Ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού εκτός από τον Γενί Ενγκμπακοτό, πραγματοποίησε και ο (new entry) Γιουνούς Σανκαρέ.

Ο Σενεγαλέζος μέσος μπήκε ως αλλαγή στο ματς με τον Ατρόμητο την ώρα που το ρολόι έδειχνε το 61ο λεπτό και λίγο πριν από το φινάλε (84΄) σημείωσε το γκολ μέσω του οποίου το «τριφύλλι» έφυγε με το τρίποντο της νίκης από το Περιστέρι.

Ο 31χρονος ποδοσφαιριστής ξεκίνησε με το…δεξί τη θητεία του στους «πράσινους», βάζοντας την υπογραφή του σε μια σπουδαία νίκη που τους έβαλε σε τροχιά - Ευρώπης.

Το  SDNA  «ξεσκόνισε» το αρχείο και ανέτρεξε αρχικά στην περυσινή αγωνιστική περίοδο (2019-20) προκειμένου να διαπιστώσει τι «ψάρια» έπιασε ο Σανκαρέ στην παρθενική του εμφάνιση με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας από την οποία μεταπήδησε στον Παναθηναϊκό.

Ακολούθως...σκανάραμε τις πρώτες (ηχηρές) εμφανίσεις (συνδέθηκαν με γκολ ή ασίστ) στο «μήνα του μέλιτος» σε προηγούμενους σταθμούς της καριέρας του.

Ο Σανκαρέ αγωνίστηκε στις 7 Αυγούστου 2020 για 65 λεπτά στην αναμέτρηση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ 1948 στην πρεμιέρα του βουλγάρικου πρωταθλήματος, ξεκινώντας στη βασική ενδεκάδα στο ντεμπούτο του με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Μπότεφ Πλόβντιβ και στη δεύτερη συμμετοχή του με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στις 16 Αυγούστου, σημείωσε το πρώτο του γκολ κι άνοιξε το σκορ σε μια αναμέτρηση που για την ιστορία έληξε με νίκη (2-1) υπέρ της τότε ομάδας του.

Δείτε εδώ το σχετικό βίντεο.

Με τη φανέλα της Λιλ την σεζόν 2016-17 συνδέθηκε με τα δίχτυα στη δεύτερη συμμετοχή του με την γαλλική ομάδα στο «Σαμπιονά», σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της εντός έδρας νίκης (1-0) κόντρα στην Ντιζόν στις 20 Αυγούστου 2016.

Με την Μπορντό είχε μία ασίστ στη δεύτερη συμμετοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Καέν στις 7 Φεβρουαρίου 2017 που έληξε με εμφατική νίκη (4-0) για τους «Γιρονδίνους».

Τέλος με την Ντιζόν την περίοδο 2010-11 σκόραρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της β΄κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος κόντρα στη Λε Μαν στις 24 Σεπτεμβρίου 2010.

Παναθηναϊκός: Οι ηχηρές εμφανίσεις του Γιουνούς Σανκαρέ στους «μήνες του μέλιτος» (vids)