• Τρεϊμάνις (Λετονία) / VAR: Στεφάνσκι (Πολωνία)
  • Σπασγιονίκοβς (Λετονία)
  • Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
  • 45' Εραμούσπε
  • 73' Χασάν

Το ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα του Αργύρη Γιαννίκη μπορεί να κοντράρει τους πάντες δεν είναι πια έκπληξη και ο Ολυμπιακός το... κατάλαβε και με το παραπάνω στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό Κυπέλλου στους Ζωσιμάδες. Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν στο σκορ με πέναλτι, απείλησαν με απίθανες ευκαιρίες για το 2-0, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τη... δουλειά χάρη σε ένα υπέροχο γυριστό του Αχμέντ Χασάν που έφερε το ματς στα ίσα και ταυτόχρονα... έγειρε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στους Πειραιώτες. Εξαιρετικό ματς συνολικά, με μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, καλό ρυθμό, αρκετή ένταση και έναν άκρως ανταγωνιστικό ΠΑΣ που έβαλε δύσκολα στους νταμπλούχους.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός από το ξεκίνημα ξεκίνημα. Και οι δύο ομάδες είχαν καλή πίεση στον αντίπαλο και προσήλωση στην τακτική, κάτι που μοιραία οδήγησε σε ένα παιχνίδι με ένταση μεν, αλλά χωρίς πολλές φάσεις και σχετικά ισορροπημένο ως προς την ουσία του. Μετά τα μισά του πρώτου μέρους αύξησε την κατοχή του ο Ολυμπιακός και άρχισε να κάνει παιχνίδι από τη μέση και μπροστά, πιέζοντας ψηλά, αλλά και τον ΠΑΣ αντίστοιχα να απαντά με δικό του πολύ καλό ματς σε μεσαία γραμμή και άμυνα, με την ομάδα του Γιαννίκη να δοκιμάζει με τη σειρά της να απειλήσει κυρίως στην αντεπίθεση.

Μετά από λίγες μεν αλλά ουσιαστικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, τελικά η μπίλια έκατσε στην πλευρά του ΠΑΣ, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το γκολ στα... χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι του Εραμούσπε, έπειτα από χέρι του Μπα σε σουτ του Κάστρο. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με 5-4 τελικές για τον ΠΑΣ και 55% κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό.

Όπως αναμενόταν, στο β' μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με πολύ έντονη πίεση γύρω από την εστία του Λοντίγκιν, αναγκάζοντας τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν αρκετές φάσεις για την ισοφάριση, ενδιάμεσα δύο τεράστιες ευκαιρίες για το 2-0 έχασαν και οι Γιαννιώτες στην αντεπίθεση, ωστόσο τα λεπτά κυλούσαν και το 1-0 παρέμενε, με τους γηπεδούχους να αντέχουν στην άμυνά τους, ενώ φυσικά πάντα απειλούσαν τον Σα όσο η ομάδα του Μαρτίνς ανέβαινε όλο και περισσότερο στο γήπεδο.

Τελικά, από τη στιγμή που ο Σα γλίτωσε δις το 2-0 για την ομάδα του, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την ισοφάριση. Μετά τις νέες αλλαγές του Μαρτίνς που έριξε Ελ Αραμπί και Εμβιλά στο ματς, η ομάδα του ανέβηκε ακόμη περισσότερο και μετά από μια φάση διαρκείας, ο Χασάν έκανε το 1-1 στο 73' με ένα υπέροχο γυριστό σουτ έπειτα από σέντρα του Φορτούνη. Ως το φινάλε δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τον Ολυμπιακό πλέον να έχει το εκτός έδρας γκολ και το πλεονέκτημα. Το τελικό 1-1 αφήνει τις εντυπώσεις μεν στον ΠΑΣ για την απόδοση και την συνολική εικόνα του, αλλά την ουσία στον Ολυμπιακό που έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

• 7

73'

Ο Χασάν έψαξε το γκολ σε όλο το ματς και το βρήκε σε μια στιγμή κλάσης που έβγαλε όλη την εκτελεστική ικανότητά του, με αυτό το άκρως εντυπωσιακό εναέριο βολέ.

• 6’

Πρώτη φάση για τον ΠΑΣ με τον Μιλιντσεάνου να φεύγει στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη μπαλιά, αλλά τον Σα να προλαβαίνει με την έξοδο και να μπλοκάρει.

• 8’

Σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ – πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό.

• 12’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Γέμισμα του Φορτούνη, η μπάλα κοντράρει κάπου και φτάνει στον Χασάν ο οποίος εξ επαφής σουτάρει πάνω στον Λοντίγκιν που μπλοκάρει.

• 16’

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Αντεπίθεση των γηπεδούχων που καταλήγει με σουτ του Μιλιντσεάνου και σταθερή επέμβαση του Σα.

• 30’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Στην κόντρα οι «ερυθρόλευκοι» με τον Μπρούμα να τροφοδοτεί τον Χασάν, αυτόν να μπαίνει στην περιοχή αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, αφού γλίστρησε κιόλας – μπλόκαρε εύκολα ο Λοντίγκιν.

• 44’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Μετά από μπαλιά του Πίρσμαν και γύρισμα του Ελευθεριάδη ο Μιλιντσεάνου δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της και να κάνει την προβολή.

• 45+3’

Πέναλτι για τον ΠΑΣ! Ο Κάστρο σουτάρει, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπα και παρότι αρχικά ο ρέφερι χάνει τη φάση, έπειτα τσεκάρει τη φάση μέσω VAR και δείχνει τη λευκή βούλα.

• 45+6’

ΓΚΟΛ! Ο Εραμούσπε εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και κάνει το 1-0 για τον ΠΑΣ.

• 47’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπρούμα εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ μετά από ενέργεια του Ανδρούτσου, όμως το σουτ του Πορτογάλου είναι αδύναμο και η μπάλα φτάνει εύκολα στα χέρια του Λοντίγκιν.

• 55’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Μιλιντσεάνου σπάει το οφσάιντ και υποδέχεται κάθετη μπαλιά στην πλάτης της άμυνας, όμως ο Σα τον νικά στο τετ-α-τετ αποκρούοντας με το πόδι.

• 58’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Φορτούνη και κεφαλιά του Χασάν από καλή θέση, άουτ.

• 63’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φορτούνης, Χασάν και Μπρούμα συνδυάζονται, όμως το σουτ του τελευταίου από πλεονεκτική θέση είναι και πάλι άψυχο, ο Λοντίγκιν μαζεύει πολύ εύκολα.

• 65’

Σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής, ο Λοντίγκιν πέφτει και μαζεύει σταθερά.

• 65’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι βρίσκουν και πάλι χώρο στην κόντρα, ο Σάλιακας κάνει το γύρισμα, ο Μιλιντσεάνου την προβολή και ο Σα με... κάποιο τρόπο αποκρούει ξανά.

• 70’

Σουτ του Καρτάλη που κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Κεφαλιά άουτ του Ντομίνγκεθ μετά την εκτέλεσή του.

• 73’

ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Φάση διαρκείας για τους «ερυθρόλευκους», σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά και απίθανο εναέριο βολέ του Χασάν για το 1-1, παρά την καλή αντίδραση του Λοντίγκιν.

• 78’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κάθετη μπαλιά του Μασούρα για τον Ελ Αραμπί και πλασέ του Μαροκινού, όμως ο Λοντίγκιν σώζει με το γόνατο.

• 80’

Νέα φάση για το 1-2 του Ολυμπιακού. Ο Φορτούνης δίνει στον Ελ Αραμπί, αυτός φεύγει στην κόντρα όμως παρότι έχει δύο απλές πάσες δεξιά για τον Μασούρα και αριστερά για τον Φορτούνη που ήταν ολομόναχοι, καθυστερεί και κόβεται.

• 82’

Δυνατό σουτ του Καρτάλη με το αριστερό, η μπάλα λίγο άουτ.

Αγάπη... χωρίς σχόλια!

1
Ζοζέ Σα
Η περίοδος του πρόσφατου ντεφορμαρίσματος του Πορτογάλου φάνηκε πως ήταν μια κακή παρένθεση στη συνολική εξαιρετική πορεία του στο Λιμάνι. Στους Ζωσιμάδες κράτησε μόνος του τον Ολυμπιακό μέσα στο κόλπο του θετικού αποτελέσματος, το οποίο και τελικά ήρθε. Εμφάνιση από αυτές που τον έβαλαν στον κάδρο της Εθνικής Πορτογαλίας.

20
Νικολάε Μιλιντσεάνου
Ο Μολδαβός επιθετικός βρέθηκε απέναντι στην εστία του Σα σε τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις, όμως είτε σπατάλησε την ευκαιρία με κακή προσπάθεια, είτε δεν πρόλαβε να κάνει τελική, είτε νικήθηκε από τον Πορτογάλο.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο Χασάν μπορεί να ήταν αυτός που ισοφάρισε, όμως μέχρι εκείνο το σημείο ο Αιγύπτιος είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες. Αντιθέτως, αυτός που δημιούργησε το 1-1 ήταν και ο πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού από τη μέση και μπροστά σε όλο το ματς.

Ο Λετονός Τρεϊμάνις χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR για την υπόδειξη του πέναλτι του ΠΑΣ, το οποίο και τελικά καταλόγισε αφού αρχικά είχε χάσει τη φάση. Αυτή ήταν και η μοναδική δύσκολη φάση, αφού κατά τα άλλα κράτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δείχνοντας και κάρτες στις φάσεις που χρειάστηκε.

Πήρε το ντέρμπι με Άρη, έγραψε ιστορία και πάει τελικό ο ΠΑΟΚ!

0

O Πανιώνιος δεν ξέχασε το Κύπελλο πριν 30 χρόνια

0

Πρόστιμο 15.000 στον Άρη για την επίθεση οπαδών του σε παράγοντες του Ολυμπιακού