• 59' Φεντερίκο Μακέντα
  • 52' Φεντερίκο Μακέντα
  • 61' Τάσος Χατζηγιοβάνης
  • 67' Σεχ Νιάς

Ιδανικός αυτόχειρας ήταν ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη παραχωρώντας καταδικαστική ισοπαλία με 2-2 στον Αστέρα Τρίπολης, δεχόμενος την ισοφάριση το 97’ από τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 σε ένα ματς θρίλερ.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-2, χάρη σε δύο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα μέσα σε δύο λεπτά (58’, 60’), ο Αστέρας μείωσε στο 84’ με τον Λουίς Φερνάντεθ και το ματς έγινε γκραν γκινιόλ στα τελευταία λεπτά, με τους Αρκάδες να ισοφαρίζουν με τον τερματοφύλακά τους στην τελευταία φάση του ματς!
Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς το πρώτο τέταρτο, με τον Αστέρα Τρίπολης να φορτώνει τις επιθέσεις του από δεξιά προκειμένου να εκμεταλλευτεί τυχόν ανασταλτικές αδυναμίες από το τρίγωνο Αγιουμπ , Βιγιαφάνιες και Χουάνκαρ. Το ίδιο έκανε και ο Παναθηναϊκός από δεξιά, με τα ανεβάσματα του Μολό να δημιουργούν υπεραριθμία και τον Χατζηγιοβάνη να βρίσκει χώρους για να βγάζει σέντρες, οι περισσότερες χωρίς επιτυχία.
Σε μία εξ αυτών ωστόσο, σταμάτησε στο χέρι του Τασουλή που είχε προτάξει τον δεξί του αγκώνα και σταμάτησε τη μπάλα (21’) αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής Νόμπρε δεν υπέδειξε το πέναλτι, σε μία άκρως καθοριστική φάση για την εξέλιξη του ματς.
Ο Παναθηναϊκός μετά το 20λεπτο είχε τον έλεγχο, πιέζοντας ψηλά τον Ασγέρα και δυσκολεύοντας την ανάπτυξή του, δίχως ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.
Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι μπήκε φουριόζο και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χουάνκαρ και Μακέντα κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 0-2! Ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε δεόντως σέντρα ακριβείας του Ισπανού προς το σημείο του πέναλτι και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 58’ (0-1) και κατόπιν πήρε τη μπάλα από τον Χουάνκαρ και πλάσαρε ιδανικά στα δίχτυα στο 60’ (0-2).
Ο Αστέρας Τρίπολης τα έπαιξε όλα για όλα στο τελευταίο 20λεπτο και κατάφερε να μειώσει με τον Λουίς Φερναντεθ σε 1-2 στο 84’, βάζοντας φωτιά στο ματς και κάνοντάς το θρίλερ μέχρι το φινάλε.
Οι Αρκάδες πολιόρκησαν την άμυνα του Παναθηναϊκού και στο 97’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο που είχε αφήσει την εστία του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

• 10

Ο Μίλαν Ράσταβατς διατήρησε το 4-2-3-1 ως τακτικό σχηματισμό του Αστέρα Τρίπολης, κάνοντας αρκετές αλλαγές στα πρόσωπα της ενδεκάδας. Ο Σέρβος προπονητής στόχευσε στην αριστερή πλευρά της άμυνας του Παναθηναϊκού για να δημιουργήσει ρήγματα και προσπάθησε να βρει χώρους είτε μέσω πίεσης στο επιθετικό τρίτο των πράσινων, είτε στο μέσα από καταστάσεις επιθετικού τρανζίσιον. Μετά το 72’ και με το σκορ στο 0-2, έκανε ιδανικές κινήσεις από τον πάγκο και έπαιξε τεράστιο ρόλο στην ισοφάριση της ομάδας του.

• 11

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3 και διατήρησε την ενδεκάδα του νικηφόρου ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, με εξαίρεση τον τραυματία Μαουρίσιο που αντικατέστησε ο Αλεξανδρόπουλος. Η στόχευσή του ήταν να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο και να κλέψει μπάλες κοντά στην περιοχή του, ενώ όταν είχε τη μπάλα προσπάθησε να βγει ρήγματα κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Η διαχείριση του ματς δεν ήταν η ενδεδειγμένη, καθώς αρκετοί παίκτες του εμφάνισαν σημάδια κόπωσης και παίκτες όπως ο Μπουζούκης δεν αγωνίστηκαν ούτε λεπτό.

97'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη, από το γκολ της ισοφάρισης του Αστέρα Τρίπολης στο έβδομο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

• 16’

Σέντρα του Τασουλή από αριστερά, ο Διούδης δεν βρίσκει τη μπάλα και αυτή καταλήγει στον Κώτσιρα που βγάζει νέα σέντρα η οποία αποκρούεται και φτάνει στο Μπελόκ που σουτάρει άουτ.

• 19’

Ο Ριέρα κλέβει τη μπάλα και τη δίνει στον Φερνάντεθ που περνάει εύκολα τον Πούγγουρα αλλά πλασάρει πάνω στον Διούδη που σώζει την εστία του.

• 21’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Τασουλής βγάζει προς τα έξω τον δεξί αγκώνα του και σταματάει τη μπάλα, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει το πέναλτι.

• 28’

Σέντρα του Βιγιαφάνιες προς τον Μακένα που πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 45’

Εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Σένκεφελντ πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι όμως η μπάλα φεύγει δίπλα απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 47’

Διώξιμο του Διούδη με τα πόδια, ο Μπελόκ κερδίζει τη μπάλα απ' τον Νιάς και σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 56’

Εξαιρετικό ένα-δύο του Μολό με τον Βιγιαφάνιες και τακουνάκι του Αργεντινού στον Γάλλο που σουτάρει με δύναμη, αλλά ο Παπαδόπουλος αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

• 58’

ΓΚΟΛ! Φανταστική σέντρα του Χουάνκαρ από δεξιά προς τον Μακέντα που με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ανοίγει το σκορ (0-1).

• 60’

ΓΚΟΛ! Ο Χουάνκαρ κινείται από αριστερά και τροφοδοτεί τον Μακέντα που από το ύψος της μικρής περιοχής πλασάρει ιδανικά και διαμορφώνει το 0-2.

• 75’

Σέντρα του Ιγκλέσιας προς τον Αλί Μπαμπά στο δεύτερο δοκάρι, ο Διούδης αποκρούει σωτήρια.

• 84’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Αλί Μπαμπά πιάνει την κεφαλιά πάσα προς τον Φερνάντεθ που με κοντινό σουτ μειώνει σε 1-2.

• 97’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Αλί Μπαμπά προς τον Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος γύρισε τη μπάλα στο ύψος το πέναλτι, εκεί όπου ο τερματοφύλακας Παοπαδόπουλος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

• 1

Η εξαιρετική συνεργασία των Μακέντα και Χουάνκαρ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου που είχε ως αποτέλεσμα τον Ιταλό να σκοράρει δύο φορές από ισάριθμες ασίστ του Ισπανού αριστερού μπακ χαφ.

• 2

Τα σημάδια κόπωσης αρκετών παικτών του Παναθηναϊκού και η διαχείριση του Μπόλονι που καθυστέρησε να φρεσκάρει την ομάδα του και δεν χρησιμοποίησε τον Μπουζούκη παρότι φώναζε ότι χρειαζόταν η παρουσία του.

• 3

Το εξαιρετικό κοουτσάρισμα του Ράσταβατς μετά το 72', με τις αλλαγές του να παίζουν σημαίνοντα ρόλο στην ανατροπή των δεδομένων του ματς και την ισοφάριση του Αστέρα Τρίπολης στις καθυστερήσεις.

Δεν είναι και το πλέον σύνηθες γεγονός για μία ομάδα να ισοφαρίζει με γκολ του τερματοφύλακά της στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, κάτι που έδωσε το έναυσμα για ξέφρενα πανηγύρια στο γκολ του Παπαδόπουλου.

1
Νίκος Παπαδόπουλος
Ετσι όπως εξελίχθηκε το ματς δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Νίκο Παπαδόπουλο. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας μία πολύτιμη ισοπαλία στην ομάδα του.

19
Πέπε Καστάνιο
Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός... κατάφερε να εκνευρίσει τον Μακέντα και το πλήρωσε ακριβά, με τον Ιταλό επιθετικό να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε διάστημα ισάριθμων λεπτών. Το επίτευγμά του πέρασε στα ψιλά εξαιτίας του γκολ του Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Εκανε άνω κάτω την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης για όσο διάστημα αγωνίστηκε και πέτυχε τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού που του έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Ο Αστέρας κατάφερε να ισοφαρίσει και επισκίασε μία σπουδαία εμφάνιση του Ιταλού φορ.

Προκλητική η διαιτησία του Πορτογάλου Νόμπρε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα, χαρίστηκε αρκετές κάρτες σε παίκτες των γηπεδούχων και δεν υπέδειξε πέναλτι στο χέρι του Τασουλή. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε τα σφυρίγματά του.

Μαρσέιγ: Τα «χρόνια πολλά» των Μασσαλών στην ΑΕΚ στον προημιτελικό με την Μπενφίκα (vid)