Σε ένα ματς που στο φινάλε του έγινε... ροντέο, Άρης και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στο «Κλ. Βικελίδης», αποτέλεσμα που δεν ευνοεί τους «κίτρινους» στην μάχη της δεύτερης θέσης. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν αυτή που προηγήθηκε, αυτή που έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για τη νίκη στο φινάλε, όμως και πάλι τελικά «έβγαλε» τα μάτια της μόνη της, μένοντας για τρίτο σερί εντός έδρας ντέρμπι χωρίς «τρίποντο». Ο δε αδιάφορος πρωταθλητής Ολυμπιακός πήγε στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να δώσει χρόνο συμμετοχής στις ρεζέρβες του, είχε τον έλεγχο του αγώνα για 70 λεπτά και βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 82' με ασίστ (Χασάν) και γκολ (Φορτούνης) από τις δύο αλλαγές του Μαρτίνς.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, από τα πρώτα δευτερόλεπτα και για ένα τέταρτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά ψάχνοντας το γκολ. Καλύτερος στο διάστημα αυτό ο Άρης, ο οποίος είχε τέσσερις φάσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι το κέντρο άμυνας των «ερυθρόλευκων» σε αυτό το τέταρτο έλαμψε δια της απουσίας του. Σεμέδο και Εμβιλά ήταν συνήθως εκτός... τηλεοπτικού πλάνου ή οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που έπρεπε. Σαν αποτέλεσμα, η ομάδα του Μάντζιου πατούσε περιοχή όποτε ήθελε και κάπως έτσι δεν άργησε να βρει και το γκολ, σε μια φάση που η συνήθως εξαιρετικά στιβαρή και σοβαρή «ερυθρόλευκη» άμυνα παρουσιάστηκε πολύ στατική και αργή στην αντίδρασή της, με τον Μάνο να σκοράρει τελικά με διπλή προσπάθεια. Από αυτό το 1-0 στο 14ο λεπτό και έπειτα πάντως, το σκηνικό άλλαξε πλήρως. Όπως συνηθίζει, μετά το γκολ ο Άρης επιθετικά «εξαφανίστηκε», αφού αφοσιώθηκε στην ανασταλτική λειτουργία του, ψάχνοντας τις γρήγορες αντεπιθέσεις.

Όσον αφορά στον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός ότι η άμυνά του άργησε να «βρεθεί» και να μπει στο ματς, αποτέλεσμα των πολλών αλλαγών του Μαρτίνς στο αρχικό σχήμα, επιθετικά έκανε το γνωστό παιχνίδι του με την κυκλοφορία και την κατοχή μπάλας σε ποσοστό σταθερά κοντά στο 65%. Έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να ισοφαρίσει, με σημαντικότερες τα δύο δοκάρια από Ντρέγκερ και Κάιπερς, όμως σε γενικές γραμμές η άμυνα των γηπεδούχων έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν δέχθηκε πολλές φάσεις. Αρκετές ήταν και οι «χαλασμένες» επιθέσεις των «ερυθρόλευκων» με δική του ευθύνη, όπως κάποιες βιαστικές και άτσαλες επιλογές υπό καλές προϋποθέσεις, με αυτό το 1-0 να μένει ως το ημίχρονο.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να μένει εξαιρετικά παθητικός σε μεσαία γραμμή και επίθεση και τον Ολυμπιακό να γίνεται ολοένα και πιο κινητικός, ειδικά μετά τις μαζεμένες αλλαγές του Μαρτίνς, Οι «ερυθρόλευκοι» χάνουν δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες με τον Ραντζέλοβιτς, πριν τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Άρη για το 2-0 με τον Σάσα, τη μοναδική των «κιτρίνων» επί της ουσίας σε όλο το ματς μετά το γκολ τους. Ο Ολυμπιακός έμεινε «ψηλά», πίεσε και τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Φορτούνη στο 82' έπειτα από έξοχη πάσα του Χασάν. Ωστόσο, το ματς είχε ακόμη... δρόμο. Μετά την ισοφάριση, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί πλέον που οπισθοχώρησαν μαζικά και άφησαν όλο τον χώρο στον Άρη να πλησιάσει την περιοχή τους, όντας πολύ παθητικοί. Στο 88' ο Τιάγκο Σίλβα έκανε πέναλτι-δώρο σε μια εξαιρετικά άτσαλη προσπάθεια, όμως ο Γκάμα αστόχησε από τη λευκή βούλα. Ένα λεπτό μετά, η «ερυθρόλευκη» άμυνα εξαφανίστηκε ξανά, όμως το πλασέ του Γκάμα εντός περιοχής πήγε δοκάρι και έξω. Κάπως έτσι έμεινε το 1-1 που σαφέστατα δεν ευνοεί την προσπάθεια του Άρη για την 2η θέση.

• 9

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό ο Μάντζιος είχε όλους τους παίκτες διαθέσιμοι. Έκανε 4 αλλαγές στο αρχικό σχήμα του (4-2-31) σε σχέση με το προηγούμενο ματς, με την επιστροφή του Μπεναλουάν μετά τις 7 Μαρτίου και την χρησιμοποίηση του Μάνου που ήταν αμφίβολος. Κλασικό ματς Άρη στο κομμάτι της τακτικής γενικά, ενώ στο β' μέρος άλλαξε το σχήμα σε 4-1-4-1 για να κρατήσει αποτέλεσμα που όμως όχι μόνο δεν του βγήκε αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε και περισσότερο περιοχή πριν βρει και την ισοφάριση.

• 20

Τετράδα στην άμυνα σχεδόν μετά από δύο μήνες για τον Πέδρο Μαρτίνς με αυτό το 4-2-3-1 αντί του 3-4-3 που προετοιμάζει για την επόμενη σεζόν. Ο Παπασταθόπουλος έμεινε προληπτικά εκτός αποστολής, οι Μπα και Αβραάμ είναι τραυματίες, ο Μασούρας ξεκουράστηκε ενώ σε γενικές γραμμές ο Πορτογάλος επέλεξε να χρησιμοποιήσει στις περισσότερες θέσεις παίκτες με λίγο έως ελάχιστο συμμετοχής. Αμυντικά είχε πολλά θέματα, αφού η ομοιογένεια είναι αυτή που κάνει τη διαφορά στους «ερυθρόλευκους» σε αυτό το κομμάτι, ενώ επιθετικά έκανε το γνωστό παιχνίδι του, το οποίο ωστόσο έγινε πιο ουσιώδες μονάχα όταν μπήκαν οι βασικοί.

89'

Είθισται η φάση του αγώνα να αποτελεί θετική ενέργεια. Κάτι που οδήγησε στο αποτέλεσμα. Ωστόσο, σε περιπτώσεις χαμένου πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με το σκορ στο 1-1 και την ομάδα που το χάνει να είναι αυτή που καίγεται για τη νίκη, είναι προφανώς η φάση που «διαμορφώνει» το αποτέλεσμα.

• 2’

Πρώτη φάση στο ματς για τον Άρη. Ο Μαντσίνι φεύγει στην κόντρα με ταχύτατη κίνηση ανάμεσα στους στόπερ όμως λίγο πριν βρεθεί προ του Τζολάκη, κόβεται καίρια από τον Ρέαμπτσιουκ.

• 2’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ατομική προσπάθεια του Ντρέγκερ από δεξιά, κάνει το γύρισμα, η μπάλα κοντράρει στον Μπεναλουάν και έπειτα στο αριστερό κάθετο του Κουέστα που μαζεύει.

• 8’

Νέα κούρσα του Μαντσίνι στην αντεπίθεση μετά από βολέ του Κουέστα, ο Αργεντινός αποφεύγει τον Ντρέγκερ και σουτάρει από διαγώνια θέση, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει σταθερά.

• 14’

ΓΚΟΛ! Μετά τον έλεγχο του VAR για φάση στο 11', ο Άρης ανοίγει το σκορ. Έξοχος συνδυασμός από Μαντσίνι και Σάσα από τα δεξιά, γύρισμα του δεύτερου για τον Μάνο ο οποίος κάνει την προβολή, ο Τζολάκης αποκρούει, η μπάλα κοντράρει ξανά στο κεφάλι του Μάνου και παρά την δεύτερη προσπάθεια του Τζολάκη, περνάει τη γραμμή για το 1-0.

• 20’

Δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Κάθετη μπαλιά του Εμβιλά στον χώρο για τον Κάιπερς ο οποίος προλαβαίνει την έξοδο του Κουέστα και κάνει το πλασέ από διαγώνια θέση, όμως η μπάλα σταματά ξανά στο αριστερό κάθετο πριν διώξει ο Σούντγκρεν πάνω στη γραμμή.

• 27’

Καλή φάση για τον Ολυμπιακό με το κοντρόλ και το δυνατό σουτ του Ραντζέλοβιτς εντός περιοχής έπειτα από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ και το τάκλιν του Σάσα που παραχωρεί κόρνερ.

• 35’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ντρέγκερ, ο Βρουσάι βρίσκεται προ του Κουέστα όμως η κεφαλιά του είναι άτσαλη, η μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 45+2’

Ο Ολυμπιακός πατάει ξανά περιοχή, έχει τις προϋποθέσεις για κάτι καλό με Ντρέγκερ και Ραντζέλοβιτς, όμως ο Σέρβος καθυστερεί χαρακτηριστικά και κόβεται ενώ είχε επιλογές για πάσα ή τελική προσπάθεια.

• 47’

Μακρινό σουτ του Μπερτόλιο, ο Τζολάκης είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει σταθερά.

• 52’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έξοχη κάθετη του Τιάγκο Σίλβα για τον Ραντζέλοβιτς που βγαίνει τετ-α-τετ όμως νικιέται από τον Κουέστα.

• 61’

Νέα χαμένη ευκαιρία από τον Ραντζέλοβιτς που υποδέχθηκε μπαλιά, μπήκε από δεξιά στην περιοχή όμως το σουτ ήταν πολύ κακό, βιαστικό και άτσαλο, πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

• 71’

Μεγάλη ευκαιρία του Άρη για το δεύτερο γκολ. Γρήγορη αντεπίθεση του Σίλβα, ο Σεμέδο δεν μπορεί να τον κόψει, βρίσκει τον Σάσα που μπήκε στην περιοχή και έκανε πλασέ ελάχιστα άουτ.

• 82’

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Υπέροχο γκολ από τους «ερυθρόλευκους». Σέντρα του Ραντζέλοβτς από δεξιά που κοντράρει, απίθανη μπαλιά με τη μία από τον Χασάν για τον Φορτούνη στην περιοχή και έξοχο κοντρόλ και πλασέ του Τρικαλινού με το αριστερό για το 1-1.

• 83’

Φάση για τον Ολυμπιακό με το γυριστό του Χασάν εντός περιοχής που μπλόκαρε ο Κουέστα.

• 88’

Πέναλτι για τον Άρη! Ο Τιάγκο Σίλβα ανατρέπει τον Σίλβα εντός περιοχής και ο ρέφερι δείχνει τη λευκή βούλα.

• 89’

Ο Μπρούνο Γκάμα εκτελεί το πέναλτι αλλά αστοχεί, δοκάρι και έξω!

• 90’

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη στην αντεπίθεση με το Σίλβα να βρίσκει τον Μπρούνο Γκάμα και το πλασέ αυτού στην κίνηση να πηγαίνει δοκάρι και άουτ.

Το ποδόσφαιρο στην εποχή της... μοναξιάς!

9
Αχμέντ Χασάν
Είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό από την πρώτη στιγμή που φόρεσε την ερυθρόλευκη φανέλα και αυτό απέδειξε ακόμη και σε ένα αδιάφορο ματς. Από τη στιγμή που μπήκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες φάσεις ενώ μια επαφή-κλάσης με τη μπάλα ήταν αυτή που χρειάστηκε για να βγάλει τον Φορτούνη φάτσα με το τέρμα για το 1-1.

16
Μπρούνο Γκάμα
Πέρα από το γεγονός ότι ήταν άφαντος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στις δύο φάσεις που βρήκε στο φινάλε για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, σούταρε και στις δύο δοκάρι και έξω, αρχικά από τη λευκή βούλα και μετά με πλασέ εντός περιοχής.

88
Λούκας Σάσα
Εξαιρετικό ματς σε όλους τους τομείς από τον Βραζιλιάνο χαφ. Βγήκε νικητής στις περισσότερες μονομαχίες με τους χαφ του Ολυμπιακού, κουβάλησε τη μπάλα όποτε χρειάστηκε, ενώ είχε και την ασίστ στο γκολ της ομάδας του.

Πολύ καλή η διαιτησία του Ισραηλινού στο «Βικελίδης». Λίγα σφυρίγματα και κάρτες στις φάσεις που χρειάστηκε να κρατήσει τον έλεγχο, ενώ στο γκολ του Άρη είχε τη βοήθεια του VAR για να πάρει τελικά την σωστή απόφαση. Σωστή και η υπόδειξη πέναλτι υπέρ των «κιτρίνων» στο φινάλε.

Ιταλικά ΜΜΕ: Από τον Απόλλωνα Σμύρνης πίσω στην Ιταλία ο Σλίβκα