• 28' Κρόος
Κοκκινες καρτες
  • 90' Κασεμίρο
  • 62' Μινγκέθα

Ήταν σαν ένας πίνακας ζωγραφικής. Όλα γίνονταν σε υπέρτατο βαθμό αισθητικής. Το μόνο που χαλούσε την ομορφιά ήταν η καταρρακτώδης βροχή που δεν σταμάτησε να πέφτει από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ημίωρο το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι στο 3-0. Η Μπαρτσελόνα κυκλοφορούσε με απόλυτη φλυαρία και δίχως σκοπό την μπάλα μπροστά, όμως κάθε κόντρα της βασίλισσας μύριζε γκολ.

Οι παίκτες του Ζιντάν έμοιαζαν με ορκισμένους κομάντο που ήξεραν ακριβώς πως πρέπει να αναχαιτίσουν τον αντίπαλο και που να χτυπήσουν, την ώρα που οι Καταλανοί έφαγαν ένα ημίχρονο δίχως να ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται.

Κι όμως, στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Ο Ρόναλντ Κούμαν με τις σούπερ επιθετικές του αλλαγές έπαιξε με τον… Χάρο. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε σε ενέργεια, σε ρυθμό, σε αποτελεσματικότητα.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε στο πρόσωπο του Όσκαρ Μινγκέθα το πιο απρόβλεπτο σκόρερ για το 2-1, τρύπησε πολλές φορές την αντίπαλη άμυνα (κυρίως με τους πλάγιους μπακ που γίνονταν εξτρέμ), όμως η μπάλα δεν ήταν σύμμαχος της.

Το δοκάρι αρνήθηκε στον Μορίμπα το 2-2 στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων και κάπως έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία παλικαρίσια νίκη, που την φέρνει ξανά στην κορυφή ισόβαθμη με την Ατλέτικο Μαδρίτης σε ένα χορταστικό clasico που θύμισε κάτι από τα περασμένα ένδοξα χρόνια…

13

Ένα γκολ ποίημα. Ένα γκολ έργο τέχνης. Από τους αρχιτέκτονες του (Βαλβέρδε, Λούκας Βάθκεθ), μέχρι τον εκτελεστή του. Με ένα τακουνάκι μοναδικής έμπνευσης ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος για για πρώτη φορά απέναντι στην Μπαρτσελόνα μετά την σεζόν 2015-16!

• 10’’

Φαρμακερή συρτή σέντρα του Τζόρντι Άλμπα από τα αριστερά, ο Κουρτουά διώχνει ασταθώς στο σημείο του πέναλτι, όμως η άμυνα της Ρεάλ απομακρύνει τον κίνδυνο.

• 13’’

Απίθανο γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης. Από εκπληκτική κούρσα του Βαλβέρδε, η μπάλα φτάνει δεξιά στον Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος κάνει σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Μπενζεμά και φοβερό τακουνάκι κάνει το 1-0.

• 28’’

Από φάουλ του Κρόος, η μπάλα χτυπάει πρώτα στον Ντεστ και αλλάζει τροχιά, ο Τζόρντι Άλμπα που βρίσκεται πάνω στην γραμμή την βρίσκει ξανά με το κεφάλι, αλλά με τρίσποντη καραμπόλα η μπάλα πάει πιο βαθιά στα δίχτυα για το 2-0!

• 34’’

Ο Βινίσιους φεύγει στην κόντρα και δίνει την μπάλα στον αμαρκάριστο Βαλβέρδε, που με διαγώνιο σουτ σημαδεύει το δοκάρι. Ο Λούκας Βάθκεθ παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει συρτά, όμως ο Τερ Στέγκεν απλώνεται και σώζει το 3-0!

• 45’+1’’

Από απίστευτη εκτέλεση κόρνερ του Λιονέλ Μέσι η μπάλα παίρνει απίστευτη τροχιά (ακούμπησε ελάχιστα ο Κουρτουά) και καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα.

• 45’+2’’

Από εκτέλεση κόρνερ του Ντεμπελέ, η μπάλα φτάνει στον Μέσι στο πίσω δοκάρι, όμως ο Κουρτουά με έγκαιρη έξοδο αποσοβεί το τετ-α-τετ.

• 55’’

Φαρμακερή κόντρα με τέσσερις μαδριλένους έναντι τριών αμυντικών, όμως η τελική πάσα του Βαλβέρδε προς τον Μπενζεμά είναι κακή.

• 57’’

Νέα κόντρα της Ρεάλ με αριθμητική υπεροχή, όμως το αριστερό σουτ του Μπενζεμά εκτός περιοχής φεύγει ψηλά.

• 60’’

Από σέντρα του Τζόρντι Άλμπα από τα αριστερά και αδράνεια της άμυνας, ο Μιγκέθα βρίσκεται σε θέση σέντερ-φορ και από κοντά νικάει τον Κουρτουά για το 2-1.

• 62’’

Βινίσιους και Μεντί συνδυάζονται από τα αριστερά, όμως στην σέντρα του τελευταίου παρεμβάλλεται το πόδι του Αραούχο, ο οποίος στέλνει την μπάλα στην ρίζα της δοκού και μετά κόρνερ.

• 63’’

Η Μπαρτσελόνα τρυπάει ξανά την αντίπαλη άμυνα από τα αριστερά, όμως ο Κουρτουά διώχνει με τα πόδια το πλασέ του Τζόρντι Άλμπα, μετά από την έξοχη πάσα του Μέσι.

• 66’’

Ο Βινίσιους από απίθανη μπαλιά του Μόντριτς φεύγει μόνος του πίσω από την σέντρα, όμως αντί να τελειώσει την φάση κάνει κακή πάσα στον Μπενζεμά και ο Αραούχο προλαβαίνει σωτήρια.

• 67’’

Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει βόλεϊ με κεφαλιές, όμως ο Κρόος δεν σημαδεύει σωστά με το κεφάλι ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι!

• 71’’

Ο Μινκέθα βρίσκεται και πάλι σε θέση βολής αυτή τη φορά ως δεξιός εξτρέμ, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχειρεί περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κουρτουά.

• 83’’

Ο Τζόρντι Άλμπα βρίσκεται ξανά φάτσα με τον Κουρτουά, όμως το πλασέ του περνάει παράλληλα προς την εστία. Στην συνέχεια της φάσης ο Μεντί φαίνεται να τραβάει εντός περιοχής τον Μπρέιθγουεϊτ που παίρνει το ριμπάουντ, όμως ο διαιτητής δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι.

• 91’’

O Μαρσέλο βγαίνει ξανά τετ-α-τετ, όμως ανοίγει το κοντρόλ και ο Μινγκέθα τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή.

• 90’+5’’

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μορίμπα βρίσκεται σε θέση βολής στην καρδιά της περιοχής, όμως το βολέ του σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά!

• 1

Το χαμένο πρώτο μέρος της Μπαρτσελόνα, που έμοιαζε να παραπαίει στο γήπεδο. Το αρχικό πλάνο του Κούμαν με 3-5-2 απέτυχε πλήρως τόσο σε δημιουργικό, όσο και σε ανασταλτικό επίπεδο. Οφείλουμε πάντως να αναγνωρίσουμε ότι ο Ολλανδός δούλεψε πάρα πολύ το παιχνίδι με εκπληκτικές αλλαγές τρομερού ρίσκου και λίγο έλειψε να πάρει έναν βαθμό που θα ήταν προϊόν της προπονητικής του κλάσης.

• 2

Τα σπάνια γκολ που έβαλε η Ρεάλ Μαδρίτης. Το πρώτο είναι προϊόν παγκόσμιας κλάσης και το βλέπουμε μόνο από υπερπαίκτες, όμως στο δεύτερο χρειάζεται μία απίστευτη τρίσποντη καραμπόλα (πρώτα σε Ντεστ και μετά σε Τζόρντι Άλμπα) για να έρθει το 2-0 και να γείρει για τα καλά η πλάστιγγα προς την μεριά της Ρεάλ Μαδρίτης.

• 3

Τα χαμένα τετ-α-τετ των Καταλανών μπακ. Σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις Τζόρντι Άλμπα και Μινγκέθα βγήκαν τετ-α-τετ με τον Κουρτουά, αλλά ο Βέλγος τερματοφύλακας όρθωσε το ανάστημα τους και τους έκρυψε την εστία. Ο Ντεμπελέ με τον Γκριεζμάν χάθηκαν στην αντίπαλη περιοχή, ο Μέσι δεν βρήκε ούτε μία φορά χώρο και οπτικό πεδίο για να εκτελέσει και η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε ποτέ να ανταποδώσει τα γκολ που δέχθηκε.

Βροχή. Πολύ βροχή. Πάρα πολύ βροχή. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι ουρανοί στην Μαδρίτη άνοιξαν και όλοι έγιναν σαν βρεγμένα παπιά, με τον Λιονέλ Μέσι να αναγκάζεται να αλλάξει φανέλα και ισοθερμικό δέκα λεπτά πριν το τέλος.

28
Όσκαρ Μινγκέθα
Ποιος θα περίμενε ότι ένας παίκτης που θα έπαιζε στο πρώτο του clasico θα είχε τέτοια επιρροή στο ματς; Ξεκίνησε ως στόπερ σε τριάδα, μετά έγινε φουλ-μπακ, σκόραρε, είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία, μετά ξαναγύρισε ως στόπερ, έπαιζε την θέση με την άνεση ενός έφηβου Πικέ παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης έβγαζε κόντρες με αριθμητικό πλεονέκτημα! Ματς καριέρας για τον πιτσιριά, με την «βασίλισσα» να έχει σε ρόλο απροσδόκητων πρωταγωνιστών τους Λούκας Βάθκεθ (ασύλληπτο πρώτο μέρος) και Βαλβέρδε.

19
Αντριάν Οντριοθόλα
Η Μπαρτσελόνα είχε αρκετούς υστερήσαντες (Ντεστ, Ντεμπελέ, Πέδρι), όμως κανείς δεν ήταν χειρότερος του Οντριοθόλα. Ο Βάσκος μπακ μπήκε λίγο πριν το ημίχρονο λόγω τραυματισμού του απίστευτου Λούκας Βάθκεθ και τα έκανε μούσκεμα. Σε τρεις περιπτώσεις ο Τζόρντι Άλμπα έφυγε στην πλάτη του και βγήκε τετ-α-τετ, ενώ δεν φάνηκε καθόλου επιθετικά, σε ένα εφιαλτικό βράδυ για τον Βάσκο μπακ.

8
Τόνι Κρόος
Ο ορισμός του ρομπότ. Λίγο μετά από την τέλεια εμφάνιση απέναντι στην Λίβερπουλ, ο Γερμανός έκανε μία ακόμα… τελειότερη σε ματς με ακόμα μεγαλύτερο δείκτη δυσκολίας. Σε ένα ματς που η Ρεάλ Μαδρίτης είχε 37% κατοχή μπάλας, εκείνος είχε 93% σε εύστοχες μεταβιβάσεις, δείχνοντας για μία ακόμα φορά την απαράμιλλη κλάση του. Σκόραρε ένα τυχερό γκολ και είχε δύο - τρεις εκπληκτικές κάθετες που άνοιξαν αντεπιθέσεις που έμοιαζαν με μισό γκολ.

Επειδή όντως μιλάμε για ένα clasico που τα είχε όλα, δεν θα μπορούσαν να λείπουν και τα διαιτητικά παράπονα. Μετά το τέλος του ματς ο Πικέ όρμησε στον διαιτητή Χιλ Μανθάνο, εστιάζοντας τα παράπονα του στην φάση της ανατροπής του Μπρέιθγουεϊτ στο 83ο λεπτό. Ο Κούμαν μίλησε για καθαρό πέναλτι και είναι αλήθεια πως υπάρχει επαφή από τον Μεντί που όμως χρειάζεται… δυναμόμετρο για να φανεί αν προκάλεσε την πτώση του Νορβηγού φορ της Μπαρτσελόνα.