• 66΄ Κάργας
  • 93΄ Λιάσο
  • Μακέντα
  • 54΄ Χατζηθεοδωρίδης

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα έναντι του Παναθηναϊκού μετά τη σημερινή του νίκη με 2-1 στο Αγρίνιο και μάλιστα με ανατροπή, πιστοποιώντας ότι θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Ηπειρώτες ήταν ανώτεροι των πράσινων που προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Μακέντα, αλλά τα γκολ των Παμλίδη (21’) και Κάργα (66’) τους οδήγησαν στην πολύτιμη νίκη, που καθιστά τη ρεβάνς στη Λεωφόρο στις αρχές του Μάρτη ανοιχτή προς όλα τα ενδεχόμενα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει με το… καλημέρα, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά πάσα του Βιγιαφάνιες και έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν (0-1).

Η αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα ωστόσο ήταν καίρια. Οι Ηπειρώτες πίεσαν ασφυκτικά τα μετόπισθεν των πράσινων για 25 λεπτά και είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο συγκεκριμένο διάστημα, φτάνοντας στην ισοφάριση με εξαιρετικό σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή στο 21’ (1-1).

Το τριφύλλι ανέκτησε τον έλεγχο μετά το 30’ αλλά αρχικά ο Αϊτόρ δεν κατάφερε να πλασάρει αν και μόνος του φάτσα με την εστία (34’) και εν συνεχεία ο Χατζηγιοβάνης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ (41’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να ασκεί πίεση στα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού και να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες, καταφέροντας να φτάσει δίκαια στην ανατροπή από στατική φάση (66’) με κεφαλιά του Κάργα από εκτέλεση κόρνερ του Πέερσμαν.

Οι  Γιαννιώτες θα μεταβούν στη ρεβάνς της Αθήνας προκειμένου να μην χάπουν, ενώ οι πράσινοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν το εκτός έδρας γκολ του Μακέντα και να κατακτήσουν τη νίκη που θα τους φέρει στα ημιτελικά.

• 14

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με τακτικό σχηματισμό 4-4-2 και είχε ως στρατηγική να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό στο αμυντικό του τρίτο και να κλέψει μπάλες κοντά στην περιοχή του Ξενόπουλου. Η εικόνα της ομάδας του ήταν εντυπωσιακή και ο τρόπος με τον οποίο διάβασε το ματς αψεγάδιαστος, κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

• 9

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, με τον Νιάς σε ρόλο αμυντικού μέσου, τον Αλεξανδρόπουλο 8άρι και τον Βιγιαφάνιες σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μακέντα. Καθυστέρησε να κάνει αλλαγές για να αποφύγει την ήττα που φαινόταν ότι… έρχεται και κράτησε πολύ ώρα στο γήπεδο παίκτες που δεν ήταν σε καλή μέρα όπως ο Αϊτόρ και ο Σάντσες.

66'

Το νικητήριο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε το ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους Ηπειρώτες, με την καρφωτή κεφαλιά του Κάργα που εξιλεώθηκε από το λάθος κοντρόλ του στη φάση του τέρματος του Μακέντα.

• 2’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, ο Κάργας δεν διώχνει καλά τη μπάλα, ο Βιγιαφάνιες κάνει κεφαλιά-πάσα στον Μακέντα και αυτός ανοίγει το σκορ (0-1).

• 3’

Ο Καρτάλης βρίσκει ωραία τον Ελευθεριάδη που δίνει στον Λεό, το πλασέ του οποίου περνάει άουτ.

• 16’

Ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο αμαρκάριστος Πούγγουρας πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 21’

ΓΚΟΛ! Ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενόπουλου (1-1).

• 25’

Κάθετη πάσα του Σάλιακα στον Λεό που προλαβαίνει τον Σένκεφελντ κσι πλασάρει, αλλά ο Ξενόπουλος αποκρούει.

• 34’

Ωραία σέντρα του Χαζηθεοδωρίδη, ο Μακέντα δεν κάνει καλό κοντρόλ αλλά η μπάλα στρώνεται στον Αϊτόρ που είναι μόνος με τον Λοντίγκιν, αλλά καταφέρνει να κάνει επαφή.

• 41’

Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα.

• 56’

Ωραία ενέργεια και σέντρα του Ντομίνγκες από αριστερά, ο Παμλίδης στο δεύτερο δοκάρι πλασάρει άουτ.

• 66’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Πέερσμαν, ο Κάργας με εντυπωσιακό άλμα και καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).

• 81’

Ο Αθανασακόπουλος στρώνει τη μπάλα στον Σάντσες που σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Λοντιγκιν μπλοκάρει τη μπάλα.

• 1

Η κυριαρχία των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα στον άξονα της μεσαίας γραμμής και δη των Κάστρο και Ντομίνγκες, έναντι της τριάδας των κεντρικών μέσων του Παναθηναϊκού (Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες), παρά την πράσινη αριθμητική υπεροχή. Ειδικά ο Ισπανός έκανε σπουδαίο ματς.

• 2

Το πάθος των τυπικά γηπεδούχων που έδιναν την εντύπωση ότι δίνουν το ματς της ζωής τους, βγαίνοντας πρώτοι στη μπάλα, κερδίζοντας τις μονομαχίες και τις δεύτερες μπάλες, απέναντι στους παίκτες του Παναθηναϊκού που έδειχναν πιο χαλαροί.

• 3

Η... τρύπα που είχε ο Παναθηναϊκός στη δεξιά πλευρά της άμυνάς του, με τον Σάντσες να πελαγοδρομεί και τον Αϊτόρ να είναι ωσεί παρών. Δεν ήταν τυχαίο το γεγονός ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα φόρτωσε τις περισσότερες επιθέσεις του από τη συγκεκριμένη πτέρυγα.

Ένα κουβάρι οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγυρίζουν τη νίκη με ανατροπή επί του Παναθηναϊκού, που ήρθε ως επιβράβευση της θέλησης, του πάθους και του καλού ποδοσφαίρου, που έπαιξε η ομάδα τους.

10
Ντομίνγκεθ Χουάν
Επιβλητική η παρουσία του Ισπανού μέσου στον νευραλγικό χώρο του κέντρου. Βγήκε νικητής σε όλες τις μοναμαχίες, κράτησε σωστά την μπάλα, μοίρασε το παιχνίδι και ήταν ο μαέστρος των Ηπειρωτών.

22
Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα
Συναγωνίζεται με τον Σάντσες για τον τίτλο του χειρότερου παίκτη του γηπέδου. Εκτός τόπου και χρόνου. Με ακατανόητες ενέργειες στο επιθετικό τρίτο και προβληματικές καλύψεις. Είναι απορίας άξιο που έμεινε στο ματς μέχρι το 80'.

29
Μπατίστ Λεό
Μπορεί να μην είδε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, υπήρξε ωστόσο μόνιμος πονοκέφαλος και πηγή κινδύνων για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ανταποκρίθηκε υποδειγματικά στον ρόλο του και προκάλεσε σύγχυση στους στόπερ του Παναθηναϊκού.

Ο διαιτητής Τζήλος σε ενα ματς χωρίς πολλές δύσκολες φάσεις, απέτυχε παταγωδώς στον πειθαρχικό έλεγχο. Θα πρέπει να διαβάσει ξανά τον κανονισμό που σχετίζεται με τις κίτρινες κάρτες, καθώς χάρισε δύο στον Καρτάλη και όχι μόνο. Σε καμία περίπτωση δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα.

Σύσκεψη για τον τελικό του Κυπέλλου με Αλαφούζο, Καρυπίδη, Μπέο

0

Σχέδιο για τελικό με 15.000 κόσμο στον Βόλο!

0

Ολοταχώς για Πανθεσσαλικό ο τελικός: «Η ΕΠΟ οφείλει να εφαρμόσει την προκήρυξη και μόνο»