Γήπεδο: «Αθανάσιος Διάκος», Cosmote Sport 2HD
  • Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
  • 52' Τζέιμς
  • 14' Νίκα Νινούα
  • 34' Τόμας Μουργκ

Η πρόκριση είχε κριθεί στην Τούμπα. Το... 5-2 του πρώτου παιχνιδιού δεν άφηνε περιθώρια διεκδίκησης στη Λαμία και ως εκ τούτου ο Μιχάλης Γρηγορίου κινήθηκε στη λογική του rotation, θέλοντας να δώσει «ανάσες» σε κομβικούς ποδοσφαιριστές του με φόντο τη «μάχη» παραμονής στο πρωτάθλημα. «Πειραματική» ενδεκάδα και από τον Πάμπλο Γκαρσία, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Σίντζι Καγκάβα.

Ο Ιάπωνας πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού και φρόντισε σε μόλις 14 αγωνιστικά λεπτά, να «ξεδιπλώσει» τις αρετές του στο γήπεδο, κρατώντας τη μπάλα όσο έπρεπε μέχρι να... σερβίρει για τον Νίκα Νινούα, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ, άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ (0-1).

Η τακτική του ΠΑΟΚ να «φορτώσει» μεσοεπιθετικά την αριστερή πτέρυγα, δημιουργώντας από εκεί διαρκώς ρήγματα στους γηπεδούχους, άφησε άκρως ικανοποιημένο τον Ουρουγουανό τεχνικό, ο οποίος -όμως- είχε παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του δεδομένου πως η ορεξάτη και άκρως κινητική Λαμία, ιδίως στο α΄ημίχρονο, έδειχνε ικανή να βρει το γκολ της... τιμής. Χαρακτηριστική είναι η φάση στο 16' με τη διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων που βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να φύγει για τα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων, μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο Μανούχος στο «γκρέμισμα» του Σφιντέρσκι από τον Τζέιμς, ωστόσο, ο Σβαμπ εκτέλεσε άσχημα προς το κέντρο και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε.

Στο β΄ημίχρονο, η Λαμία ανταμείφθηκε για την παρουσία της κόντρα στον ΠΑΟΚ και οι ποδοσφαιριστές του Γρηγορίου είδαν το κίνητρο να μετουσιώνεται σε γκολ, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 54' . Μέσα από μια φάση που «δικαίωσε» και τον Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος είχε επισημάνει από νωρίς τον κίνδυνο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Ο Πίτι εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπίαρνασον έπιασε κεφαλιά -πάσα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τζέιμς από κοντά με το κεφάλι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα εντελώς ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή. Με περισσότερη αυτοπεποίθηση και όρεξη, η Λαμία έφερε το ματς στα μέτρα της, ανέκτησε σταδιακά την κατοχή και περιόρισε επιθετικά τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, έχοντας εντοπίσει το πρόβλημα του α΄ημιχρόνου.

Αμφότερες, όμως, έδειξαν να κάνουν διαχείριση του ματς και κυρίως των δυνάμεων, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων και να χαρίζει στον ΠΑΟΚ την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

• 25

Μιχάλης Γρηγορίου: Ο προπονητής της Λαμίας άφησε 13 ποδοσφαιριστές εκτός αποστολής για την αποψινή αναμέτρηση, επιλέγοντας να μην τους επιβαρύνει και να τους προστατέψει ενόψει της κρίσιμης και δύσκολης συνέχειας στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Με σύστημα 4-4-1-1, ο Γρηγορίου θέλησε να εξετάσει τους αναπληρωματικούς του, έδωσε φανέλα βασικού μεταξύ άλλων στους Πίτι, Γκαζαριάν, Βασιλακάκη και Τζέιμς και προσπάθησε να βγάλει τα συμπεράσματα του για τις ικανότητες και τη χρησιμότητα του καθενός. Οι Φθιωτοί είχαν διάθεση και κατάφεραν να απειλήσουν σε μερικές περιπτώσεις την εστία του Πασχαλάκη, ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.

• 9

Πάμπλο Γκαρσία: Την ευκαιρία να δώσει «ανάσες» σε ποδοσφαιριστές που βρίσκονται σε πρώτο πλάνο αλλά και να τεστάρει πρόσωπα είχε ο Πάμπλο Γκαρσία, επιλέγοντας Λύρατζη και Μπάμπα στα άκρα της άμυνας, Σβαμπ και Νινούα στα χαφ, με τον Σίντζι Καγκάβα να παίρνει φανέλα βασικού και να πιστώνεται και την ασίστ στο γκολ του ΠΑΟΚ. Θέση βασικού και για τον Μουργκ, απόντος του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, κορυφή για Σφιντέρσκι. Στα αξιοσημείωτα η παρουσία του Νινούα, αναλαμβάνοντας όλε τις στατικές φάσεις του ΠΑΟΚ - Χαμένο πέναλτι για τον «εκτελεστή» Σβαμπ. Πειραματική ενδεκάδα από τον Ουρουγουανό, τους έλειψε η ομοιογένεια, ωστόσο, βάσει συνθηκών του αγώνα ήταν αναγκαίες οι «δοκιμές» των ασπρόμαυρων.

44'

Ο Σβαμπ έγινε ο πέμπτος διαφορετικός παίκτης του ΠΑΟΚ (Πέλκας, Άκπομ, Βιεϊρίνια, Τζόλης) που αστοχεί φέτος από την άσπρη βούλα. Κακή εκτέλεση από τον Αυστριακό, σε ένα παιχνίδι που δεν... διακυβευόταν -παρά μόνο τυπικά- η πρόκριση.

• 3’

Ο Σαραμαντάς κλέβει τη μπάλα ψηλά με τον Πίτι να σουτάρει στη συνέχεια πάνω από τα δοκάρια.

• 10’

Ο Καγκάβα βρίσκει τον Σφιντέρσκι που σουτάρει εκτός περιοχής με τον Θεοδωρόπουλο να βγάζει σε κόρνερ.

• 11’

Ωραία ενέργεια και σέντρα του Μουργκ προς τον Νινούα που πιάνει το βολέ όμως στέλνει τη μπάλα αρκετά πλάγια.

• 14’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης ανέβηκε από τα αριστερά, γύρισε στον Καγκάβα και αυτός στον Νινούα, που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1.

• 16’

Διπλή απόκρουση του Πασχαλάκη, αρχικά στο σουτ του Πίτι και έπειτα στο κοντινό τελείωμα του Βασιλακάκη στην επαναφορά.

• 43’

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζέιμς ανατρέπει τον Σφιντέρσκι και ο Μανούχος καταλογίζει πέναλτι.

• 44’

Αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος το πέναλτι του Σβαμπ! Στη συνέχεια ο Μουργκ αστοχεί από διαγώνια θέση.

• 46’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Νινούα με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

• 54’

ΓΚΟΛ για τη Λαμία! Μετά από το κόρνερ του Πίτι, ο Μπιάναρσον πήρε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Τζέιμς από κοντά τη δεύτερη, για να ισοφαρίσει σε 1-1.

• 66’

Σουτ του Λύρατζη, εντυπωσιακή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου με ένα χέρι, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να μπλοκάρει στη συνέχεια.

• 87’

Ο Λάμπρου πατάει περιοχή και σουτάρει με το αριστερό, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 1

Παρά το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί, οι ευκαιρίες που έδωσε ο Μιχάλης Γρηγορίου μεταφράστηκαν ως έξτρα κίνητρο, με τους παίκτες της Λαμίας να αφήνουν καλές εντυπώσεις, κοιτώντας τον ΠΑΟΚ στα μάτια στη ρεβάνς του Κυπέλλου. Εξαιρετική ανάγνωση του ματς και από τον Γρηγορίου που περιόρισε τον Δικέφαλο στο β΄από τα αριστερά...

• 2

90λεπτο για τον Καγκάβα με το χρόνο να αποτελεί σύμμαχο του Ιάπωνα ποδοσφαιριστή. Με απλό παιχνίδι, κοντινές πάσες, άψογη ανάγνωση και αντίληψη του ματς (σ.σ. κυρίως στη φάση που... σερβίρει για τον Νινούα), ουσιαστικός, είναι βέβαιο πως μπορεί να δώσει περισσότερα στον ΠΑΟΚ ενόψει της συνέχειας. Εμφάνιση που αφήνει κέρδη στους Θεσσαλονικείς.

• 3

Η... κατάρα των εκτελεστών. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να αποκτήσει αέρα δύο τερμάτων από το α΄κιόλας ημίχρονο, ωστόσο, ο Σβαμπ αστόχησε και έδωσε συνέχεια στην κακή φετινή παράδοση του Δικεφάλου. Η Λαμία δεν τα παράτησε και επιβραβεύθηκε με γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Μανούχος πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα στη Λαμία χωρίς λάθη. Ήταν σωστός στον πειθαρχικό τομέα, αλλά και στη φάση του πέναλτι στο 44ο λεπτό με την ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Τζέιμς. Ο Έλληνας ρέφερι είχε τη συνδρομή του Φινλανδού VAR Γκεστράνιους, ο οποίος, παρότι κανείς δεν σκέφτηκε ότι υπήρχε κάτι ελέγξιμο στη φάση του 0-1 από τον Νινούα, ήταν σε ετοιμότητα ώστε να κοιτάξει την περίπτωση οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Οι γραμμές του συστήματος VAR τον βοήθησαν να ελέγξει ορθά τη στιγμή και να διαπιστώσει ότι όλα εξελίχθηκαν νόμιμα.

Πήρε το ντέρμπι με Άρη, έγραψε ιστορία και πάει τελικό ο ΠΑΟΚ!

0

O Πανιώνιος δεν ξέχασε το Κύπελλο πριν 30 χρόνια

0

Πρόστιμο 15.000 στον Άρη για την επίθεση οπαδών του σε παράγοντες του Ολυμπιακού