• 79΄ Αϊτόρ
  • 89΄ Αλεξανδρόπουλος
  • 54΄ Βαφέας
  • 58΄ Νέιρα

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε απόψε ο Παναθηναϊκός, διατηρώντας ταυτόχρονα το μηδέν στην άμυνά του το 2021 και μένοντας σε τροχιά τετράδας, με το 2-0 επί του ΟΦΗ στη Λεωφόρο.

Χάι λάιτ της βραδιάς η εκπληκτική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου στη φάση του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού από τον Καμπετσή (86’), με τον 20χρονο κεντρικό μέσο να περνάει τέσσερις αντιπάλους του και να τροφοδοτεί τον σκόρερ με τακουνάκι!

Το πρώτο γκολ εμπεριείχε ακόμα έναν πιτσιρικά του τριφυλλιού, τον Εμμανουηλίδη που έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε προς τον Σένκεφελντ (32’).

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς στο πρώτο τέταρτο, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει σταδιακά τα μέτρα του στο γήπεδο και την πίεσή του και να καταφέρνει να κλέβει μπάλες και να γίνεται απειλητικός.

Με άξονα τις συνεργασίες του Μολό με τον Εμμανουηλίδη από δεξιά και τις ατομικές ενέργειες του Καμπετσή, οι πράσινοι είχαν τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (πέντε, έναντι μίας του ΟΦΗ, εντός εστίας).

Η προειδοποίηση ήρθε στο 17’ με το σουτ του Εμμανουηλίδη που πέρασε άουτ, ακολούθησε ένα ακόμη σουτ του 20χρονου μεσοεπιθετικού που κόντραρε στον Γιαννούλη στο 20’ έως ότου άνοιξε το σκορ.

Ο Εμμανουηλίδης και πάλι, έβγαλε ιδανική σέντρα και ο Σένκεφελντ με άπιαστη κεφαλιά στο 32’ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπεροχή του τριφυλλιού.
Στην αμέσως επόμενη φάση μετά το προβάδισμα του τριφυλλιού ωστόσο, ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Σαρδινέρο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού επηρεάστηκαν και έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη χωρίς να το πληρώσουν, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων με το σκορ 1-0 υπέρ των πράσινων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδωσε περισσότερο χώρο στον ΟΦΗ που είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να αυξήσει τα ρίσκα του. Ο Σίμος έριξε στο ματς τον Τσιλιανίδη στο 61’ αντί του αμυντικού μέσου Βαφέα.

Οι Κρητικοί απώλεσαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 77’ με το πλασέ του Στάικου που έφυγε άουτ από το ύψος του πέναλτι και το τριφύλλι για να κλειδώσει τη νίκη δύο λεπτά αργότερα με το δοκάρι του Αϊτόρ (79’).

Στο 82’ ο Διούδης πήρε τη μπουκιά απ’ το στόμα του Γρίβα και στο 86’ ο Αλεξανδρόπουλος έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή, σερβίροντας στο πιάτο το 2-0 στον Καμπετσή έχοντας πραγματοποιήσει εκπληκτική ατομική ενέργεια, περνώντας τέσσερις παίκτες του ΟΦΗ και δίνοντας με τακουνάκι την πάσα προς τον σκόρερ.

• 17

Ο Λάζλο Μπόλονι διατήρησε το 4-3-3 ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού, καθώς επίσης και τα πρόσωπα της ενδεκάδας από το προηγούμενο ματς με τον Αρη στη Θεσσαλονίκη δίκην επιβράβευσης. Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χώρο στον ΟΦΗ και στηρίχθηκε στη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα και την αμυντική λειτουργία, καταφέρνοντας να κλειδώσει το τρίποντο στο 86’.

• 7

Ο Γιώργος Σίμος επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του ΟΦΗ το 5-3-2 και έδωσε έμφαση στην καλή κυκλοφορία της μπάλας στο σετ παιχνίδι. Μετά το 60’ αύξησε τα ρίσκα του με την είσοδο του Τσιλιανίδη αντί του Βαφέα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση, πλην όμως πλήρωσε τις κακές επιλογές των παικτών του στο επιθετικό τρίτο.

82'

Ο Σωκράτης Διούδης χρειάστηκε μία φορά να δείξει την κλάση του και το έκανε στο 82' αποκρούοντας την κεφαλιά πάσα του Διαμαντή προ του επερχόμενου Γρίβα, με το σκορ στο 1-0.

• 5’

Λάθος εκτέλεση σε πλάγιο του Χουάνκαρ, ο Νέιρα δίνει στον Σαρδινέρο που μπαίνει στην περιοχή αλλά ο Σένκεφελντ τον προλαβαίνει και κόβει τη μπάλα.

• 17’

Ατομική ενέργεια και σουτ του Καμπετσή εντός περιοχής, ο Διαμαντής βάζει την κόντρα, η μπάλα φτάνει στον Εμμανοτηλίδη που σουτάρει άουτ.

• 20’

Ο Καμπετσής τροφοδοτεί τον Εμμανουηλίδη που σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Γιαννούλη και καταλήγει κόρνερ.

• 32’

ΓΚΟΛ! Ιδανική σέντρα του Εμμανουηλίδη, ο αμαρκάριστος Σένκεφελντ πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

• 33’

Βαθιά μπαλιά του Διαμαντή στην πλάτης της άμυνας προς τον Σαρδινέρο που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη και πλασάρει στα δίχτυα, αλλά στο ξεκίνημα της φάσης ο σκόρερ ήταν οφ σάιντ όπως φάνηκε μέσω VAR.

• 42’

Εκτέλεση φάουλ του Στάικου, ο Σελίμοβιτς πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 55’

Σουτ του Ιωαννίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει δίπλα απ' το δοκάρι.

• 77’

Εξαιρετική ανάπτυξη των παικτών του ΟΦΗ και σέντρα του Ουές από δεξιά προς τον αμαρκάριστο Στάικο το πλασέ του οποίου από το ύψος του πέναλτι περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.

• 79’

Ο Μακέντα τροφοδοτεί τον Αϊτόρ μέσα στην περιοχή, αυτός συγκλίνει προς τον άξονα και πλασάρει αλλά η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και περνάει άουτ.

• 86’

ΓΚΟΛ! Εκπληκτική ατομική ενέργεια Αλεξανδρόπουλου που μπαίνει στην περιοχή και με έξοχο τακουνάκι βρίσκει τον Καμπετσή που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

• 1

Το ασφυκτικό πρέσινγκ του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, μέσω του οποίου ανάγκασε τον ΟΦΗ σε αρκετά ατομικά λάθη και υπήρξε ο κύριος λόγος των πέντε τελικών προς την αντίπαλη εστία στο πρώτο μισό του ματς.

• 2

Η είσοδος στο ματς του Τσιλιανίδη που ταυτόχρονα με τα σημάδια κόπωσης του Μαουρίσιο έδωσαν τον ΟΦΗ τα ηνία του ματς, παρότι οι Κρητικοί τα χαλούσαν συνήθως στις επιλογές τους στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

• 3

Η συνοχή των γραμμών του Παναθηναϊκού πίσω από τη μπάλα που είχε ως αποτέλεσμα τις μόλις τρεις τελικές του ΟΦΗ στην εστία του Διούδη σε ολόκληρο το ματς παρότι η κατοχή ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων με 56%.

Το βλέμμα του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου και ο πανηγυρισμός του Αργύρη Καμπετσή μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού ήταν όλα τα λεφτά απόψε στη Λεωφόρο...

55
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος
Η συνολική του απόδοση ήταν εξαιρετική, αλλά το κερασάκι στην τούρτα της εμφάνισης του ήταν η ενέργεια μεγάλης κλάσης που πραγματοποίησε στο 86ο λεπτό, καθώς ήταν αυτή που κλείδωσε τη νίκη με το εντυπωσιακό σλάλομ και την πάσα με τακουνάκι στον σκόρερ Καμπετσή.

7
Φάμπιο Στάρτζεον
Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνας ήταν ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ που χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης και δεν κατάφερε σε καμία στιγμή του αγώνα να κάνει αισθητή την παρουσία του, έχοντας ως ελαφρυντικό ότι δεν έπαιξε στη φυσική του θέση.

17
Δημήτρης Εμμανουηλίδης
Ηταν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και αυτός που έβγαλε την υποδειγματική σέντρα στον Σένκεφελντ στη φάση του καθοριστικού πρώτου γκολ στο ματς. Για όσο διάστημα είχε δυνάμεις έκανε σπουδαία εμφάνιση, όπως και ο Καμπετσής.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Καραντώνης που ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έκανε κατάχρηση σφυριγμάτων και ήταν επιεικής στον πειθαρχικό έλεγχο. Από ένα λάθος οι βοηθοί του, ο πρώτος όταν δεν σήκωσε οφ σάιντ στον Σαρδινέρο στο 33' και ο δεύτερος όταν υπέδειξε λανθασμένα οφ σάιντ τον Ιωαννίδη στο 44'.

Εξαιρετική κάθετη από τον Χασάν, πλάσαρε άουτ ο Ραντζέλοβιτς (vid)