θέση του δίπλα στον αρχηγό της ομάδας. Ως το φινάλε, οι Πειραιώτες πήραν θετικό βαθμό στο τακτικό σκέλος, δείχνοντας πως αυτή τη φορά ο Μαρτίνς είχε προετοιμάσει καλύτερα την ομάδα του σε σχήμα με διάταξη-καθρέφτη (δηλαδή το 3-4-3) από τον αντίπαλο.

• 11

Αρκετά προβλήματα απουσιών κλήθηκε να διαχειριστεί ο Πάμπλο Γκαρσία με τους Σβαμπ (σ.σ. τιμωρημένος), Βιεϊρίνια και Ίνγκασον να μένουν εκτός αποστολής. Ανέτοιμοι οι Καντουρί - Καγκάβα ενώ νοκ άουτ τέθηκε την τελευταία στιγμή και ο Μουργκ. Ενδεκάδα αλλαγών και ανάγκης από τον 44χρονο τεχνικό με «σταθερά» το 3-4-3 αν και μετά το 20' δεδομένης της πίεσης του Ολυμπιακού προχώρησε σε αλλαγή σχηματισμού σε ένα 4-3-3 για να επανέλθει στο αρχικό πλάνο με την έναρξη του β΄μέρους, ποντάροντας στην είσοδο του Μιχάι στην τριπλέτα των στόπερ, με τον Ροντρίγκο σε ρόλο φουλ μπακ αντί του Λύρατζη. Μετά τις αλλαγές Σφιντέρσκι και Αντρίγια, δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση στον σχηματισμό. Πήρε χρόνο ο Κρέσπο μετά τον τραυματισμό του, μέσα και ο Κωνσταντέλιας σε ένα «φρεσκάρισμα» προσώπων από τον Γκαρσία στο φινάλε το ματς.

32'

Ένα κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, μια αντεπίθεση με ταχύτατες κινήσεις στον χώρο, δύο πάσες στον σωστό χρόνο και ένα σουτ στην κίνηση, έγραψαν την ιστορία του ντέρμπι. Κλασικό «ερυθρόλευκο» γκολ στην εποχή Μαρτίνς.

• 4’

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Τζόλης έκανε το γύρισμα για τον Κρμέντσικ όμως ο Σα πρόλαβε και βγήκε και έκλεισε την εστία του. Στη συνέχεια της φάσης, ο Λύρατζης σούταρε λίγο άουτ.

• 10’

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό, με το μακρινό σουτ του Μπρούμα να περνάει άουτ.

• 11’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Ελ Αραμπί στην κίνηση, άουτ, έπειτα από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ.

• 19’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Μπάμπα από αριστερά, ο Τζόλης βρίσκεται μόνος ανάμεσα στα στόπερ και με προβολή προ του Σα στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

• 23’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πασχαλάκης σώζει σε κόρνερ το πολύ ωραίο σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής.

• 28’

Σέντρα του Μασούρα από δεξιά και κεφαλιά του Ρέαμπτσιουκ στο δεύτερο δοκάρι, ψηλά άουτ.

• 29’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί για εκατοστά δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και ο Πασχαλάκης μαζεύει.

• 32’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ στην αντεπίθεση. Ο Μπουχαλάκης τροφοδοτεί τον Ελ Αραμπί, αυτός κάνει την κίνηση και βγάζει την κάθετη για τον Μασούρα ο οποίος με σουτ στην κίνηση νικά τον Πασχαλάκη για το 1-0.

• 35’

Πολύ καλό σουτ του Ελ Αραμπί εκτός περιοχής, ο Πασχαλάκης πέφτει και αποκρούει εντυπωσιακά.

• 39’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ωραία επίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα φτάνει δεξιά στον Ανδρούτσο ο οποίος σουτάρει δυνατά από διαγώνια θέση, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο του Πασχαλάκη.

• 40’

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Μπρούμα να πιάνει φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

• 44’

Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα να κάνει την προσωπική ενέργεια και το σουτ με το αριστερό, άουτ.

• 54’

Εκτέλεση φάουλ από τον Μιχαϊηλίδη, η μπάλα άουτ.

• 59’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπρούμα υποδέχεται μπαλιά του Ελ Αραμπί μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, όμως εντός περιοχής κάνει πολύ κακό σουτ, ψηλά άουτ.

• 71’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες κλέβουν νέα μπάλα, ο Ελ Αραμπί γυρίζει για τον Φορτούνη, ο οποίος σουτάρει στην κίνηση αλλά η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

• 85’

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Φορτούνη, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει σταθερά.

• 90+1’

Πολύ καλό μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, η «γλύφει» το δοκάρι και φεύγει έξω.

Το... πανηγυρικό ρεζουμέ μιας ακόμη εξαιρετικά δύσκολης και επιτυχημένης σεζόν για τον Ολυμπιακό!

Καλή διαιτησία από τον Φωτιά στο Καραϊσκάκη. Ο ΠΑΟΚ φώναξε σε κάποιες φάσεις για πέναλτι σε μαρκαρίσματα των Παπασταθόπουλου και Ανδρούτσου, αλλά και για το ξεκίνημα της φάσης του γκολ. Όλες οι περιπτώσεις εξετάστηκαν μέσω VAR φυσικά, ενώ ο ρέφερι του αγώνα γενικά είχε τον έλεγχο όσων συνέβαιναν.

Ιταλικά ΜΜΕ: Από τον Απόλλωνα Σμύρνης πίσω στην Ιταλία ο Σλίβκα