• Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)
  • 10' Γκρίλο
  • 4' Φορτούνης
  • 81' Εμβιλά

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την ισοπαλία με τον Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με το «χρυσό» γκολ του Γιαν Εμβιλά στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει τη διαφορά σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους πρωτοπόρους με την αμυντική λειτουργία τους. Ο Φορτούνης το 0-1 για τον Ολυμπιακό, από τον Γκρίλο η άμεση απάντηση για το 1-1 που παρέμενε ως το γκολ του Γάλλου χαφ στο 81ο λεπτό.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ρυθμός ήταν καλός από το ξεκίνημα, ενώ αρκετές ήταν και οι δυνατές μονομαχίες κυρίως στη μεσαία γραμμή. Ο Ολυμπιακός έκανε το κλασικό επιθετικό παιχνίδι του με τη μπάλα στα πόδια, ενώ στην καλή εικόνα του ματς βοήθησε και ο Βόλος φυσικά που είναι μια ομάδα που θέλει να βάζει τη μπάλα κάτω όποτε δίνεται η ευκαιρία. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο βεβαίως με διάθεση να κυριαρχήσουν και το κατάφεραν, παρότι δεν «φάνηκε» στον πίνακα του σκορ. Και αυτό γιατί παρότι κατάφεραν να βρουν το γρήγορο γκολ με τον Φορτούνη, μόλις στο 4' και την πρώτη τους ευκαιρία, η γνωστή παθογένεια των στημένων φάσεων εμφανίστηκε και πάλι. Με αυτό τον τρόπο ήρθε η επίσης γρήγορη ισοφάριση του Βόλου στο 10' από τον Γκρίλο.

Ακόμη και μετά το 1-1 ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τη μπάλα στα πόδια και πίεζε για το δεύτερο γκολ, με τον Βόλο να ψάχνει κάποια γρήγορη αντεπίθεση για κάτι καλό από τη μέση και μπροστά και όσο περνά η ώρα να αμύνεται όλο και περισσότερο κοντά στην περιοχή του. Η κατοχή της μπάλας για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν σταθερά άνω του 60% σε όλο το ματς, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και το σωστό πρέσινγκ στα χαφ δεν επέτρεψε τη δημιουργία πολλών ευκαιριών για τους Πειραιώτες.

Όπως όμως έχει συμβεί στα περισσότερα ματς της εποχής Μαρτίνς, η υπομονή της ομάδας του Πορτογάλου μπροστά και γύρω από την αντίπαλη περιοχή, απέδωσε καρπούς. Σε μια από τις λίγες φάσεις που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «τρυπήσουν» την άμυνα του Βόλου και να πατήσουν περιοχή με πολλούς παίκτες, στο δεύτερο ημίχρονο πια, ήρθε και το γκολ που τους έδωσε τη νίκη, από τον Γιαν Εμβιλά στο 81'. Έτσι, συνεχίστηκε και η παράδοση που θέλει τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τα περισσότερα γκολ του στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν, κράτησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό το 1-2, που τους έστειλε στο +14 από τον δεύτερο Άρη, λίγο πριν τα πλέι οφ.

• 11

81'

Είναι η στιγμή που λύνεται ο γρίφος της άμυνας του Βόλου για τον Ολυμπιακό. Ένα γκολ που περιλαμβάνει και αρκετή δόση τύχης στο φινάλε του, αφού το άτσαλο πλασέ του Σωκράτη από καλή θέση μετατράπηκε στην ασίστ νίκης για το γκολ του Εμβιλά.

• 4’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Έξοχη κάθετη μπαλιά του Καμαρά για τον Μπρούμα, αυτός κάνει το κοντρόλ στην περιοχή και το γύρισμα για τον Φορτούνη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση κάνει το 0-1.

• 10’

ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει άμεσα ο Βόλος. Εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Γκρίλο σηκώνεται αμαρκάριστος και με δυνατή κεφαλιά νικά τον Σα για το 1-1.

• 14’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Επίθεση από τα δεξιά με Λαλά και Φορτούνη, η μπάλα φτάνει στον Εμβιλά ο οποίος πλασάρει ελάχιστα άουτ.

• 27’

Φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να βρίσκει τον Βαλμπουενά αυτός τον Λαλά και τον Γάλλο μπακ να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα που όμως πέρασε απ' όλους.

• 33’

Φάουλ του Βαλμπουενά, ο Σεμέδο στέλνει τη μπάλα άουτ με δύσκολη κεφαλιά, στερώντας την ευκαιρία από τελική για τον Ελ Αραμπί που είχε «οπλίσει».

• 53’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό που ολοκληρώνεται με σουτ του Εμβιλά στην κίνηση, το οποίο μπλόκαρε στη γωνία του ο Κλέιμαν με διπλή προσπάθεια.

• 72’

Επίθεση του Ολυμπιακού από τα αριστερά, ο Ρέαμπτσιουκ έδωσε στον Φορτούνη και αυτός έκανε το σουτ από τη γωνία της περιοχής, με τον Κλέιμαν όμως να μπλοκάρει σταθερά.

• 81’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός προηγείται ξανά. Ο Λαλά έκανε την κάθετη για τον Μπρούμα, αυτός το γύρισμα για τον Σωκράτη που έκανε κακό πλασέ στην κίνηση, όμως ο Εμβιλά βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-2.

• 93’

Ευκαιρία για τον Βόλο. Ατομική προσπάθεια του Μπουένο που μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μπα, όμως υπό την πίεση του Πορτογάλου τελικά έβγαλε τη μπάλα άουτ.

27
Μπρούμα
Ένα ακόμη «γεμάτο» ματς από τον Πορτογάλο εξτρέμ που δείχνει ότι δίκαια έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του Μαρτίνς. Ασίστ στο πρώτο γκολ, συμμετοχή στη φάση του δεύτερου με το γύρισμα στον Σωκράτη και γενικά ένα 90λεπτο στο οποίο ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης για την αντίπαλη άμυνα με τις «κατεβασιές» του και την ικανότητα στο ένας εναντίον ενός.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ένα από τα χειρότερα ματς του Μαροκινού «κανονιέρη» στον Ολυμπιακό, αφού δεν του βγήκε στην κυριολεξία τίποτα. Έχασε και αρκετές μονομαχίες από τους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς και γενικά η άμυνα του Βόλου τον έπαιξε πολύ σωστά έχοντας διαβάσει όλες τις κινήσεις του.

15
Σωκράτης Παπασταθόπουλος
Πολύ καλό ματς από τον πολύπειρο στόπερ που μπήκε σαν αλλαγή αντί του τραυματία Σεμέδο. Κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και μάλιστα με ορισμένες επεμβάσεις δείγματα της κλάσης του. Βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας και φυσικά έχει τη συμμετοχή στη φάση του 1-2 έστω και με την τυχερή ασίστ.

Καλή διαιτησία από τον Πορτογάλο Βερίσιμο και την ομάδα του. Δύο ήταν οι «απαιτητικές» φάσεις του αγώνα και εν τέλει, μετά και τη χρήση του VAR πάρθηκαν οι σωστές αποφάσεις. Η πρώτο στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 60' όταν και ο βοηθός σήκωσε τη σημαία. Η δεύτερη, στο γκολ της νίκης του Ολυμπιακού όταν ο ίδιος βοηθός έκανε λάθος και σήκωσε σημαία, όμως μετά τον έλεγχο του βίντεο από τον ρέφερι το τέρμα καταλογίστηκε, αποφασίζοντας ότι ο Χασάν δεν επηρέαζε τη φάση.

Τσιγγάρας: «Μας δίνει ψυχολογία το γκολ του Μουργκ, παιχνίδι «κλειδί» με τον Αστέρα»