Η αποστολή των «Μπλε» εγκλωβίστηκε πριν την έναρξη του αγώνα από εκατοντάδες οπαδούς της ομάδας, που ζητούσαν την αποχώρηση από την ESL, κάτι που έγινε πραγματικότητα λίγη ώρα μετά. Έτσι το τελικό 0-0 περνάει σε δεύτερη μοίρα μιας και η σημερινή ημέρα θα μείνει για την αποχώρηση από την European Super League.

Στο αγωνιστικό οι παίκτες της Τσέλσι φάνηκαν επηρεασμένοι από την όλη κατάσταση και άρχισαν να πιέσουν την Μπράιτον, η οποία στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την νίκη, είχαν ευκαιρίες ενώ η αποβολή του Ουάιτ στο 92ο λεπτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα, αφού ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος για να την εκμεταλλευτούν.

Με την ισοπαλία η Τσέλσι είναι 4η με 55 βαθμούς, στην θέση για το Champions League, ισόβαθμη με την Γουέστ Χαμ.

Τσέλσι - Μπράιτον 0-0