• 66' Αντρίγια Ζίβκοβιτς
  • 74' Στέφαν Σβαμπ
  • 71' Έλμαρ Μπιάναρσον
  • 79' Γκούγκα Παλαβαντισβίλι

Μετά το Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ «ισοπέδωσε» τη Λαμία και στο πρωτάθλημα με 4-0, έχοντας ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα στο γήπεδο της Τούμπας. Ντεμπούτο με γκολ για τον Μπάμπα Ραχμάν, ένα ακόμη τέρμα για τον Τζόλη που εκτοξεύει τα νούμερα της φετινής σεζόν, γκολάρες από Ουάρντα και Αντρίγια Ζίβκοβιτς σε ένα άκρως παραγωγικό ματς για τους Θεσσαλονικείς!

ΠΑΟΚ και Λαμία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας με στόχο να... λύσουν -αυτήν την φορά- τις διαφορές τους στο πρωτάθλημα. Κοινό σημείο και για τις δύο ομάδες η απουσία κομβικών ποδοσφαιριστών που οδηγούσε Γκαρσία και Γρηγορίου σε διάφορες αλχημείες.

Για τον Ουρουγουανό, ωστόσο, η... σύνθεση στην άμυνα απέδωσε δεδομένου πως η επιλογή του να δώσει φανέλα βασικού στον Μπάμπα Ράχμαν στο αριστερό άκρο της άμυνας, απόντος του τιμωρημένου Βιεϊρίνια, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, με τον Γκανέζο να σημειώνει στο ντεμπούτο του και το πρώτο του τέρμα στα «ασπρόμαυρα».

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τζόλης βρήκε έξοχα τον Μπάμπα μέσα στην περιοχή, με τον αριστερό οπισθοφύλακα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μέσα από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια. Ο ΠΑΟΚ εξαργύρωσε την υπεροχή του με το... καλησπέρα, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο.

Από την πλευρά της, η Λαμία δυσκολευόταν να πάρει μέτρα στο γήπεδο, περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και σε αντίθεση με το ματς Κυπέλλου που βρήκε δύο γκολ από αμυντικά στημένα, ολοκλήρωσε το 45λεπτο με μόλις μία τελική εκτός στόχου, ενδεικτικό της αδυναμίας της να περάσει το κέντρο!

Το γκολ του Μπάμπα ήταν και το μοναδικό που χώριζε τις δύο ομάδες μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ -ωστόσο- να είναι άκρως παραγωγικός σε δημιουργία και εκτέλεση, καταγράφοντας συνολικά 14 τελικές (9 στο στόχο) με κατοχή μπάλας 75%, έχοντας σε μεγάλα κέφια τη μεσοεπιθετική του γραμμή!

Στο β΄ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μην χαριστούν στο αντίπαλό τους, «εκτελώντας» τη Λαμία μέσα σε τέσσερα λεπτά. Η αρχή έγινε με τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 2-0, προσθέτοντας ένα ακόμη τέρμα σε νούμερα που ήδη ζαλίζουν!

Σκυτάλη πήρε ο Ροντρίγκο, ο οποίος σε ένα ακόμη ανέβασμα από τα δεξιά, «σέρβιρε» για τον Ουάρντα που δεν δυσκολεύτηκε να «κλειδώσει» το τρίποντο για το 3-0. Το απόγευμα προμηνυόταν για... σκορ και θέαμα, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και η Λαμία φάνταζε παραδομένη στον αντίπαλο της.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προειδοποίησε για το 4-0 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λαμίας. Ο Σέρβος δεν το ξέχασε και πήρε... εκδίκηση, σημειώνοντας ένα απίθανο τέρμα που έψαχνε καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς. Με το δείκτη του σκορ να ξεφεύγει, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε διαχείριση του ρόστερ, μοιράζοντας το χρόνο, την ώρα που οι επιλογές για τον Γρηγορίου ήταν περιορισμένες και η ήττα αναπόφευκτη... Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ο ΠΑΟΚ!

• 27

Με δεδομένες τις απουσίες των Ίνγκασον, Κρέσπο και Βιεϊρίνια, ο Πάμπλο Γκαρσία κλήθηκε να προχωρήσει σε μια διαφορετική σύνθεση στην άμυνα του ΠΑΟΚ, επιστρατεύτοντας τον Μιχαηλίδη ως παρτενέρ του Βαρέλα, διατήρησε τον Ροντρίγκο στο δεξί άκρο της άμυνας -εκεί που μοιάζει να μονιμοποιείται ο Βραζιλιάνος- ενώ επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον Μπάμπα Ράχμαν, με τον Γκανέζο να ανοίγει λογαριασμό στα γκολ στο ντεμπούτο του. Τσιγγάρας και Σβαμπ συνέθεσαν το γνωστό δίδυμο στα χαφ, με τη γνωστή τριπλέτα επίθεσης. Αναγκαστική αλλαγή για Τζόλη και διαχείριση του ρόστερ από τον Ουρουγουανό μετά το 3-0.

• 80

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την Λαμία με σύστημα 4-2-3-1, βλέποντας την ομάδα του να αντέχει στην πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ για 18 λεπτά, όμως στην συνέχεια και μετά το γκολ του Μπάμπα Ραχμάν, τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα της Φθιώτιδας με την κατάρρευση να έρχεται στο δεύτερο ημίχρονο αμέσως μετά τα δύο γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ, με τον Γρηγορίου να είναι ανήμπορος να αλλάξει την εικόνα της Λαμίας, παρά τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο μέρος.

18'

Ο Αμντούλ Ραχμάν Μπάμπα χρειάστηκε μόλις 18 λεπτά για να ανοίξει λογαριασμό με την φανέλα του ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του, με τον Γκανέζο μπακ με ωραία ατομική ενέργεια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κατσίκα για το 1-0 του Δικεφάλου.

• 2’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κάνει το γύρισμα, όμως ο Μάικλ Κρμέντσικ δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να φανεί απειλητικός.

• 8’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική συνεργασία από Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Κρμέντσικ, ο Σέρβος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τους αμυντικούς της Λαμίας να προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή τον Ουάρντα.

• 18’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης βρίσκει τον προωθημένο Μπάμπα μέσα στην περιοχή της Λαμίας, με τον Γκανέζο να κάνει ωραία ατομική ενέργεια στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας λογαριασμό με την φανέλα του Δικεφάλου στο ντεμπούτο του!

• 23’

Απειλεί ξανά ο ΠΑΟΚ! Σέντρα του Τζόλη από τα δεξιά απομάκρυνε η άμυνα της Λαμίας. Ο Σβαμπ πήρε το ριμπάουντ, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία.

• 31’

Ωραία συνεργασία Τζόλη-Μπάμπα από τα αριστερά ο Γκανέζος κάνει το γύρισμα, με τον Ροντρίγκο να πιάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Λαμίας, ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ και με ωραία ενέργεια επιχείρησε και πάλι να σκοράρει όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κατσίκα.

• 41’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης τροφοδοτεί τον Κρμέντσικ, ο οποίος με πολύ ωραία προσπάθεια γυρίζει πρόσωπο στην εστία εξαπολύοντας ένα δυνατό σουτ, με τον Κατσίκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 48’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή κάθετη του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στον Τζόλη, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κατσίκα για το 2-0.

• 52’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ωραία ενέργεια του Ροντρίγκο από τα δεξιά, που στρώνει την μπάλα στον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 υπέρ του Δικεφάλου.

• 56’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λάμπρου βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Κατσίκα, όμως ο νεαρός πορτιέρε της Λαμίας αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

• 64’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εξαπολύει έναν κεραυνό με την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσίκα.

• 66’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, νικώντας τον Κατσίκα με έναν «κεραυνό» από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

• 85’

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρτσκι δεν μπορεί να σκοράρει με τακουνάκι σε τετ-α-τετ, με τον Λάμπρου να παίρνει το ριμπάουντ και να αστοχεί εξ επαφής.

• 1

Το γκολ του Μπάμπα Ραχμάν έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα από νωρίς, αν και ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, έχοντας απόλυτη υπεροχή όπως μαρτυρούν οι αριθμοί.

• 2

Ό,τι δεν εκμεταλλεύτηκε στο α΄ημίχρονο, το έκανε μέσα σε τέσσερα λεπτά στο β'! Τζόλης και Ουάρντα «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, τελειώνοντας το ματς στο 52΄.

• 3

Δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική η Λαμία σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας να διαχειριστεί αρκετές απουσίες και μια πειραματική ενδεκάδα που δεν προκάλεσε... ζόρια στον ΠΑΟΚ και αναπόφευκτα γνώρισε την ήττα.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση, αποτελώντας μια μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Λαμίας, «σφραγίζοντας» την εξαιρετική εμφάνισή του με μια ασίστ και ένα πανέμορφο γκολ, με τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο ματς του Δικεφάλου.

39
Τζέιμς Μανρέκαρ
Κακό ματς από τον κεντρικό αμυντικό της Λαμίας, που φέρει την μεγαλύτερη ευθύνη στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, δίνοντας χώρο στον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα και δικαιολογημένα αποτέλεσε μια από τις πρώτες αλλαγές του Γρηγορίου.

21
Ραχμάν Μπάμπα
Το ιδανικό ντεμπούτο για τον Γκανέζο μπακ, που άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του ΠΑΟΚ και έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση με σωστά ανεβάσματα από την αριστερή πλευρά και ωραίες συνεργασίες με τους συμπαίκτες του.

Εύκολο απόγευμα για τον Κουτσιαύτη και τους βοηθούς του στο γήπεδο της Τούμπας, με την εξέλιξη του ματς να διευκολύνει το έργο του ρέφερι. Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο.

Παναθηναϊκός: «Κόπηκε» το ένα ρεπό, επιστρέφουν αύριο στις προπονήσεις