Παναιτωλικός
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
  • 7' Μουνάφο
  • 69' Φερνάντεθ

Δύο αντιπάλους περίμενε ο Αστέρας μπαίνοντας στο γήπεδο για την 17η αγωνιστική, όμως μόνο έναν αντίκρυσε. Ο Λέανδρος προβλημάτισε την ομάδα της Τρίπολης πολύ περισσότερο από τον Παναιτωλικό, ο οποίος έμοιαζε παγωμένος στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι, σχεδόν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, στο οποίο το 1-0 μάλλον ήταν λίγο για την εικόνα που είχαν στο γήπεδο. Εφτά τελικές, τέσσερις σχεδόν κλασικές ευκαιρίες με την ομάδα του Αγρινίου να δυσκολεύεται να σταθεί αμυντικά, να έχει τεράστιο πρόβλημα να κρατήσει τη μπάλα και ως εκ τούτου να μην μπορεί να απειλήσει. Οι μηδέν τελικές αποτυπώνουν πλήρως την εικόνα των φιλοξενούμενων στο γήπεδο και ήταν μάλλον τυχεροί που το ματς έμενε ανοικτό να το διεκδικήσουν στην επανάληψη.

Εκεί, στα δεύτερα 45 λεπτά, είπε να μπει στο παιχνίδι. Προσπάθησε στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου να δημιουργήσει, πήρε κατοχή της μπάλας, εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, ανησύχησε έστω κι αν δεν απείλησε τον Αστέρα και στάθηκε τυχερός στις αντεπιθέσεις που δε δέχτηκε το δεύτερο γκολ. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων κράτησε τόσο. Γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και το ματς… τελείωσε! Πάλι ο Χερόνιμο Μπαράλες ήταν ο δημιουργός με μια εκπληκτική κεφαλιά πάσα και ο Λουίς Φερνάντεζ που είχε μπει λίγο πριν στο ματς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα φάση για να μπουν ξανά στο ματς, όμως ο Μάζουρεκ πάλι δε βρήκε στόχο και μοιραία αποδέχτηκαν την ήττα, αποτέλεσμα που είναι και το πιο σύνηθες όταν επισκέπτονται την Τρίπολη.

Ο Αστέρας συνεχίζει να εντυπωσιάζει τον τελευταίο μήνα, έχει ηττηθεί μόνο από τον Ολυμπιακό σε πέντε παιχνίδια και μπορεί να αισθάνεται πώς πατάει και με τα δύο πόδια πλέον στην εξάδα. Αν συνεχίσει, δε, έτσι ο Μπαράλες δύσκολα να μπορέσει να τον κουνήσει κανείς από εκεί…

• 9

Το παιχνίδι ήταν η χαρά του προπονητή. Εκείνο που προηγείσαι νωρίς στο σκορ, αναγκάζεις τον φιλοξενούμενο να ανοιχτεί και χτυπάς στις αντεπιθέσεις. Υπάρχει, όμως, η καθοριστική παρέμβαση του Μίλαν Ράσταβατς στο παιχνίδι κι αυτή δεν είναι άλλη από την διπλή αλλαγή στο 61’. Στο διάστημα που είχε πάρει τα ηνία του ματς ο Παναιτωλικός, οι αλλαγές του Κροάτη έγειραν και πάλι την πλάστιγγα υπέρ του Αστέρα.

• 29

Δεν έχει το καλύτερο ρεκόρ απέναντι στον Αστέρα, δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Μίλαν Ράσταβατς και ίσως υπάρχει λόγος γι’ αυτό. Ο Τραϊανός Δέλλας πιστώνεται την καλή εικόνα που έδειξε ο Παναιτωλικός μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο από τα αποδυτήρια, ωστόσο χρεώνεται τη συνολική εικόνα της ομάδας του και το γεγονός ότι δεν κατάφερε να βρει τρόπο να περιορίσει τον Χερόνιμο Μπαράλες.

• 7’

Σέντρα του Ρεντζίς, ο Μπαράλες πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά και ο Μουνάφο ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

• 9’

Αντεπίθεση για τον Αστέρα, ο Ριέρα κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής για να μπλοκάρει ο Κνετ.

• 23’

Ο Ριέρα κάνει τη σέντρα, ο Μπαράλες παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

• 29’

Επικίνδυνη, παράλληλη σέντρα στην περιοχή του Παναιτωλικού, ο Μπαράλες δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 39’

Δυνατό σουτ του Κρέσπι, ο Κνετ έδιωξε τη μπάλα.

• 52’

Κεφαλιά του Ταχάρ από πολύ πλεονεκτική θέση, είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιφτή.

• 58’

Εξαιρετικό σουτ του Ρετζίς, ο Κνετ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 66’

Κλασική ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Λουίς Φερνάντες να παίρνει ωραία την κεφαλιά, όμως η μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

• 69’

Ο Μπαράλες με ωραία κεφαλιά-πάσα βγάζει μόνο του τον Λουίς Φερνάντεζ, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστοχεί.

• 80’

Ωραίο κατέβασμα και σουτ από τον Μπαράλες, μπλοκάρει ο Κνετ.

• 87’

Παραλίγο τρίτη ασίστ του Μπαράλες, παραλίγο τρίτο γκολ του Λουίς Φερνάντεθ, αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

«Ώπα, ώπα παιδιά, δώστε μου μισό λεπτό, κάπου εδώ έπεσε η μάσκα μου. Να τη μαζέψω μη φάμε και κάνα πρόστιμο».

Σε ένα γενικά καλό παιχνίδι και χωρίς πολλές δύσκολες φάσεις, ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης κατάφερε να έχει δύο «αλλά» στην απόδοσή του. Έκοψε δύο επιθέσεις του Παναιτωλικού με φάουλ που ήταν το λιγότερο αυστηρά και το περισσότερο ανύπαρκτα, ενώ χαρίστηκε στο φινάλε του αγώνα στον Αλέξανδρο Μαλή και δεν του έδειξε τουλάχιστον κίτρινη κάρτα.

Μάντζιος: «Οι παίκτες κατάλαβαν το μέγεθος του Άρη και τη δίψα για το Κύπελλο!»

0

Πίντο Ντα Κόστα: «Ο Ολυμπιακός θα καλύψει τα 17,5 εκατ. ευρώ της οψιόν του Κάρμο»