Πήρε εμφατικό διπλό στην έδρα της Λέστερ, θα πίστευε κανείς πως θα... ξύπναγε, όμως...

Όμως η Άρσεναλ παραμένει Άρσεναλ με ένα τραγικό λάθος του Τζάκα, πήρε μόλις ένα βαθμό στο Turf Moore κόντρα στην Μπέρνλι και πλέον το... τρένο της Ευρώπης βρίσκεται στο +8.

Στο 6ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε αυτό που έπρεπε -σαν αρχηγός- σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Αρτέτα με υπέροχο τελείωμα. Από εκεί και μετά οι «κανονιέρηδες» ήταν νωχελικοί και δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Μάλιστα πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Τζάκα έκανε τραγικό λάθος διώχνοντας πάνω στον Γουντ που στο 39ο λεπτό απλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Λένο για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους 16 του Europa League ανέβασε ρυθμό, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφερνε να νικήσει τον Πόουπ. Στο 75ο λεπτό η ομάδα του Αρτέτα φώναξε για χέρι του Πίτερς, ωστόσο διαιτητής και VAR δεν είδαν το χέρι του αμυντικού της Μπέρνλι.

Δέκα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πρωταγωνίστησε σε ακόμα μία φάση όταν μετά από σουτ του Πεπέ έδιωξε πάνω στη γραμμή σε κόρνερ. Στην άρχη ο διαιτητής καταλόγησε πέναλτι για την Άρσεναλ, ωστόσο με τη βοήθεια του VAR διόρθωσε την απόφασή του καθώς ο αμυντικός της Μπέρνλι έδιωξε -υπέροχα- με τον ώμο.

Η τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων που πολιορκούσαν την περιοχή της Μπέρνλι ήρθε στο 94ο και τελευταίο λεπτό όταν μετά από κόντρες το σουτ του Θεμπάγιος σταμάτησε στο δοκάρι του Πόουπ και έτσι το 1-1 που κόστισε ακριβά στην Άρσεναλ έμεινε μέχρι το τέλος.

Μπέρνλι - Άρσεναλ 1-1