Η μεταγραφή του ανακοινώθηκε στις 20 Ιανουαρίου και η σεζόν έληξε στις 17 Απριλίου. Ο Άρης, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, που είχε αποκλείσει την Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε να παλεύει για την παραμονή του και να κινδυνεύει με υποβιβασμό, μέχρι την αλλαγή προπονητή που τον έφερε εντέλει στην έκτη θέση. Ανάμεσα στον θρυλικό Ολυμπιακό Βόλου και τη θρυλική Καβάλα. Τι πρόλαβε να δει και να ζήσει ο Ντανίλο Περέιρα;

1. Να έχει δύο προπονητές σε τέσσερις μήνες! Ξεκίνησε με τον Γιάννη Μηχαλίτσιο και ακολούθησε ο Σάκης Τσιώλης, ενώ ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ είχε απολυθεί μια εβδομάδα πριν γίνει η μεταγραφή του και πιθανότερα ο νεαρός αμυντικός μέσος να ήταν επιλογή του Αργεντινού τεχνικού, ο οποίος είχε τις διασυνδέσεις με την Πάρμα.

2. Να συμμετάσχει, εν γένει, στο πρωτάθλημα της σεζόν 2010-11, ίσως το πιο διάσημο της τελευταίας δεκαετίας. Το πρωτάθλημα στο οποίο είχε ρόλο και λόγο όλη η… χρυσή γενιά παραγόντων του ελληνικού ποδοσφαίρου και για το οποίο λίγο καιρό μετά μάθαμε όλες τις λεπτομέρειες μέσα από τις συνομιλίες παραγόντων, προπονητών και παικτών, οι οποίες ηχογραφούνταν. Το περίφημο «Koriopolis» που ξεκίνησε με ηχογραφημένες συνομιλίες από τον Ιανουάριο του 2011 και είχε ως αποτέλεσμα τον υποβιβασμό του Ολυμπιακού Βόλου και της Καβάλας.

3. Να δει την ομάδα του να κερδίζει στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ. Του Μανόλο Χιμένεθ. Ο ίδιος ήταν στην Πορτογαλία για αγώνα της Εθνικής του ομάδας κόντρα στην Νορβηγία κάτω των 20 ετών και δεν είχε επαφή με το Ολυμπιακό Στάδιο, αλλά είπαμε να αναφέρουμε και κάτι που δέκα χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει.

4. Να ακούσει τον Νίκο Κωστένογλου να περιγράφει το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε στον αγώνα Λάρισα-Άρης ως κάτι μάλλον συμπτωματικό και μεταφυσικό... «Προηγηθήκαμε και ενώ είχαμε την δυνατότητα να βάλουμε δεύτερο και τρίτο γκολ δεν το πετύχαμε. Ο αντίπαλος πέτυχε ένα γκολ 20 μέτρα έξω από την εστία μας και μας ισοφάρισε».

5. Να είναι αυτόπτης μάρτυρας σε ένα συγκλονιστικό ματς στην Κέρκυρα, βγαλμένο από τα όνειρα των Ελλήνων οπαδών, με τον Άρη που έχανε 2-1 στο ημιχρόνο, να κερδίζει 3-4 στο φινάλε (σ.σ. ο ίδιος ξεκίνησε το ματς κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο).

6. Να ζήσει το καλό, το αυθεντικό, το ελληνικό, ντου των οπαδών μετά από ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Άρης-Ηρακλής 0-1 (σ.σ. ο ίδιος έπαιξε 90 λεπτά) και η αστυνομία με χρήση καπνογόνων να προστατεύει τους ποδοσφαιριστές από τους οπαδούς του Άρη.

7. Να υπάρξει συμπαίκτης με ορισμένα από τα... ιερά τέρατα του Άρη, όπως τον Σέρχιο Κόκε, τον Νέτο, τον Χαβίτο, τον Τονι Κάλβο και τον Ραούλ Μπομπαντίγια.

8. Να παίξει αντίπαλος με τον Πέτρο Μάνταλο στην εφηβεία του. Τη σεζόν 2010-11 στην τελευταία αγωνιστική της Super League, o 19χρονος τότε αρχηγός της ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα Ξάνθη-Άρης στο 71ο λεπτό του αγώνα. Ήταν η δεύτερη επαγγελματική σεζόν του Μάνταλου και η πρώτη που είχε περισσότερες από μία συμμετοχές.

9. Να παρακολουθήσει αληθινό ντέρμπι ανάμεσα στον Άρη και τον Ολυμπιακό. Με ένταση, πάθος, μέχρι και αψιμαχίες με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια αρκετά συχνά μέσα στο παιχνίδι και τον Τάσο Σιδηρόπουλο να μπαίνει στη μέση για να τους χωρίσει.

10. Να ζήσει με αγωνία τα δευτερόλεπτα πριν από τη σέντρα του αγώνα Άρης-Μάντσεστερ Σίτι. Ίσως όχι την ίδια αγωνία που είχε ο Κώστας Μενδρινός ή ο Νέρι Καστίγιο, αφού δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στο ματς, αλλά σίγουρα μια... αναταραχή στην κερκίδα θα την είχε.