• Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)
  • 45+2' Αντόνι Φατιόν
  • 18 Νικόλας Ιωάννου
  • 45' Νικόλας Ιωάννου

Με κυριαρχική εμφάνιση για τουλάχιστον 60 λεπτά, πληθώρα τελικών ευκαιριών, αλλά μόλις ένα γκολ, αυτό του Νικόλα Ιωάννου (στο 18') που ήταν και το «παρθενικό» του με τα χρώματα του Άρη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφυγε με τρίποντο από τη Ριζούπολη και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ρόλο στο να μείνει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, έπαιξε και ο Νταβίνο Βέρουλστ, που σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν εκ των κορυφαίων για την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης. Είναι χαρακτηριστικό πως σε τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις με τις επεμβάσεις του κράτησε όρθια την ομάδα του. Βέβαια, κομβικής σημασίας ήταν και η απόκρουση του Σιαμπάνη στο 30' στο τετ α τετ με τον Φερνάντεθ, μια φάση που κράτησε όρθιο τον Άρη στη μοναδική καλή στιγμή που έφτιαξε η ομάδα του Γιώργου Παράσχου στο παιχνίδι.

Ο Άκης Μάντζιος, ανακάτεψε την τράπουλα και παράταξε ενδεκάδα με τους Μπερτόγλιο και Μαντσίνι, τους δύο καθοριστικούς, δηλαδή, για την ομάδα του παίκτες στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Αστέρα. Μάλιστα, όπως και σε εκείνη την αναμέτρηση, έτσι και σε αυτή χρησιμοποίησε τον Αργεντινό σε ρόλο επιθετικού, αφήνοντας στον πάγκο τους Μάνο και Λόπεθ, μια επιλογή που φαίνεται να αποδίδει.

Για τους Κίτρινους που γενικώς βρέθηκαν σε καλή ημέρα, ξεχώρισε η μεσοεπιθετική τετράδα που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ελλιπή άμυνα του Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, όσο κι αν ήθελαν δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Ντάουντα προς το τέλος του αγώνα, μένοντας στο μηδέν για τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι, κάτι που προβληματίζει τον 68χρονο προπονητή της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Με το τρίποντο αυτό οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 36 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στους 18 και στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

• 27

Γιώργος Παράσχος: Ο Απόλλων δέχτηκε ισχυρό «σοκ» από την επιθετικότητα του Άρη, βρέθηκε να χάνει, αλλά βρήκε άμεσα απάντηση και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Φερνάντεθ να χάνει τετ-α-τετ. Έκτοτε, όμως, οι γηπεδούχοι περισσότερο κινδύνεψαν να δεχτούν και δεύτερο τέρμα, παρά να ισοφαρίσουν, κάνοντας το απόγευμα του Σιαμπάνη ιδιαίτερα εύκολο. Ο Παράσχος είδε αρκετούς παίκτες του να αγωνίζονται υποτονικά και προχώρησε σε αλλαγές, στα μέσα του δευτέρυ ημιχρόνου, σε μια προσπάθεια να τονώσει την κίνηση στον άξονα. Ο Απόλλων δεν έφτασε ποτέ, ωστόσο, με αξιώσεις στην περιοχή του Άρη.

• 7

Άκης Μάντζιος: Ο τεχνικός του Άρη ξεκούρασε τον Σάκιτς και τον Μάνο στην αποψινή αναμέτρηση. Το γρήγορο γκολ του Άρη έλυσε τα χέρια στον Μάντζιο, που είδε την ομάδα του να μπαίνει ξανά με διάθεση στο παιχνίδι και να κυριαρχεί, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Με το χρόνο να κυλά, η προσθήκη αρχικά του Κάτσε στον άξονα, με την αλλαγή σχηματισμού σε 4-3-3 στο 63', και έπειτα των Μάνου και Γκαρσία, έφεραν φρεσκάδα και ισορροπία στους φιλοξενούμενους, ώστε να φτάσουν ήρεμα στη νίκη.

18'

Το γκολ του Άρη στο 18' ήταν σημείο «κλειδί» για την εξέλιξη του ματς αφενός γιατί οι Κίτρινοι πήραν προβάδισμα και αφετέρου διότι βρήκαν στη συνέχεια πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα των γηπεδούχων βγάζοντας πολλές φάσεις για να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

• 11’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκάμα από πλάγια θέση, δεν αιφνιδιάζεται και απομακρύνει ο Βέρουλστ.

• 18’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 0-1! Μετά από κόρνερ και αναταραχή στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ιωάννου με κοντινή προβολή κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

• 20’

Εντυπωσιακό σουτ του Γκάμα, ακόμη πιο εντυπωσιακή η εκτίναξη του Βέλουρστ που διώχνει σε κόρνερ.

• 30’

Τετ-α-τετ για τον Φερνάντεθ, ο Σιαμπάνης βγαίνει γρήγορα και αποκρούει με τα πόδια

• 32’

Τετ-α-τετ του Μαντσίνι με τον Βέρουλστ μετά από ωραία πάσα του Μπερτόγλιο, διώχνει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

• 44’

Σουτ του Σίλβα μέσα από την περιοχή, αποκρούει και παραχωρεί κόρνερ ο Βέρουλστ.

• 79’

Ο Μαντσίνι πατάει περιοχή αλλά το γύρισμα του σταματάει στον Βέρουλστ.

• 85’

Κεφαλιά του Ντάουντα, μέσα από την περιοχή φεύγει άουτ.

• 1

Το κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο του Άρη στα πρώτα 45 λεπτά με τις οκτώ συνολικά τελικές φάσεις για την ομάδα του Άκη Μάντζιου. Οι Σίλβα, Γκάμα, Μαντσίνι και Μπερτόγλιο ήταν σε πολύ καλή βραδιά, δημιούργησαν προβλήματα και φάσεις στα καρέ του Απόλλωνα με το 0-1 να ήταν «φτωχό» για την εικόνα του αγώνα.

• 2

Η εικόνα των δύο τερματοφυλάκων. Μπορεί ο Σιαμπάνης να χρειάστηκε μία μόλις φορά, όμως είχε καλή αντίδραση και αποσόβησε το 1-1 στο τετ α τετ του Φερνάντεθ. Αντιθέτως, ο Νταβίνο Βέρουλστ έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι με τις καθοριστικές επεμβάσεις του, όντας ο MVP για τον Απόλλωνα.

• 3

Η έμπνευση του Άκη Μάντζιου να τοποθετήσει και πάλι τον Μαντσίνι σε ρόλο φορ. Ο Αργεντινός ήταν κινητικός, απειλητικός με συνεχή κίνηση κάτι που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.

7
Ντάνιελ Μαντσίνι
Για άλλη μια αναμέτρηση του Άρη, η πνοή που έφερε ο Ντάνιελ Μαντσίνι στον επιθετικό τομέα ήταν αισθητή. Μπορεί ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός να μη σκόραρε ή να έδωσε ασίστ απόψε, άλλωστε τα στατιστικά του δεν υποδεικνύουν έναν παραγωγικό παίκτη, όμως η τοποθέτηση του στην κορυφή της επίθεσης ήταν ένα μυστικό που λειτούργησε ξανά για τον Μάντζιο, μια πινελιά που έφερε τρεξίματα, κινητικότητα, συνεργασίας και διαδρόμους στο επιθετικό τρίτο για τον Άρη

10
Τόμας Μπεντινέλι
Ο αρχηγός του Απόλλωνα Σμύρνης θα έπρεπε να είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ μεσαίας και επιθετικής γραμμής, αλλά κατέληξε να είναι ο... αδύναμος κρίκος της αναμέτρησης. Ο Μπεντινέλι δεν μπήκε σε κανένα σημείο του απογεύματος στο παιχνίδι, αγωνίστηκε πολύ υποτονικά και δεν μπόρεσε ούτε να δημιουργήσει ούτε να ολοκληρώσει ευκαιρίες. Αποκορύφωμα της κακής του εμφάνισης το γεγονός ότι βγαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο, είχε... ξεχάσει το περιβραχιόνιο του.

13
Νταβίνο Βέρουλστ
Το «φτωχρό» 0-1 οφείλεται κατά κύριο λόγο στην τρομερή εμφάνιση του Νταβίνο Βέρουλστ. Ο Βέλγος τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε τρεις σπουδαίες αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο σε τετ-α-τετ των Μαντσίνι και Σίλβα, ενώ διατήρησε τη σταθερότητα του και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν χρειάστηκε. Δυστυχώς για την Ελαφρά Ταξιαρχία, οι υπόλοιποι δέκα δεν κατάφεραν να τον βοηθήσουν ούτε να αποσωβήσει το γκολ του Ιωάννου αλλά ούτε και να ισοφαρίσουν στην απέναντι πλευρά του γηπέδου.

Καλή η διαιτησία του Διαμαντόπουλου και των βοηθών του σε ένα παιχνίδι που η αλήθεια είναι δεν είχε δύσκολες φάσεις για τον Έλληνα διαιτητή. Δεν χρειάστηκε μάλιστα σε καμία περίπτωση τη βοήθεια του VAR.

Μαρτίνς: «Οι παίκτες σκέφτονταν την Άρσεναλ, ο Μπα θα είναι έτοιμος»

0

Πανό στην Τούμπα για Άρη: «Πρόεδρός σας ο Τσουκαλάς ο Τάκης, στίχοι – μουσική Βαγγέλης Μαρινάκης» (pic)