• 62' Δημήτρης Μάνος
  • 65' Ματέο Γκαρσία
  • 37' Τζέιμς Τζέγκο
  • 69' Γιώργος Δεληζήσης

Αγκαλιά με την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις βρίσκεται από σήμερα ο Αρης που ψαλίδισε τα όνειρα του Παναθηναϊκού μετά την υπερπολύτιμη νίκη του μέσα στη Λεωφόρο (1-2). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γύρισε το ματς μέσα σε τρία λεπτά (62’ Μάνος, 65’ Ματέο Γκαρσία) και αφού προηγουμένως είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαουρίσιο (52’) ενόσω οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με τον Σανκαρέ (31’).

Η αποβολή του Βραζιλιάνου μέσου ήταν η πλέον καθοριστική στιγμή του σημερινού ματς, καθώς άλλαξε άρδην την εικόνα και τις ισορροπίες, με τον Μαουρίσιο να έχει δεχθεί την πρώτη κίτρινη στο 44’ για διαμαρτυρία στη φάση του, τραβηγμένου από τα μαλλιά, πέναλτι που υπέδειξε ο Εσθονός ρέφερι Τόβερ (για σπρώξιμο του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ).

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στα πρώτα λεπτά του ματς και το κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα πολλά ατομικά λάθη και οι ελάχιστες υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Αρης ήταν η πρώτη ομάδα που πλησίασε το γκολ στο 9’ με την κεφαλιά του Μπερτόλιο που πέρασε άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 31’ μετά από ιδανική σέντρα του Χουάνκαρ και κεφαλιά του Σανκαρέ (1-0) που επέστεψε στην πράσινη ενδεκάδα μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος όπου επίσης είχε σκοράρει.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο (41’), ο Εσθονός διαιτητής Τόβερ έδωσε πέναλτι τραβηγμένα απ’ τα μαλλιά σε επαφή του Αλεξανδρόπουλου με τον Ρόουζ στην περιοχή σε εκτέλεση στατικής φάσης.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάνος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Τόβερ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουρίσιο (52’) με συνέπεια να τροποποιηθούν οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς και τον Παναθηναϊκό να μένει με δέκα παίκτες για περίπου ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Ο Αρης εγκαταστάθηκε στην περιοχή των πράσινων και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε τρία λεπτά! Αρχικά ο Μάνος ισοφάρισε στο 62’ (1-1) και εν συνεχεία ο Ματέο Γκαρσία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 65’ (2-1).

Στο 79’ ο Μάνος έχασε σημαντική ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τον Αρη, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο μέχρι το τέλος και έτσι κατέκτησε την υπερπολύτιμη νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με την έξοδό του στην Ευρώπη.

• 22

Ο Λάζλο Μπόλονι επανέφερε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3 με τον Βέλεθ και τον Νιάς δίδυμο στόπερ, τον Αλεξανδρόπουλο 6άρι και τους Μαουρίσιο και Σανκαρέ εσωτερικούς μέσους, ενώ επέλεξε τον Αϊτόρ αντί του Χατζηγιοβάνη στο δεξί φτερό. Μετά την αποβολή του Μαουρίσιο έβαλε στο ματς τον Σάντσες μπροστά από τον Μολό, αλλά η αλλαγή δεν του βγήκε και μετά το 1-2 ήταν πολύ δύσκολο να διεκδικήσει πολλά πράγματα με παίκτη λιγότερο.

• 9

Ο προπονητής του Άρη είδε την ομάδα του να δυσκολεύεται να φτάσει με κυκλοφορία στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Eγινε όμως απειλητικός - και σκόραρε -μετά την αποβολή του Μαουρίσιο, χάρη στην είσοδο του Γκάνεα (αριστερό πόδι στην αριστερή πλευρά, αντί του δεξιοπόδαρου Σούντγκρεν) και στην ταχύτητα με την οποία οι μέσοι του (Σάσα, Μπερτόγλιο, Τζέγκο/Ματίγια) κυκλοφορούσαν τη μπάλα απέναντι στην... τεντωμένη και κουρασμένη άμυνα του Παναθηναϊκού.

52'

Ο Εσθονός διαιτητής Τόβερ δείχνει την άγουσα για τα αποδυτήρια στον Μαουρίσιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αλλάζει τις αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα. Η πρώτη κάρτα στον Βραζιλιάνο ήταν για διαμαρτυρία στο πέναλτι-φάντασμα του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ.

• 9’

Σέντρα του Ματέο Γκαρσία από αριστερά, ο Μπερτόλιο πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

• 31’

ΓΚΟΛ! Ο Μαουρίσιο τροφοδοτεί τον Χουανκάρ που βγάζει ιδανική σέντρα από αριστερά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ο Σανκαρέ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

• 41’

Εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι ο διαιτητής δίνει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ εντός περιοχής.

• 45’

Ο Μάνος αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνει όμως τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη και χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

• 49’

Ο Μαντσίνι μπαίνει στην περιοχή του Παναθηναϊκού και σουτάρει, ο Διούδης αποκρούει τη μπάλα και αυτή στρώνεται στον Μπερτόλιο που πλασάρει άουτ.

• 62’

ΓΚΟΛ! Σε κάθετη πάσα του Μπερτόλιο η μπάλα βρίσκει στον Μολό και στρώνεται στον Μάνο, που πλασάρει ψύχραιμα τον Διούδη και ισοφαρίζει (1-1).

• 65’

ΓΚΟΛ! Ο Σάσα σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Διούδης αποκρούει ασταθώς και ο Ματέο Γκαρσία παίρνει το ριμπάουντ και διαμορφώνει το 1-2.

• 1

Η αποβολή του Μαουρίσιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έπαιξε τον κυριότερο ρόλο στην έκβαση του ματς καθώς ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε απλώς με δέκα παίκτες για 40 λεπτά. Εχασε τον καλύτερό του παίκτη και αποδιοργανώθηκε πλήρως.

• 2

Οι άμεσες αλλαγές του Μάντζιου μετά την αποβολή του Μαουρίσιο και ειδικά η είσοδος στο ματς του Ματίγια στον άξονα της μεσαίας γραμμής, εκτός από έγκαιρες ήταν και απόλυτα στοχευμένες.

• 3

Η ανύπαρκτη αντίδραση του Παναθηναϊκού που παρέδωσε πνεύμα μετά το 60' και παρουσίασε μία ομάδα άνευρη και πελαγωμένη, μη βγάζοντας ούτε ίχνος αντίδρασης.

Ενα κουβάρι οι παίκτες του Αρη πανηγυρίζουν την καθοριστική σημερινή τους νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό μέσα στο γήπεδο τη Λεωφόρου μετά το τέλος του ματς.

9
Δημήτρης Μάνος
Ο επιθετικός του Αρη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα μετά το χαμένο πέναλτι στο 45' να πετύχει το καθοριστικό γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του, που αποτέλεσε το κλειδί της ανατροπής και την κατάκτησης της νίκης.

22
Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα
Μπήκε στην αρχική ενδεκάδα για να καλύψει το κενό του Χατζηγιοβάνη, αλλά δεν κατάφερε σε καμία στιγμή του ματς να κάνει αισθητή την παρουσία του. Επαιζε δεν έπαιζε ήταν το ένα και το αυτό.

10
Ματέο Γκαρσία
Δεν ήταν μόνο το γκολ με το οποίο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο ματς, αλλά η γενικότερη παρουσία του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καθώς αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Με δύο μέτρα και δύο σταθμά η διαιτησία του Εσθονού Τόβερ, που έδειξε διπλάσιες κίτρινες κάρτες σε παίκτες του Παναθηναϊκού, εξάντλησε την αυστηρότητά του στο πέναλτι του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ και έδειξε, στην ίδια φάση, την πρώτη κίτρινη στον Μαουρίσιο για διαμαρτυρία, αποβάλοντάς τον στο 52'.

Μαρινάκης: «Να μας γίνει μάθημα αυτή η σεζόν» (vid)