Σε τροχιά Champions League συνεχίζει να κινείται η Ρόμα, που επικράτησε της Ουντινέζε με σκορ 3-0 και βρίσκεται στην 3η θέση με 43 βαθμούς, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο από την Γιουβέντους που ακολουθεί με 42.

Την νίκη από νωρίς κατάφερε να «καθαρίσει» η Ρόμα, καθώς στο μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ζορντάν Βερετού με μία πολύ καλή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τζιανλούκα Μαντσίνι. Στο 25'  οι «Τζιαλορόσι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Γάλλο μέσο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, από ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μικιταριάν από τον Χουάν Μούσο. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+3'), ο Πέδρο, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ρόμα - Ουντινέζε 3-0