• 64' Ντε Μπρόινε
  • 71' Μαχρέζ
  • 31' Κανσέλο
  • 86΄ Ντε Μπρόινε

Έχει αυτή την εκνευριστική ηρεμία στο παιχνίδι της. Αυτή την τρομακτική αίσθηση ανωτερότητας και σιγουριάς. Είτε κερδίζει 3-0 είτε χάνει 3-0 (σπάνια) παίζει με τον ίδιο τρόπο. Χωρίς πανικό, χωρίς βιασύνη, έχοντας την πεποίθηση πως ό,τι κι αν γίνει στο τέλος θα κερδίσει.

Για μία ώρα, η Παρί Σεν Ζερμέν είχε αιχμαλωτίσει τους Άγγλους, είχε προηγηθεί στο σκορ, κατέστρεφε ότι εκείνη πήγαινε να φτιάξει. Κι όμως, λίγο - λίγο η ομάδα του Πεπ πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε και το γύρισε με τον πιο κυνικό τρόπο που υπάρχει. Μία σέντρα - σουτ του Ντε Μπρόινε και ένα απευθείας φάουλ του Μαχρέζ, έγραψαν το 1-2 στο «Παρκ ντε Πρενς», που κάνει τους «πολίτες» απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Όπως με Μπάγερν

Τα παιχνίδια με την Μπάγερν Μονάχου αποτέλεσαν το καλύτερο σχολείο για τους Γάλλους. Κι επειδή η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως, η συνταγή ήταν ακριβώς η ίδια. Πολύ προσεκτικό 4-2-3-1, συμπαγείς γραμμές και instant offense, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα ει δυνατόν.

Απέναντι στην αγγλική φλυαρία με την μπάλα και τις πολλές πάσες μέχρι να κουραστεί ο αντίπαλος, η συνταγή του Ποκετίνο ήταν εντελώς διαφορετική. Από ένα εκπληκτικό τρίγωνο με τον Νεϊμάρ να αλλάζει κορυφές, ο Βραζιλιάνος υποχρέωσε τον Έντερσον στην πρώτη εντυπωσιακή απόκρουση (13’) με το ενεργειακό επίπεδο των Γάλλων να βρίσκεται από το πρώτο λεπτό στα ύψη.

Η διαφορά αυτή στις προσωπικές μονομαχίες έφερε και το 1-0, με τον Ντι Μαρία να εκτελεί κόρνερ στο πρώτο δοκάρι και τον Μαρκίνιος με φαλτσαριστή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ (14’) και να γίνεται ο πρώτος παίκτης μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο που σκοράρει σε δύο σερί σεζόν σε προημιτελικό και ημιτελικό.

Ονειρεμένο πρώτο μέρος

Ο Κέιλορ Νάβας πιστοποίησε ότι είναι ο φύλακας άγγελος των Γάλλων, αποκρούοντας την προβολή του Μπερνάρντο Σίλβα (21’), με τους Γάλλους να απειλούν ξανά από κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Παρέδες πέρασε ελάχιστα άουτ (27’).

Το πρώτο πιθανώς λάθος του Κοσταρικανού στο Champions League με ένα φτηνό πούλημα της μπάλας έφερε ευκαιρία με τον Μπερνάρντο Σίλβα (πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Παρέδες), με τους Παριζιάνους πάντως να απειλούνται μόνο από δικά τους λάθη στο build-up και να βγάζουν συνεχώς φάσεις στο επιθετικό τρανζίσιον.

Το σουτ του Μπάκερ κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ντίας (34’), ενώ λίγο πριν το ημίχρονο σε μία πολύ περίεργη φάση, ο Νεϊμάρ βγήκε τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Φλορέντσι, όμως με την φόρα που είχε ο Ιταλός έπεσε πάνω του και του στέρησε την καθαρή ευκαιρία (41’), αν και η τελευταία λέξη του ημιχρόνου ανήκε στους πολίτες με το ευθύβολο σουτ του Φόντεν (42’) να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Νάβας.

Παρότι ο Μπαπέ ήταν αόρατος, η καλή μέρα των δύο χαφ (Γκέιγ, Βεράτι) και το μαεστρικό μοίρασμα από τον Ντι Μαρία έδινε την απόλυτη υπεροχή στους Γάλλους, απέναντι σε μία εντελώς μπλοκαρισμένη Σίτι, που πραγματικά δεν είχε διακριθέντες στο πρώτο μέρος.

Αίσθηση ανωτερότητας

Ωστόσο, ήταν αδύνατον η Παρί Σεν Ζερμέν να αντέξει σε τέτοιους ρυθμούς πρέσινγκ και να κάνει αλάνθαστο παιχνίδι πίσω. Η επανάληψη ξεκίνησε με τους «πολίτες» να κατασκηνώνουν στην αντίπαλη εστία και να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: να πιέζουν. Δεν δημιούργησαν κάποια σημαντική φάση, αλλά έκαναν τους Γάλλους να χάσουν πολλά μέτρα στο γήπεδο και να νιώθουν συνεχώς στα σχοινιά. Ο Βεράτι απέτυχε για ελάχιστο να κάνει το 2-0 σε σέντρα-ξυραφιά του Μπαπέ (56’) και κάπου εκεί ήταν το turning point του ημιτελικού.

Η πίεση έγινε ακόμα πιο ισχυρή και το γκολ της ισοφάρισης φώναζε ότι έρχεται. Δεν ήρθε στο γυριστό του Ντε Μπρόινε (60’), όμως ο ίδιος παίκτης με μία πονηρή σέντρα - σουτ ξεγέλασε τον Νάβας, έκανε το 1-1 (64’) και άλλαξε όλο το ψυχολογικό μομέντουμ.

Με αίσθηση ανωτερότητας πια στο γήπεδο, η Μάντσεστερ Σίτι κυνήγησε και δεύτερο τέρμα, το οποίο βρήκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ (1-2, 71’).

Η αποβολή με απευθείας κόκκινη του Γκέιγ (77’) τελείωσε τα πάντα, με τους Άγγλους να έχουν ακόμα δύο καλές στιγμές για τρίτο γκολ, αλλά να φεύγουν με το μισό εισιτήριο του τελικού στα χέρια τους (1-2).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκέιγ, Παρέδες (83’ Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία (80’ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Κανσέλο (61’ Ζιντσένκο), Ρόδρι, Γκιντογάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν.

Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (vid)