Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 3-0

Την δεύτερη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, αποτελέσμα που τα φέρνει πλέον στην πρώτη θέση πανηγύρισαν τα Τρίκαλα. Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτό, το οποίο μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς, με συνέπεια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Στεφανάκου.

Από το 15΄ και μετά η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη ισορρόπησε το ματς, ωστόσο οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που στο 21΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, με το σουτ του Πέλκα να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Στεφανάκου. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανέρυθροι», το πέτυχαν στο 39' με τον Τζαλόσι να εκμεταλλευέται λάθος της άμυνας των «μαυραετών» και να βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΟΤ.

Στο 43΄ τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο 2-0, ο Σουλιώτης όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο... Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 59΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους αυτή τη φορά με τέρμα του Σταματή. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι «κυανέρυθροι» πίεσαν για να φτάσουν στο 3-0, κάτι το οποίο κι έγινε στο 76΄ με τον Ευθυμίου αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γκάρας, Νιάρος, Πιαστόπουλος (81' Χατζηκωνσταντίνου), Σουλιώτης (79' Κεγάγιας), Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Πέλκας (79' Ελευθεριάδης), Τζαλόσι, Σταματής (72' Ευθυμίου), Νατέρ (81' Κλεμέντε).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (76' Αγιώτης), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Μπολάκης, Αγγελόπουλος (53' Βουγιάκλιγια), Πινδώνης (76' Παπαϊωάννου), Φυτόπουλος, Κόντος (53' Κουτσιανικούλης), Μαυριάς, Σαμπανίδης.

Χανιά – Εργοτέλης 0-1

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Εργοτέλης, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά και την έδρα των «κυανόλευκων». Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές φάσεις, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που στο 6΄ έφτασε κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Κουατένγκ αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κουτζαβασίλη.

Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ τα Χανιά έχασαν σημαντική ευκαιρία, για να κάνουν το 1-0, το σουτ όμως του Βρεττού πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανόλευκοι», το πέτυχε η ομάδα του Ηρακλείου στο 56΄ με το σουτ του Μανουσάκη.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη μετά το γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 66΄ η κεφαλιά όμως του Σωτηράκου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου, με τον Μασένα στην συνέχει να αστοχεί από καλή θέση. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη του ματς, ο Εργοτέλης κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ του αποτέλεσμα το οποίο και διαιτηρήθηκε μέχρι την λήξη του ματς.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46' λ. τρ. Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Παναγιωτούδης (79' Γιάκος), Κάρλος, Μασένα (80' Σουντουρά), Μπραμπίγια (66' Τριανταφυλλάκος), Βρεττός (67' Δημητριάδης), Διαμαντόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρρι, Ποζατζίδης (85' Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (86' Μπουρσέλης), Μπουτσάκης, Κόνραντ (67' Κοκκίνης), Κουατένγκ (34' λ. Κωστανάσιος), Μανουσάκης.

Διαγόρας-Ιωνικός 1-1

Όρθιος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στις καθυστερήσεις έμεινε ο Ιωνικός, που έφυγε από την Ρόδο με τον βαθμό της ισοπαλίας. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν αυτή που στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε πιο δραστήρια το ματς και στο 11΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με το σουτ του Κάστρο να αποκρούεται με δυσκολία σε κόρνερ από τον Τσέλιο.

Ότι δεν κατάφεραν οι «κυανόλευκοι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 41΄ με εκπληκτικό σουτ του Λινάρδου να καταλήγει στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου και να κάνει το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ιωνικός πίεσε μεν να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως οι προσπαθειες του να έχου το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ιωνικός θα υποχρεωνόταν στην δεύτερη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα της Νίκαιας όπως και στο παιχνίδι κόντρα στα Τρίκαλα κατάφερε με τον Κάστρο στο 94΄ να κάνει το 1-1 και να σώσει την παρτίδα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (85' Δημήτρουλας), Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ (68' Αυγενικού), Μασούρας, Αλάεθ, Μπαστακός (85' Σμυρλής), Λινάρδος (60' Αθανασίου), Γεωργίου (60' Μανωλάκης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (83' Κουϊρουκίδης), Κύργιας, Φουρλάνος, Ομάρ (46' Σινγκ), Τιεντσέ (77' Κόρμπος), Γκοτσούλιας (77' Μάναλης), Ρόλε, Πλατέλλας, Μπρίτο (46' Ματσούκας), Κάστρο.

Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης 2-2

Νέα εντός έδρας βαθμολογική απώλεια για την Παναχαϊκή, η οποία με τα Τρίκαλα δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της τον Καραϊσκάκη... Η ομάδα του Δημήτρη Μπέλα ήταν αυτή, που αιφνιδίασε τους Αχαιούς, καθώς μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του τέρμα του Μαραθωνίτη που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σούλη τον οποίο και νίκησε.

Από το σημείο εκείνο και μετά, οι Ηπειρώτες πατούσαν καλύτερα στο ματς και στο 17΄ έφτασαν κοντά στο 0-2, η προσπάθεια όμως του Ίπερεν σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σούλη. Η φάση αυτή, σαν να αφύπνισε τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, που πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 45΄ όταν ο Γιούσης μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανάκογλου έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο β΄ ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός που και πάλι προηγήθηκε στο σκορ, αυτή τη φορά στο 73΄ και πάλι χάρη σε τέρμα του Μαραθωνίτη. Οι «κοκκινόμαυροι» του Νίκου Παπαδόπουλου βρέθηκαν εκ νέου πίσω στο σκορ, κάτι που είχε σαν συνέπεια να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 82΄με τον Κουσκουνά, ενώ στο 85΄ η ομάδα της Πάτρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιούση η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουργάνη, με συνέπεια το 2-2 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Πάνος (56' Αποστολόπουλος), Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος (43' λ. τρ. Ανάκογλου), Μουστακόπουλος, Μασούρας (56' Κουσκουνάς), Γιούσης, Μπάτροβιτς, Αραβίδης.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Δημήτρης Μπέλας): Μπουργάνης, Παπανίκου, Τάμπας (11' λ. τρ. Κόκας), Γιαννιώτης, Φαν Ίπερεν, Ρουμπάνγκουκα (74' Δερμιτζάκης), Λόβριτς, Νταλακούρας (46' Κορέλας), Δεινόπαπας (56' Γαλεάδης), Μαραθωνίτης (76' Μαραθωνίτης), Δούμτσιος.

ΟΦ Ιεράπετρας – Απόλλων Λάρισας 0-0

Αήττητος στο πρωτάθλημα συνεχίζει να είναι στην έδρα του ο ΟΦ Ιεράπετρας, ωστόσο για ακόμα ένα παιχνίδι σε αυτή δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κύριο χαρακτηριστικά του ήταν τα πολλά λάθη, ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που στο 6΄ άγγιξε το γκολ, η προβολή όμως του Τζοβάρα δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Από το σημείο εκείνο και μετα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν αξιόλογες στιγμές, μπροστά στις δύο εστίες με το στείρο 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος. Στο β΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο καλύτερα στο ματς, με συνέπεια να έχουν από μία καλή στιγμή στο παιχνίδι για να σκοράρουν. Στο 52΄ ο Αθανασιάδης για τον Απόλλωνα αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 54΄ ο Καρρίκι στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα λίγο έλειψε να την στείλει στα δίχτυα του Αστρά.

Στο 64΄ η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη εχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0, όταν έπειτα από γύρισμα του Καψάλη, ο Μπούσης των φιλοξενούμενων έκανε χέρι στην περιοχή της ομάδας του. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκίνη, ο Αστράς όμως τον νίκησε και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήρθε στο 77΄με τον Μπούση να αστοχεί από καλή θέση να κάνει το 0-1, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΟΦΙ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης (75' Πριόνας), Αρναούτογλου, Καπίας, Φουάσης (55' Μπαράτα), Σμίλτος, Βογιατζής, Λεμονής, Κούστα (66' Ντάλα Κόστα), Γκίνη, Ζήσης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Αστράς, Μόρας, Μπούσης, Σκούπρα, Καρρίκι, Νύκταρης (60' Μπάλλας), Τασιούλης (60' Μπαλογιάννης), Χατζής, Λίταινας (70' Μπαστιάνος), Τζοβάρας (81' Γκουντρουμπής), Αθανασιάδης.