• 17' Τζέιμς Τζέγκο
  • 57' Λούκας Σάσα
  • 16' Χουάν Μουνάφο
  • 80' Ντάνι Σουάρεθ

Ο Αστέρας Τρίπολης ξάφνιασε τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», παίζοντας παιχνίδι όμοιο με το δεύτερο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης στην Πελοπόννησο, εκεί όπου η ομάδα του Ράσταβατς είχε κάνει ανατροπή (2-1) σε λίγα λεπτά πετυχαίνοντας στον απόλυτο βαθμό στις αντεπιθέσεις.

Το πρέσινγκ του Αστέρα τού απέφερε έξι τελικές ήδη πριν το μισάωρο, την ώρα που ο Άρης έκανε το πρώτο του σουτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα στο 36'.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 9ο λεπτό από κόρνερ, με κοντινή προβολή του Βαγιέντε, όμως ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ και το VAR επιβεβαίωσε την κρίση του, ακυρώνοντας το τέρμα.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τον Άρη να πατάει γκάζι και τον Αστέρα να του δείχνει ότι όσο περισσότερο ανεβαίνει, τόσα περισσότερα κενά θα αφήνει στην άμυνα.

Τελικά, ήταν ο Άρης αυτός που εκμεταλλεύτηκε κενό του αντιπάλου, με τον Σάσα να βγάζει έξοχη μπαλιά στον νεοεισελθόντα Σίλβα και τον Πορτογάλο να ξεχύνεται προς την εστία του Παπαδόπουλου, να τον αποφεύγει και να πλασάρει εύστοχα για το 1-0, βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Σε αντίστοιχη φάση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Δημήτρης Μάνος δέχτηκε την κάθετη του Σίλβα και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το τελικό 2-0 που κρατά τον Άρη στη 2η θέση και τον επαναφέρει στο δρόμο των τριπόντων.

• 14

Άκης Μάντζιος: Ο προπονητής του Άρη σοκαρίστηκε από την πίεση του Αστέρα, όπως και η ομάδα του, την οποία προσπάθησε να διασώσει πριν δεχτεί κάποιο γκολ. Μια πρώτη κίνηση του ήταν να αλλάξει θέσεις τον Γκάμα με τον Μπερτόγλιο, φέρνοντας τον πρώτο στον άξονα, όμως ο Άρης ανέβηκε στο γήπεδο κυρίως εξαιτίας της κούρασης του Αστέρα παρά εξ ιδίων ικανοτήτων. H επιλογή Γκάνεα και Μήτρογλου δε βγήκε στον Μάντζιο, αφού οι δυο τους ήταν οι πιο... απαθείς για τους «κιτρινόμαυρους». Ο πρώτος, μαζί με τον Μαντσίνι, αντικαταστάθηκαν στο 58', για να μπει ο Μάνος και ο Σίλβα, οι δύο σκόρερ του Άρη.

• 9

Μίλαν Ράσταβατς: Ο Αστέρας ήταν πολύ διαβασμένος όσον αφορά στο build-up του Άρη και κατάφερε να κλέψει μπάλες είτε ψηλά είτε στο κέντρο του γηπέδου, χτυπώντας σε πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις, τόσο από δεξιά όσο και από αριστερά. Βαγιέντε-Μουνάφο έδιναν τον ρυθμό της πίεσης και η μπάλα περνούσε στον Λουίς Φερνάντεθ για να εκδηλωθεί η εκάστοτε αντεπίθεση όσο πιο άμεσα γινόταν. Η επιθετική αυτή άμυνα, δεν επέτρεπε στον Άρη να φτάσει ούτε καν γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, που δεν απειλήθηκαν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης άνοιξε τον ρυθμό και βρήκε κενό στην άμυνα του Αστέρα δύο φορές, στο 69' και στις καθυστερήσεις, αφήνοντας τους Πελοποννήσιους με μηδέν βαθμούς.

69'

Στο 69ο λεπτό ο Άρης βρήκε τη λύση, χτυπώντας στην αντεπίθεση, με τον Λούκας Σάσα να βλέπει την κίνηση του ταχύτατου Σαντέ Σίλβα που πάτησε περιοχή, πέρασε τον Παπαδόπουλο και από πλάγια θέση, πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

• 9’

ΓΚΟΛ για τον Αστέρα με τον Βαγιέντε μετά από κόρνερν, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ. Τo VAR ελέγχει τη φάση και επιβεβαιώνει τον βοηθό.

• 21’

Κεφαλιά του Μπαράλες από την καρδιά της περιοχής του Άρη, με την μπάλα να φεύγει άουτ

• 23’

Μεγάλη φάση για τον Αστέρα: Ο Μπαράλες μπαίνει στην διεκδίκηση της μπάλας, με τον Κουέστα να διώχνει αρχικά και τον Φερνάντεθ στη συνέχεια να σουτάρει άουτ.

• 36’

Απευθείας εκτέλεση από τον Γκάμα, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου.

• 48’

Καλή στιγμή για τον Αστέρα: ο Φερνάντεθ πάτησε περιοχή και πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κουέστα με τον Δεληζήση να προλαβαίνει με το κεφάλι τον Σίτο.

• 51’

Ο Γκάμα πατάει περιοχή και σουτάρει, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με διπλή προσπάθεια.

• 52’

Ο Σάσα βρέθηκε με χώρο στην περιοχή, αλλά προσπάθησε να γυρίσει για τον Μήτρογλου χωρίς αποτέλεσμα.

• 69’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Σίλβα έφυγε στην αντεπίθεση πέρασε και τον Παπαδόπουλο, πλασάροντας για το 1-0.

• 85’

Μεγάλη ευακιρία για τον Άρη: ο Μάνος έφυγε στην κόντρα αλλά δεν βρήκε εστία με το πλασέ του ενώ σε δεύτερο χρόνο η μπάλα κόντραρε και έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

• 89’

Εντυπωσιακή επέμβαση του Παπαδόπουλου, που διώχνει σε κόρνερ το φάουλ του Γκάμα!

• 90+1’

ΓΚΟΛ για τον Άρη και 2-0! Ο Σίλβα με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε στον Μάνο που πλάσαρε τον Παπαδόπουλο για το 2-0!

• 1

Το πρέσινγκ του Αστέρα Τρίπολης. Οι Πελοποννήσιοι ξάφνιασαν τους γηπεδούχους παίζοντας θαραλλέα άμυνα μακριά από την περιοχή τους. Η τακτική αυτή προσέγγιση εμπόδισε τον Άρη να κυκλοφορήσει άνετα και να φτάσει ως την αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο και μοναδική τελική για τους «κιτρινόμαυρους» ένα φάουλ του Γκάμα.

• 2

Οι αρχικές επιλογές του Μάντζιου. Ο προπονητής του Άρη έριξε στη μάχη τους Μήτρογλου και Γκάνεα, παρότι επέστρεψαν στις προπονήσεις μόλις αυτήν την εβδομάδα. Ο φορ του Άρη δικαιολογημένα κατέληξε να είναι εκτός παιχνιδιού, αφού οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να φτάσουν τη μπάλα σε εκείνον, ενώ ο Γκάνεα δεν προσέφεραι πολλά, αντιμετωπίζοντας και αμυντικά προβλήματα. Χειρότερη, όμως, ίσως να ήταν η επιλογή Μαντσίνι στην βασική 11άδα. Τον λόγο τον έδωσε με εμφατικό τρόπο ο Σιανέ Σίλβα, που τον αντικατέστησε στο 58' και σκόραρε δέκα λεπτά μετά.

• 3

Η είσοδος του Σιανέ Σίλβα. Ο Πορτογάλος άσος έχει μια παράδοση να σκοράρει μπαίνοντας αλλαγή. Ίσως αυτήν την παράδοση να είχε κατά νου ο Μάντζιος όταν αποφάσισε να αποσύρει τον Μαντσίνι και να βάλει στο παιχνίδι τον Σίλβα. Κινητικός, γεμάτος ενέργεια και διάθεση, ο 21 ετών εξτρέμ σκόραρε στο 69' φεύγοντας στην αντεπίθεση μετά από έξοχη ασίστ του Σάσα, ενώ στις καθυστερήσεις έδωσε και ασίστ, για το 2-0 από τον Μάνο.

17
Σιανέ Σίλβα
Ο Σιανέ Σίλβα είχε άμεση επίδραση σε ένα ακόμη παιχνίδι, αποδεικνύοντας ότι είναι η super-sub στα χέρια του Άκη Μάντζιου. Δε χρειάζεται ιδιαίτερη δικαιολόγηση ο τίτλος του MVP: σκόραρε το 1-0, ανοίγοντας την άμυνα του Άρη, ενώ έκανε και την ασίστ στον Μάνο για το 2-0 που «κλείδωσε» το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

7
Ντάνιελ Μαντσίνι
Ο Ντάνιελ Μαντσίνι ήταν ο λόγος που... μπήκε στο παιχνίδι ο Σίλβα. Ο Αργεντίνος εξτρέμ δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Άρη, παρά το γεγονός ότι στο άσχημο πρώτο ημίχρονο των «κιτρινόμαυρων», η μπάλα ήρθε στα πόδια του ουκ ολίγες φορές σε αντεπιθέσεις στη δεξιά πτέρυγα, όμως χαράμισε κάθε φάση με λάθος επιλογές.

6
Χοσέ Βαγιέντε
Ο Χοσέ Βαγιέντε ήταν εκ των κορυφαίων του Αστέρα Τρίπολης, παραδίδοντας μια σπουδαία εμφάνιση στον άξονα της πελοποννησιακής ομάδας, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, όταν οργάνωνε τις τοποθετήσεις και το πρέσινγκ στο πλευρό του Μουνάφο. Μάλιστα, ο 29χρονος Ισπανός μέσος κατάφερε να σκοράρει ένα τέρμα στο 9ο λεπτό, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ εις βάρος του.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος σφύριξε τα φάουλ που έπρεπε, επιτρέποντας σε ένα παιχνίδι σκληρών μονομαχιών να μην ξεφύγει πειθαρχικά, δίνοντας και σωστές κάρτες. Σε υψηλό επίπεδο και η απόδοση των βοηθών του, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τη φάση του 9ου λεπτού και το γκολ του Αστέρα, όπου το VAR επιβεβαίωσε την άποψη του βοηθού Κωσταρά ότι ο Βαγιέντε ήταν εκτεθειμένος.

Πινέδα: «Πολύ σημαντικό παιχνίδι, συγκεντρωμένοι στο πως θα νικήσουμε»