«Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση». Ταιριάζει γάντι σε αυτά που βιώνει στα φετινά πλέι οφ ο Παναθηναϊκός.

Διαιτητικές αποφάσεις που προκαλούν… οργή τόσο στον κόσμο του Παναθηναϊκού όσο και στους ανθρώπους του. Αρκετοί αναφέρουν ότι οι πράσινοι από τη στιγμή που δεν έχουν καλό αγωνιστικό πρόσωπο δεν πρέπει να μιλάνε.

Κάτι τέτοιο φυσικά και είναι λάθος, καθώς το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν παίζει καλή μπάλα δεν σημαίνει ότι πρέπει ο κάθε διαιτητής να κάνει ότι… γουστάρει και να «ασελγεί» πάνω του.

Κάθε αγωνιστική τα… λάθη γίνονται όλο και πιο απροκάλυπτα και υπάρχουν φορές που ούτε το VAR δεν μπορεί να… σώσει τους πράσινους.

Είναι εκτός λογικής το γεγονός ότι οι πράσινοι έχουν βιώσει την αδικία σχεδόν σε όλα τα ματς των πλέι οφ. Συγκεκριμένα από τις 7 αγωνιστικές στις 5 οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν τραγικές.

Από το ματς της τρίτης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό και μέχρι το ματς της τελευταίας χρονικά με τον Αστέρα Τρίπολης έχουμε δει πράματα και… θάματα.

Πάμε να δούμε τα πέντε αυτά ματς:

1) Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1

Ήταν μόλις στη τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ όταν ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό στο Γ. Καραϊσκάκης. Διαιτητής ήταν ο Μπέμπεκ, ο οποίος με τις αποφάσεις του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Αρχικά στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Μπέμπεκ και οι βοηθοί του δεν είδαν το καθαρό οφσάιντ του Φορτούνη και ο Ελ Αραμπί σκόραρε, αλλά με την παρέμβαση του VAR η… δουλειά του δεν έγινε.

Στο 30ο λεπτό του αγώνα και σε κανονική ροή αγώνα, ο Κροάτης στην καθαρή ανατροπή του Σεμέδο στον Μακέντα έδωσε κίτρινη για θέατρο στον Ιταλό! Ευτυχώς με την παρέμβαση του VARιστα Ρεϊνσρέμπερ πάρθηκε η σωστή απόφαση.

Στο 58΄ο Χασάν έχει πάρει ξεκάθαρα την μπάλα με το χέρι, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει, αλλά και πάλι χρειάστηκε το VAR για να ακυρωθεί το γκολ.

Στο 66΄ και ενώ ο Μπέμπεκ δεν ήταν τόσο αυστηρός στον πειθαρχικό έλεγχο κατά τη διάρκεια του αγώνα αυτού, έδωσε δεύτερη κίτρινη στον Πούγγουρα και ενώ το ματς ήταν 1-1. Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσουμε ότι είχε χαρίσει αρκετές κίτρινες σε παίκτες του Ολυμπιακού (24΄ Ανδρούτσος, 35΄ Μπα και 40΄ Μασούρας). Αν λοιπόν δεν έπαιζε με 10 παίκτες για περίπου 30 λεπτά αγώνα ο Παναθηναϊκός, ενδεχομένως το αποτέλεσμα να ήταν άλλο.

2) Παναθηναϊκός – Άρης 1-2

Στο αμέσως επόμενο ματς ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Άρη. Οι πράσινοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Σανκαρέ. Διαιτητής της αναμέτρησης είχε οριστεί ο Τοβέρ. Στο 41ο λεπτό του αγώνα έδωσε πέναλτι  - φάντασμα του Αλεξανδρόπουλου πάνω στον Ρόουζ. Το… τρελό της υπόθεσης είναι ότι ο διαιτητής πήγε να το δει στο VAR και δεν άλλαξε στην απόφαση του! Κατά τη διάρκεια της τραγικής αυτής απόφασης ο Τοβέρ έδωσε την πρώτη κίτρινη στον Μαουρίσιο, ο οποίος τελικά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 52ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο ξανά για 40 λεπτά. Με λίγα λόγια η απόφαση συντέλεσε τα μέγιστα στο να γυρίσει το παιχνίδι, καθώς μέχρι την αποβολή το τριφύλλι προηγούταν με 1-0! Σε όλα αυτά πρέπει να προσθέσουμε ότι οι κάρτες που δόθηκαν κατά του Παναθηναϊκού ήταν διπλάσιες σε σχέση με αυτές που δόθηκαν κατά του Άρη.

3) ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1

Ο διαιτητής Χίγκλερ ήταν ιδιαίτερα αυστηρός και μοίραζε συνεχώς κίτρινες κάρτες και σφύριζε αρκετά. Ωστόσο και σε αυτό το ματς ο άρχοντας του αγώνα είδε πέναλτι α λά…. Παπουτσέλης στο μαρκάρισμα του Σάντσες στον Ανσαριφάρντ, όπου είχε γίνει ένα μέτρο έξω από την περιοχή. Η απόφαση άλλαξε με την βοήθεια του VAR, αλλά και σε αυτό το ματς η πρόθεση του διαιτητή ήταν ξεκάθαρη.

4) ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0

Στο ματς αυτό η ΚΕΔ και κατ΄ επέκταση ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ αποφάσισε να ορίσει τον Ματίας Γκεστράνιους, ο οποίος ένα χρόνο πριν δεν είχε δώσει δύο καταφανέστατα πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης. Στο ματς της Τούμπας ο Φινλανδός  δεν άφησε ξεκάθαρο πλεονέκτημα σε φάουλ του Λύρατζη στον Καμπετσή, ο οποίος είχε καταφέρει να βγάλει τετ α τετ τον Μακέντα με τον Πασχαλάκη. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Ιταλός φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με το σκορ στο 0-0 και το ματς στο 78’. Ακόμα και το συγνώμη που ζήτησε αμέσως μετά το λάθος ουδεμία αξία έχει, από τη στιγμή που υπήρχε ενδεχόμενο ο Παναθηναϊκός να φύγει και με τη νίκη από την Τούμπα!

5) Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-2

Η διαιτησία του Γκορτσίλα στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης ήταν κάτι παραπάνω από προκλητική. Ο συγκεκριμένος… καμικάζι στο 38ο λεπτό του αγώνα ανακάλυψε πέναλτι σε θεαματικό πέσιμο του Μπαράλες μέσα στην περιοχή. Ο Ευαγγέλου που ήταν στο VAR τον κάλεσε να δει την φάση, αλλά ο Γκορτσίλας παρότι το είδε,  έμεινε… πιστός στην αρχική του απόφαση. Από το ριπλέι φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Μπαράλες βάζει το πόδι του πίσω από αυτό του Πούγγουρα και… βουτάει.

Με τον τρόπο αυτό ο Αστέρας Τρίπολης έκανε το 2-1! Στο 50ο λεπτό του αγώνα ο Μολό έκανε τη σέντρα από δεξιά,ο Σουάρεθ βρίσκει την μπάλα ξεκάθαρα με το χέρι και ενώ ο Έλληνας διαιτητής είναι μπροστά στη φάση «κλείνει» τα μάτια και δεν δίνει τίποτα. Τελικά, με την υπόδειξη του VAR το πέναλτι δόθηκε. Η πρόθεση ήταν ξεκάθαρη και η... δουλειά έγινε.

Από όλα αυτά φαίνεται ξεκάθαρα η διάθεση που υπάρχει καθ΄ όλη τη διάρκεια των πλέι οφ από σχεδόν όλους τους διαιτητές.

Ο Παναθηναϊκός σίγουρα δεν έχει την εικόνα που όλοι οι φίλοι του θα ήθελαν, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οποιοδήποτε… καμικάζι θα πρέπει να... ασελγεί πάνω του.