• 51' Σάλιακας
  • 13' Ντε Γκούζμαν
  • 74' Λυμπεράκης
  • 82' Σόουζα

Όταν θες να αλλάξεις τη μοίρα σου, πρέπει να ξεκινήσεις από τα απλά. Από τα εύκολα, από εκείνα που μπορείς να αλλάξεις. Τι μπορούσε να αλλάξει ο ΟΦΗ; Τη συγκέντρωσή του, ειδικά στην αμυντική λειτουργία. Τι έκανε; Στην πρώτη φάση του αγώνα, πριν καν συμπληρωθεί ένα πεντάλεπτο δέχτηκε γκολ. Από ποιον; Από τον ποδοσφαιριστή που θα έπρεπε να προσέχει περισσότερο. Πώς; Από στατική φάση στην οποία όχι μόνο ένας, αλλά δύο παίκτες του ΠΑΣ βρέθηκαν αμαρκάριστοι και ήταν θέμα στιγμής ποιος από τους δύο θα την έστελνε στα δίχτυα.

Ο Γιώργος Παμλίδης ήταν πρώτος στη μπάλα και σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά τον αγώνα κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, βάζοντας από νωρίς τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Σε ένα ιδιαίτερα δημιουργικό πρώτο ημίχρονο το 1-0 αδικούσε αμφότερες τις ομάδες και κυρίως τον ΠΑΣ. Ο Καρτάλης έφτασε κοντά στο γκολ, ο Λεό σπατάλησε μια κλασική ευκαιρία επιλέγοντας να κάνει το δύσκολο και όχι το εύκολο, ενώ ο Λοντίγκιν σταμάτησε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του ΟΦΗ, σε κεφαλιά του Διαμαντή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση. Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, κάτι που δικαιολογείται εν μέρει λόγω της κούρασης για τον ΠΑΣ, αλλά παραμένει αδικαιολόγητα κακή η εικόνα των Κρητικών. Ο ΟΦΗ έφτασε τις εφτά συνεχόμενες ήττες, βλέπει την τριάδα των… ουραγών να τον πλησιάζουν όλο και περισσότερο, σκοράρει όλο και σπανιότερα και ενδεχομένως να έχει φτάσει η στιγμή για αλλαγές. Ο ΠΑΣ, αντιθέτως, πάει από το καλό στο καλύτερο, ξεφεύγει από τα… ζόρικα στη βαθμολογία και είναι ο Mr. Φεβρουάριος του ελληνικού ποδοσφαίρου.

• 7

• 4’

ΓΚΟΛ! Πολύ νωρίς στο ματς, ο ΠΑΣ ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Παμλίδη από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη.

• 14’

Σουτ του Καρτάλη μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

• 19’

Ο Λεό βγαίνει απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά η επιλογή του να πλασάρει στην κλειστή γωνία σπαταλάει την ευκαιρία του ΠΑΣ.

• 21’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ στο ματς, με τον Λοντίγκιν να διώχνει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Διαμαντή.

• 24’

Δυνατό σουτ του Διαμαντή η μπάλα φεύγει άουτ.

• 70’

Τρομέρο γυριστό του Ελευθεριάδη από σέντρα του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

• 92’

Ο Πήλιος κερδίζει την κόντρα και φεύγει στην αντεπίθεση με την εστία του ΟΦΗ να είναι ανυπεράσπιστη, όμως το μακρινό του πλασέ διώχνει ο Λυμπεράκης πριν περάσει τη γραμμή.

Μετακίνηση 6: Σωματική άσκηση (έντονη). Των άλλων...

14
Γιώργος Παμλίδης
Τόσα και τόσα γράφτηκαν για εκείνον μέσα στην εβδομάδα και πριν συμπληρωθεί πεντάλεπτο στους Ζωσιμάδες τα επιβεβαίωσε. Ο Γιώργος Παμλίδης ήταν πάλι καταλυτικός για την ομάδα του και έφτασε τα έξι γκολ στη σεζόν, ενώ έχει και πέντε ασίστ.

15
Απόστολος Διαμαντής
Επιθετικά μπορεί και να ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του ΟΦΗ, αφού απείλησε δύο φορές μετά από στημένη φάση. Αμυντικά, όμως, ο Απόστολος Διαμαντής δε βοήθησε την ομάδα του, κάτι που εν γένει συμβαίνει στους Κρητικούς, με διαφορετικό κάθε φορά πρόσωπο.

7
Αλέξανδρος Καρτάλης
Ήταν ο δημιουργός, ήταν πάρα πολύ κινητικός, είχε τη δική του καλή στιγμή για να σκοράρει και παρότι δεν το κατάφερε, ο Αλέξανδρος Καρτάλης ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΣ στο γήπεδο, μέχρι που και εκείνος κουράστηκε και αντικαταστάθηκε.

Κανένα πρόβλημα για τον Στέφανο Κουμπαράκη στα Γιάννινα. Πολύ καλή διαιτησία σε ένα παιχνίδι που γενικά δεν είχε ούτε σκληρά μαρκαρίσματα, ούτε δύσκολη φάση. Πρώτη νίκη φέτος του ΠΑΣ με τον Κουμπαράκη ρέφερι.