• Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
  • 50' Ελ Αραμπί
  • 77' Καμαρά
  • 87' Βρουσάι

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν... παρέλαση τίτλου με το 3-0 του Καραϊσκάκη απέναντι στον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική εμφάνιση συνολικά από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που πλέον εκτόξευσε τη διαφορά από τους διώκτες της και απομένει να... βγάλει τη σεζόν για να κατακτήσει τον 46ο τίτλο της!

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός άσκησε έντονη πίεση χωρίς τη μπάλα στο ξεκίνημα για να αναγκάσει το λάθος, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό και κάνοντας κατοχή μπάλας, πιέζοντας αντίστοιχα πολύ ψηλά και κυρίως τους τρεις «ερυθρόλευκους» κεντρικούς χαφ όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο μετά το δεκάλεπτο περίπου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Γενικά το ματς, όπως αναμενόταν, είχε πολλή τακτική, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εξουδετερώσουν τα ατού του αντιπάλου. Η ομάδα του Γκαρσία για πολλή ώρα ήταν αυτή που κινούταν καλύτερα στο γήπεδο, παρά την έλλειψη ευκαιριών και στα δύο άκρα. Αυτή η πίεση των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε πολλά ατομικά λάθη και γενικά τον απέτρεψε από το να κάνουν το κλασικό παιχνίδι τους με την καλή κυκλοφορία μπάλας.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι την πρώτη φορά που η ομάδα του Μαρτίνς κατάφερε να την κυκλοφορήσει σωστά και γρήγορα, βρήκε και την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, στο 33'. Από το σημείο αυτό και έπειτα ο Ολυμπιακός ήταν που πήρε ίσως ψυχολογία, κράτησε τη μπάλα στα πόδια πιο σωστά και άρχισε να κάνει το παιχνίδι του. Γρήγορα μάλιστα βρήκε ακόμη δύο κλασικές ευκαιρίες με το σουτ του Καμαρά λίγο άουτ και το δοκάρι του Μπρούμα. Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο ολοκληρώθηκε με μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ και το σουτ του Τζόλη που απέκρουσε ο Σα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και γρήγορα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μετά από έξοχη επίθεση και κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μπουχαλάκη να βγάζει την ασίστ για το πλασέ του Ελ Αραμπί στο 50'. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν τον ρυθμό, περιόρισαν τις κινήσεις του ΠΑΟΚ κλείνοντας τις γραμμές τους και πλέον με τον έλεγχο του αγώνα και τον αντίπαλο όσο περνάει η ώρα να κουράζεται και να χάνει πολλά μέτρα στην πίεσή του, είχαν τον πρώτο λόγο. Ο Δικέφαλος αντίθετα απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 66', όμως ο Σα για ακόμη μια φορά είπε «όχι». Σε αυτή τη φάση, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με το δοκάρι του Καμαρά λίγο μετά, με το ματς να «ανοίγει» κάπως στο διάστημα αυτό. Και από τη στιγμή που «άνοιξε», οι «ερυθρόλευκοι» με την ποιότητά τους εκμεταλλεύθηκαν το ένα μεγάλο λάθος του ΠΑΟΚ και καθάρισαν το ματς με το 2-0 του Καμαρά στο 77'. Στο φινάλε, ο Βρουσάι έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα... τίτλου, με το 3-0.

• 27

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το «ευρωπαϊκό» 4-3-3 για το ντέρμπι αυτό, το σχήμα που προτιμά συνήθως στα πιο απαιτητικά ματς σε τακτικό επίπεδο. Η ομάδα του δεν έκανε κάτι το... εξεζητημένο σε αυτό το κομμάτι, αφού άλλωστε αυτό σπανίως γίνεται. Πίεση, γρήγορη κυκλοφορία και κατοχή μπάλας, συνεργασίες από τις πτέρυγες και... Άγιος ο Θεός. Ως προς τα πρόσωπα, επέλεξε Φορτούνη και Μπρούμα για τα άκρα, παίκτες που δεν πατάνε πολύ περιοχή αλλά που καθένας προσφέρει άλλα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι. Στα μετόπισθεν περιόρισε άψογα τα ατού του ΠΑΟΚ, ενώ η εξέλιξη βοήθησε τον Πορτογάλο ώστε να μην χρειαστεί να παρέμβει ιδιαίτερα με τις αλλαγές του.

• 27

4-2-3-1 από τον Πάμπλο Γκαρσία, επιλέγοντας τον Αουγκούστο στα χαφ δίπλα στον Ελ Καντουρί με σημαντική διαφοροποίηση την τοποθέτηση των πλάγιων επιθετικών του. Ο Ουρουγουανός επέλεξε τον Αντρίγια προκειμένου να «ντουμπλάρει» τον Ροντρίγκο στα αριστερά και τον Τζόλη μπροστά από τον Βιεϊρίνια, κινούμενος αρκετά χαμηλά στο γήπεδο. Εσωτερική αλλαγή για τους δύο στο β΄ημίχρονο, ενίσχυση του άξονα, «φρεσκάρισμα» στην επίθεση, ωστόσο, τίποτα απ΄όσα δοκίμασε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ δεν απέδωσε και ο Δικέφαλος πλήρωσε ακόμη μια φορά ακριβά τα λάθη του και την έλλειψη συγκέντρωσης.

50'

Η φάση που έβαλε το νερό στο αυλάκι για τον Ολυμπιακό και σίγουρα η καλύτερή του φάση στο ματς, ως προϊόν οργανωμένου ποδοσφαίρου. Στο φινάλε της, ένα κοντρόλ και ένα πλασέ του Ελ Αραμπί, δείγμα της τεράστιας κλάσης του.

• 4’

Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον ΠΑΟΚ. Η μπάλα κυκλοφόρησε στα αριστερά, έφτασε στον Κρμέντσικ στην περιοχή, αυτός γύρισε και σούταρε από διαγώνια θέση, με τον Σα να απομακρύνει.

• 25’

Επικίνδυνη σέντρα του Ζίφκοβιτς από τα αριστερά την οποία εξουδετερώνει δύσκολα ο Σα με το πόδι προ του Τζόλη.

• 33’

Πρώτη ευκαιρία και για τον Ολυμπιακό στο ματς. Μετά από έξοχη κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ραφίνια που έκανε τη σέντρα, ο Μπρούμα κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, όμως ο Βιεϊρίνια του έβαλε σωτήρια την κόντρα.

• 38’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμέδο βρήκε με γέμισμα τον Μπρούμα, αυτός πέρασε στον Καμαρά ο οποίος έκανε με τη μία το γυριστό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

• 39’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Γύρισμα του Καμαρά για τον Μπρούμα και σουτ του Πορτογάλου στο δεξί κάθετο του Ζίφκοβιτς.

• 44’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Τζόλης σούταρε συρτά και δυνατά μέσα από την περιοχή, με τον Σα να αποκρούει με το πόδι.

• 45’

Σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, ο Ζίφκοβιτς ήταν σε σωστή θέση για να μπλοκάρει σταθερά.

• 50’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Έξοχη αντεπίθεση με Εμβιλά και Φορτούνη, σε δεύτερο χρόνο συνεργάζονται Καμαρά και Μπουχαλάκης, ο Κρητικός βγάζει έξοχη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Ελ Αραμπί με ωραίο κοντρόλ και τελείωμα γράφει το 1-0.

• 56’

Ατομική προσπάθεια και σέντρα του Ίνγκασον από τα δεξιά και κεφαλιά του Κρμέντσικ που κόντραρε στον Σεμέδο, πριν μαζέψει ο Σα.

• 66’

Μεγάλη Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Βιεϊρίνια και κεφαλιά του Ουάρντα που αποκρούει ενστικτωδώς ο Σα.

• 69’

Τρομερό σουτ του Ελ Καντουρί εκτός περιοχής, ο Σα αποκρούει δύσκολα με τις γροθιές.

• 71’

Δοκάρια για τον Ολυμπιακό! Καλή επίθεση από τα δεξιά, γύρισμα του Φορτούνη και κεραυνός του Καμαρά στην κίνηση που βγάζει ο Ζίφκοβιτς στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο.

• 77’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός καθαρίζει το ματς. Μετά από λάθος του Τζόλη, ο Ελ Αραμπί κάνει ατομική προσπάθεια, βγάζει στον Καμαρά που σουτάρει δυνατά και κάνει το 2-0, με τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Ζίφκοβιτς.

• 89’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 3-0. Κάθετη του Ελ Αραμπί στον Βρουσάι, αυτός αρχικά τη στέλνει στο δοκάρι, παίρνει μόνος του το ριμπάουντ και γράφει το 3-0 για τον Ολυμπιακό.

Κρύα βραδιά στο Φάληρο αλλά στο φινάλε έδειχνε... +15!

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Έχει ξαναγραφτεί και θα ξαναγραφτεί. Στις βραδιές που ο Μαροκινός φτάνει τόσο υψηλά επίπεδα απόδοσης, μπορεί να είναι μια επίθεση μόνος του κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Ένα έξοχο γκολ και δύο ασίστ σε ένα από τα πιο δύσκολα ματς ματς της σεζόν, κάνουν στο φινάλε τη διαφορά, όχι μόνο για το συγκεκριμένο ντέρμπι αλλά επί της ουσίας σε ολόκληρη τη σεζόν.

27
Μίκαελ Κρμέντσικ
Ο Τσέχος είχε στο ξεκίνημα τη διάθεση να φανεί, να πάει στη μπάλα και να συμμετάσχει στο παιχνίδι όμως επί της ουσίας δεν κατάφερε τίποτα. Η «τρύπα» του ΠΑΟΚ στο κέντρο της επίθεσης είναι μοιραία δική του ευθύνη. Έχασε σχεδόν όλες τις μονομαχίες από Σεμέδο και Μπα που του πήραν τον αέρα και τον «εξαφάνισαν».

5
Αντρέας Μπουχαλάκης
Όποιος κατά καιρούς κριτικάρει την παρουσία του Κρητικού χαφ στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, αν δεν του φτάνει η... γνώμη του Μαρτίνς, μπορεί να κρατήσει το συγκεκριμένο 90λεπτο και να το βλέπει σε επανάληψη. Μια εμφάνιση σύγχρονου κεντρικού μέσου, με δύναμη, με πάθος, με ποιότητα στην πάσα, με άριστη τακτική προσήλωση και γενικά κάνοντας όσα πρέπει να κάνει ένας αμυντικός χαφ μεγάλης ομάδας.

Κανένα πρόβλημα για τον Γερμανό, Φέλιξ Μπριχ, και το τιμ του, σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις και που φυσικά βοήθησε και η εξέλιξή του.

Γιόνσον: «Μια μεγάλη νίκη με εξαιρετική εμφάνιση»