Το 3-3 στην Πούσκας Αρίνα μεταξύ Ουγγαρίας και Πολωνίας ίσως είναι το σπουδαιότερο αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής των προκριματικών του Mundial.

Οι Ούγγροι προηγήθηκαν νωρίς, όταν με τρομερή κάθετη μπαλιά μήκους... μισού γηπέδου, ο Φιόλα βρήκε τον Σάλαϊ που σκόραρε στην αντεπίθεση. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζάλαϊ έκανε το 2-0 σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως.

Όμως με δύο γκολ σε δύο λεπτά, από τους Πιόντεκ και Ζόζβιακ, οι Πολωνοί επέστρεψαν δυναμικά και «πάγωσαν» τους Ούγγρους. Οι τελευταίοι είχαν απάντηση, με τον Ορμπάν να πιάνει κεφαλιά και να γράφει το 3-2 στο 78'. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το τρίποντο θα πήγαινε στην Ουγγαρία, την εμφάνιση του έκανε ο Λεβαντόφσκι: ο ηγέτης των Πολωνών ισοφάρισε εκ νέου στο 83' και έσωσε την ομάδα του από μια ήττα που θα μπορούσε να της κοστίσει.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του 9ου ομίλου:

Αγγλία - Σαν Μαρίνο 4-0

Τον αναμενόμενο περίπατο έκαναν οι Άγγλοι στο Γουέμπλεϊ κόντρα στην αδύναμη ομάδα του Σαν Μαρίνο, σκοράροντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το «πάρτι» ξεκίνησε στο 14' με σκόρερ τον Γουόρντ Πράουζ και ακολούθησαν τέρματα από Κάλβερτ-Λιούιν και Στέρλινγκ, επιτρέποντας στον Σάουθγκεϊτ να αποσύρει τέσσερις παίκτες στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, Κάλβερτ-Λιούιν και Γουάτκινς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Ανδόρρα - Αλβανία 0-1

Η Αλβανία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο στην Ανδόρρα, σε ένα 45λεπτο που ήταν εντελώς μονόπλευρο, και κατάφερε να προηγηθεί στο 41ο λεπτό με τον Λενιάνι. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, απειλώντας τη νίκη των Αλβανών. Εις μάτην, ωστόσο, αφού η ομάδα του Έντι Ρέτζα απέδρασε με το τρίποντο.

Και στο τέλος μιλά ο Λεβαντόφσκι... (vids)